Hjälp!!
Brorsans katter har börjat hata varandra! Det är två honkatter på 4 år som vart innekatter, utekatter sedan 4mån sedan. Bråket började över en mus och nu kan dom inte vara på samma våning i huset ens en gång. Dom båda är kastrerade och har alltid gillat varandra innan. Finns det nåt att göra eller måste han sära på dom?
Testa feliway, kanske hjälper..
Testa feliway, kanske hjälper..
Sök på katter på olika forum som inte kommer överens, Finns många bra tips och åtgärder man kan göra från de som varit med om samma sak och lyckats få det att fungera.
Sära på dom inomhus med en egenbyggd nätdörr eller kompostgaller, så att båda har varsitt utrymme men kan känna varandras lukter osv. Efter någon/några dagar kan man börja med att låta dem äta på varsin sida "dörren", vara ute korta stunder tillsammans under uppsikt. Jag har fått göra sådana här omintroduktioner flera gånger efter bråk och det har fungerat väldigt bra!
www.kattstatus.se - Allt du behöver veta om katter
Vad är feliway? Japp jg ska prova detta!
http://www.feliway.com/se Låt om möjligt det gå längre tid innan ni försöker sätta ihop katterna. Om katterna får gå ut så ska ingen av dem få vistas ute under denna period.