Rösta för djuren!
Vi är trötta på att staten struntar i alla vanvårdade och hemlösa djur!
Rösta på vårt förslag på www.gemensamstyrka.se så att vi kan sätta igång med djurhemskampanjen! Kostar bara ett klick. Du får rösta varje dag!
Här kan du läsa mer om förslaget samt rösta: http://gemensamstyrka.se/ide/vi-bygger-ett-djurhem-sjaelva

Tar mig friheten och nålar denna viktiga tråd ett par dagar :)
Tack :)
567 röster just nu! Om alla röstar varje dag kommer vi att samla in tusentals röster!
Vi har skapat en Facebook sida så att du kan hålla dig uppdaterad samt tipsa dina vänner om att rösta på vår idé :)
Över 1 000 röster och 7:e plats just nu! TACK alla som röstar!
Nu gäller det att fortsätta rösta de följande 26 dagar! Skulle vara underbart om vi övertygar juryn med tusentals röster!
Vårt förslag i tävlingen är inte bara ett förslag till "ännu mer ideellt
arbete på samma vis". Vårt syfte är att kunna bygga ett riktigt
proffsigt djurhem, med veterinärklinik, utbildningslokaler mm. Typ de djurhem som finns i t ex USA och England.
Glöm inte att rösta även idag:
http://gemensamstyrka.se/ide/vi-bygger-ett-djurhem-sjaelva
Bifogar en bild så att vi inte glömmer varför vi röstar. En bild säger mer än 1000 ord. "Självklart" blev de katterna som klarade sig från misären i bilden nedan avlivade… :(
Det går riktigt bra för förslaget som nu har intagit en sjätteplats. 
Gå in och rösta du också! Det tar bara någon sekund och varje klick blir ju som en hyllning till våra älskade fyrbenta livskamrater!
2 146 röster och en 4:e plats just nu! Tack igen alla ni som röstar!
Varje röst är viktig då topp 5:an ligger väldigt nära varandra. För att hänga kvar i toppen är det viktigt att vi röstar varje dag. Tillsammans visar vi hur illa vi tycker om att så många djur far illa och inte får hjälp!
På det planerade djurhemmet ska det även finnas lokaler till utbildning, t ex så ska blivande och nuvarande djurägare kunna få gratis kurser om hur man tar hand om olika djurslag. På det viset förebygger man att visa djur kommer att fara illa på framtiden. En stor orsak av att folk "tröttnar" på sina djur är okunskap, man inte vet vad som är naturligt beteende för t ex en katt, kanin eller fågel och vad den behöver för att må bra.
_Rösta på förslaget här.
Följ tävlingen på Facebook och sprid budskapet till dina vänner!_
1:an och 2:an i tävlingen springer iväg från oss! Vi behöver fler som röstar varje dag! Tjata på dina vänner att rösta på vår idé de kommande 24 dagar!
Insatsen är liten, vinsten för djuren är ENORMT!
_
Rösta på förslaget här.
Följ tävlingen på Facebook och sprid budskapet till dina vänner!_
Vi har nu även en blogg där vi berättar mer om vår idé.
Kom igen, inte långt från toppen nu! I skrivande stund är djurhemmet på tredje plats med 3621 röster, 2:an har 3752 röster och ettan har 3994. Klickar alla varje dag så är vi snart ikapp.
Färre än hundra klick kvar till andra plats.. :)
Plats 2 just nu!!!
TILLSAMANS SKAPAR VI SVERIGES FÖRSTA DJURCENTER!
Hur många av oss tittar inte på Animal Cops och suckar varför inte Sverige har riktigt proffsiga djurhem? Genom att visa gemensam styrka kommer vi att skapa ett helt nytt fenomen i Sverige: Djurhem så som de finns i England och USA! Idag finns har vi inte ett enda djurhem som går att jämföra med ett djurhem från RSPCA eller ASPCA.
Även om idén kläcktes hos Göteborgs Katthjälp skall, om vi vinner tävlingen, inte enbart denna förening gynnas av projektet. Syftet är att alla hemlösa eller omhändertagna djur, oavsett om de bor hos privatpersoner eller andra djurhem, ska kunna få hjälp genom det nya djurhemmet.
Rösta här för Sveriges första SPCA!
Följ tävlingen på Facebook och sprid budskapet till dina vänner!
Vi har nu även en blogg där vi berättar mer om vår idé.
2:a plats just nu! Vår styrka ligger i att vi inte ger upp! Rösta VARJE dag, tjata på dina vänner VARJE dag, sprida budskapet VARJE dag de kommande 21 dagar.
Om alla denna helg spenderar en halv timme på att sprida budskapet för djuren då har vi dubbelt så många röster på måndag :)
Trevlig helg allihopa!
Följ tävlingen på Facebook och sprid budskapet till dina vänner!
Vi har nu även en blogg där vi berättar mer om vår idé.
En Rättviseförmedling-anhängare skriver följande i sin blogg om vår idé:
"Nu håller idén "Vi bugger ett djurhem - Själva!" av Göteborgs Katthjälp på att knappa in på Rättviseförmedlingens ledning. Skrivande stund 5348 mot 5296 röster, det är inte så mycket alltså. Det räcker med ett par tokdårar som röstar hårt dessa sista 20 dagar samtidigt som Rättvisan slackar av. Och det får inte hända. Tänk dig för ett ögonblick vilken extremt mögig idé det där djurhemmet är. "Djurhem så som de finns i England och USA!". Förutom att det är en kortsiktig punktmarkering av större problem är det en TÖNTGREJ.
Det är worst of Kamratposten och Bamse, det är TV4-dokumentär om illa behandlade - och söta - djur. Det är i Kina äter de hundar. You make me like charity, det är fucking Bluth-familjen välgörenhetsgala för sjukdomen "TBA". IDIOTRETORIK. För pöbeln. Samt dålig jävla smak. Ja, min medelklassfitteblogg säger det: Ni äcklade mig redan i MS Word-effekter i rubriken."
Accepterar vi detta? NEJ!
Vad göra? RÖSTA!!!!
Be också dina vänner att rösta, för djurens skull!
http://gemensamstyrka.se/ide/vi-bygger-ett-djurhem-sjaelva
Vi tackar alla som stödjer vår idé!
7 462 röster och en 2:a plats just nu!
Nu gäller det att envist rösta och sprida budskapet de kommande 17 dagar! Vad sägs om 100 000 röster, en röst för varje hemlös katt?
http://gemensamstyrka.se/ide/vi-bygger-ett-djurhem-sjaelva
Följ tävlingen på Facebook och sprid budskapet till dina vänner!
Vi har även en blogg där vi berättar mer om vår idé.
Hm, vad är det för fel på sidan idag… Jag kan komma till Rättviseförmedlingens förslag
men inte till djurhems-sidan… Usch, vad irriterad jag blir, jag vill inte behöva skjuta på min röstning.
#13 Det verkar osanolikt då hela sidan är nere.
Vi mailade Gemensamstyrka.se angående problemet med hemsidan och fick följande svar:
"Just nu har vi lite tekniska problem på sajten och vi jobbar för fullt på att lösa detta. Detta gäller alla, så det är ingen som har möjlighet att rösta just nu. Vi jobbar för fullt och hoppas hitta en lösning så fort som möjligt."
Kolla gärna igen ikväll! :)
Tack igen alla som röstar! 
Vi hoppas att vi på framtiden även kan driva en mobil klinik.
I första hand för att kunna utföra enklare behandlingar på djur som annars inte skulle komma till veterinär pga. till exempel dålig ekonomi hos ägaren. Rådgivning som förebygger att djur blir sjuka är en annan viktig sak som kan bedrivas i den mobila kliniken.
Glöm inte bort att rösta gott folk! Jag tycker detta är en underbar idé som förtjänar all hjälp den kan få!

Åh gud så jämt det är! Alla måste rösta nu innan 21 ikväll!
Så… sista rösten är lagd. Se till att du lagt en sista röst du också! 

Yes :) Håller tummarna nu!
Nu är omröstningen avslutad. Förslaget slutade på andra plats och är följdaktligen med bland de 20 som juryn sedan utser som vinnare. Det kommer att ske den 1/6.
Tack alla som röstat!
//Lena - medarbetare Hittekatter iFokus samt Katter iFokus
"Ett liv utan katt är inget liv alls. Låt katter leva utan att bli flera - kastrera mera!"