Har han påverkats?
Hejsan! Jag har en lite äldre surpuppa här hemma och börjat fundera lite nu på det senaste på hur vi fick hem honom och hur hans liv var helt enkelt.
Vi åkte helt enkelt iväg och såg denne söta kattunge som vi hade sett på bilden. När vi kommer fram och knackar på till lägenheten så hör jag bara massor av skall av två gigantiska hundar som (typ) river ner väggarna där innanför. Inget mer med det, ägaren kommer ut med två kattungar, ena såg riktigt hängig ut och den andra var då min surpuppa. Det luktade rök om kattungarna, och vi försökte få något grepp om vad ägaren hade gjort och inte gjort, det visade sig att ingen av kattungarna var vaccinerade, avmaskade eller något annat som du kan tänka dig. Det var helt enkelt en stor risk att ta emot en sådan kattunge. Sedan så fick vi även reda på att dessa katter endast var fem veckor gamla och om vi inte omedelbart skulle ta katten så skulle han inte finnas kvar vid liv.. Vi betalade en väldigt stor summa för denna huskatt och drog oss direkt till veterinären för att få honom checkad.
Som tur var så var han frisk, men omskakad. Så ung och en sådan start på livet.. Vi hade under den tiden en äldre katt som blev som en extra "mamma" (pappa) för honom och jag tror att det hjälpte honom att formas och fostras helt enkelt. Vet nog inte vad jag hade gjort utan den katten..
Men till min fråga, han har väldigt många annorlunda beteenden som ingen av mina tidigare katter har haft. Som att t.ex göra ett konstigt ljud när han hälsar på oss, jätte svårt att förklara hur det låter, men har aldrig hört detta tidigare. Samtidigt så har han de senaste fyra åren varit väldigt sur, och kan liksom få för sig att slå till om man klappar honom för mycket. Men den delen tycker jag låter som ett typiskt kattbeteende, samt att han nu är äldre.. Vad mer kan egentligen hända med en sådan här katt? Är det någon risk nu när han är äldre? Är det något vi borde kolla upp nu när han är äldre?
Förstår om ingen kan svara på mina frågor men ville bara dela med mig av min story och min fina katt. Ni får några bilder på min katt från då och nu :)
Med vänliga hälsningar

Hoppas att du anmälde uppfödaren, inte bara bidrog till den ekonomiskt och till att den kan göra så där igen.
Kattungar som lämnar sin mamma för tidigt kan få beteendeproblem. Tror inte man kan göra så mycket åt det när katten väl blivit stor.
Väldigt tragiskt att läsa hur säljaren lurade av dig pengar och fick dig att ta emot en alltför ung kattunge genom känslomässig utpressning! Hur många kattungar har den här hemska uppfödaren blivit av med sedan dess på samma vis och vilket liv lever de fertila katterna som står för kattungeproduktionen?
När det gäller din katt nu och om det sura beteendet är något nytt rekommenderar jag en ordentlig hälsocheck med kläm och känn samt blovprovstagning. Om han verkar lättirriterad och allmänt sur kan det bero på att han har ont någonstans eller helt enkelt inte mår bra. Kolla även hur han ser ut i munnen, det finns t.ex. en väldigt smärtsam tandsjukdom som kallas Forl eller TR.
Sajtvärd Katter iFokus
Mina katter som jag hade när jag var tonåring bodde med en hund som skällde mycket varje gång någon ringde på dörren och efter ett tag började även de springa mot dörren och försökte skälla. Lät verkligen lustigt, stötigt, kort och hårt jamande ungefär. Såg roligt ut. Kan det vara en sån sak?
Att han plötsligt blir sur efter en stunds klappande är ju inte så ovanlig som du säger men han kan ju få andra svårigheter.
Vilken tur att han fick komma till dig och "mamma-pappan".
Hoppas med att du anmälde, så hemskt att behandla sina djur på det viset.
#1 & #2 Tyvärr så skulle jag aldrig kunna lämna katten, lämnade en och det ångrar jag än idag - sju år senare. Jag är beredd att lägga pengar om jag kan hjälpa NÅGON katt i alla fall. Tänkte inte åka därifrån utan honom..
Han har varit inne för Forl, då han hade problem med tänderna och fick detta fixat. Kan det kanske komma tillbaka?
Han har även varit inne för att ha varit väldigt dålig, kräkts, inte kunnat äta osv där det enda vet gjorde var att dra pengar från oss för väldigt konstiga saker (som jag tyvärr inte har i huvudet just nu) men där har dom kollat honom från topp till tå i alla fall och sagt att allt är ok. Nu är han fullt frisk, men det som jag kan misstänka är då Forl..
#3 Oj vad skumt!! Nja tror nog inte det är det ljudet! Men oj vad konstigt! Är bara glad att han är ok och att vi har honom hos oss :)
Med vänliga hälsningar
#4 Har någon av kattens tänder drabbats av Forl är risken väldigt stor att även fler tänder drabbas. Hur länge sedan var det han senast fick tänderna kollade?
När katten kräktes och saknade aptit gjorde man antagligen det man brukar göra för att fastställa kattens allmäntillstånd, ta reda på vad symtomen beror på och förhindra uttorkning. Blodprov, dropp/uppvätskning och förmodligen även ultraljud/röntgen för att upptäcka/utesluta stopp i tarmen eller andra onormala tillstånd. Att de inte hittade något som behövde åtgärdas ska du vara glad för!
Sajtvärd Katter iFokus
Angående det konstiga hälsningsljudet, låter det "brrp" eller "mrrp"-liknande?
Sajtvärd Katter iFokus
#5 jo jo jag är verkligen tacksam över det dom gjorde! Men jag minns bara att det var något fel som inträffade i det hela, (men nu struntar vi i det) Jag tror att tänderna kollades för två månaders sen om jag inte minns helt fel, får kanske ta och kolla upp dom igen då! Ja men exakt! Ett slags brrh!! Gulligt, men som sagt inte hört det innan :)
Med vänliga hälsningar
#7 Ja, det sk. brrp-ljudet är ett vänligt hälsningsljud som vissa katter använder väldigt mycket och för vissa raser är det t.o.m. rastypiskt. Mina Norska skogkatter brrpar och "knorkar" väldigt mycket när de pratar.
Sajtvärd Katter iFokus
Ja brrrrpet eller kuttrandet är inget konstigt, de flesta av mina katter har låtit så väldigt mycket. Min hona kuttrar jämt när hon kommenterar nåt eller vill något, i ganska lågt tonläge, och hon jamar nästan aldrig. Min hane Bobo som har inslag av Norsk Skogkatt, han har ett pipigt kuttrande som han använder flitigt, brukar säja att han låter som en ringklocka. Han kombinerar det ofta med ett jamande så det låter "prrrrrr-mää, prrrrrrr-mää" 😀 Så ja, katter kan ha alla möjliga läten, det är individuellt och varierar efter ras och de anpassar sina läten efter vad de tycker fungerar 😊 Jag har haft katter med väldigt svag röst också som liksom hackar fram ett väldigt kort jamande. Finns alla varianter.
#9 Så gulligt det låter! Hade velat höra det. Haha! Så sött! ❤️
#8 och #9 Han har norsk skogkatt i sig så det är mycket möjligt att det kommer därifrån då! Vad kul 😂
Med vänliga hälsningar
Mina katter brrp-ljud när dem pratar med varandra och med mig :3 dem pratar hella tiden ^^
Vår hane pratar med det kuttrande ljudet varje dag. Ytterst sällan jag hör honom jama. Sist jag hörde honom jama var när grannkatten försökte ta sej in genom kattluckan. Ett lite skräckslaget jamande….
Honan jamar med ett litet pip, kort och i ett jättehögt tonläge. Låter som ett halvt mjau. :)
Tänk vad mycket spännande man kan lära sig, när man inser att man inte är så smart som man har trott! / Catta-Y
Meeow!
Min ena kille fuljamar rätt ofta när han vill någonting, det är högt, låter lite cartoon-ish.
Mjaooooo! Mjaoo! Mjaoooooo! Ibland ändras tonen så det låter som att han ger upp.
Min andra låter mindre, lite hesare, lite rarare. Miii, meee, mjiiau, nästan ynkligt ibland. Mmmm. Rart. :-)
Tredje katten har mer klara mjau men hon kan låta frågande ofta och innan hon har sjungit upp sig på morgonen så rör hon munnen men d kommer inga ljud.
Katterna har många olika läten när de pratar med oss människor, oavsett ras och påbrå :) Man lär sig vad kissen vill tillslut och det där kuttrande ljudet verkar vara ganska vanligt som hälsningsfras :)
*Det blir som det ska*
Medarbetare på Gravid iFokus
Håller med tidigare inlägg om "brrp" och diverse ljud som katterna uttalar.😃
Sen när det gäller ursprungliga frågan om han har påverkats av sin uppväxt så tror jag absolut att det kan vara så. Katter är väldigt flexibla och intelligenta djur, men starka minnen kan sitta kvar hela livet och katter som tas ifrån sin mamma för tidigt missar viktiga delar av socialiseringen då de lär sig de sociala koderna (att "prata kattspråk") och även lär sig att reglera sina känslor och t ex hur hårt de leker.
Verkligen tur att han blev "adopterad" av den gamla hankatten som hjälpte honom med allt detta!🙂 Om du är nyfiken på mer så har jag skrivit lite om kattens beteende i dessa artiklar (med källor längst ner i varje artikel):
Ja jag har verkligen märkt av alla hans annorlunda "läten" om man kan säga så, väldigt gulligt :)
#16 Oj vad spännande! Ska definitivt ta och läsa dom! Tack så mycket😂
Med vänliga hälsningar
Vad roligt att du är intresserad! 😃