Krafsar på golvet!
Jag har en liten fråga här som jag har funderat på ett ganska bra tag.
Det är nämligen så att båda mina katter ofta krafsar på golvet, alltså som de gör i lådan fast bara rakt upp och ner på golvet.
Varför gör det så? Någon som vet?
Min erfarenhet säger mig att det oftast är någon lukt som de reagerar på. Om du någon gång har spillt något på golvet, det behöver inte vara nyligen då katter har så skarpt luktsinne.
#1 Jaha, okej, ja så kan det ju vara förstås!
Yes, min hona brukar krafsa över om jag städat slarvigt efter en hårboll eller dylikt.. Eller slarvigt och slarvigt, men du förstår 
Min katt krafsar på underläget under matskålen. Även fast de är rent där och ingen mat under eller så. :P

Min Selma "krafsar över" mat som hon inte vill ha, ser fantastiskt demonstrativt ut, känns som att hon bokstavligen talar om att det bara är skit =)
Min Kazpar krafsar också vid maten. Har hört att dom gör det för att täcka över den maten som är kvar för att ingen annan ska ta den. Tycker det låter vettigt och stämmer in på min lillskit som är helt galen i mat och vägrar dela med sig till sin storebror. (:
Mja, fast våra katter gör detta överallt och inte bara just vid maten!