Katter iFokus

Katter

Etikettallmänt-kattprat
Läst 1730 ggr
Imasy
0

Levde med 191 katter!

spiritedaway
0
#1

Oj! Stackars kissar.

NaimaG
0
#2

Helvete vad katter. Jag tycker det är fruktansvärt med folk som samlar på sig så pass många djur för att inte tala om hur olagligt det är, man ska ju inte ha mer än vad man klarar av. hoppas kvinnan denna gång blir förbjuden att ha djur för varningar som länsstyrelsen tidigare gett hjälpte tydligen inte.

Maria
0
#3

Denna typen av människor är det ganska synd om egentligen.

Katterna far illa men ägarna kan inte inse att de gör fel och tror verkligen att de gör det bästa för djuren.

Det handlar oftast om psykisk sjukdom i bakgrunden.

Det går överstyr och man klarar inte upp situationen.

/Maria

spiritedaway
0
#4

#3 Jo det är klart att det är synd om dom. 

Det står ju något om att hon blivit varnad. Borde dom då inte ha hållt ännu bättre koll och inte låtit det hinna bli så pass många katter? 

Det står ju att det tog ett tag innan dom blev insläppta. Men från texten låter det ju som att dom vetat om att det eventuellt skulle kunna bli problem. 
Och så fort hinner man ju inte skaffa sig 191 katter.

Maria
0
#5

#4 Självklar så borde ju myndigheter ta hand om djuren och människorna på ett mycket tidigare stadie.

/Maria

spiritedaway
0
#6

#5 Tragiskt att det ska hinna gå så långt.

sahar08
0
#7

Hemskt dom avlivade 171st el vad det stod katter på plats stackars katterna synd att det fick gå så långt.

Sweetelle
0
#8

Det konstiga är ju att det kunnat bli så illa med tanke på att de var 4! vuxna personer (kvinnan + mor + syster + son) som alla kunde tagit itu med problemet. Dessutom så ser det ut på bilderna som att det kan ha vart en del inavel bland katterna, det verkar vara bara några få teckningar som de alla har gemensamt.

Maria
0
#9

#8 Det är inte ovanligt med psykiskt sjuka människor som lever tillsammans, ofta i olika familjekonstellationer. Jag är helt övertygad om att de inte såg detta som något problem.

Jag tycker ibland att det går alldeles för långsamt innan myndigheter inkopplas och då pratar jag både om djur och människor.

/Maria

sahar08
0
#10

#9 håller med dig myndigheter griper in ofta allderles försent Rynkar på näsan

Kunde ha förhindrat avlivning av såå många katter om man gjort något tidigare

[Daisy-Moa-Elsa]
0
#11

Det är fruktansvärt fast allra värst tycker jag segheten i Länsstyrelsen är, ursäkta men det tar sån J¤%#¤% lång tid för dem att få tummen ur och sen att det skulle ta så många gånger innan de fick komma in, det måste ju polisen kunna hjälpa till med eller?  Sverige behöver verkligen se över sina djurlagar och strama upp och effektivisera lite. Landet lagom måste skaffa sig lite mer jä…anama

EddaM
0
#12

Hemskt! Myndigheternas fel, de skall absolut ta hand om sjuka människor o ge dem vård o inte låta det gå så här långt.

Madeleine, ägd och uppfostrad av fem pälsklingar!

S*Luddhuvet´z

 

misty89
0
#13

såg det där i tidningen " mitt i botkyrka" förra veckan. bor inte så långt ifrån. fattar inte hur man kan. helt sanslöst!Skrikandes

[Mqvist]
0
#14

Hemskt! Dom skulle ha gripit in tidigare.