Katter iFokus

Katter

Etikettallmänt-kattprat
Läst 1011 ggr
[Vargnatt-]
0

Idag kom Morí!

Nu har äntligen min mamma kommit ner med Morí, min katt som bott hos mamma några år. Men nu ska han bo hos mig och sambon och försöka bli utekatt är det tänkt!
Riktigt skönt att ha honom här nu, han smyger runt och utforskar huset lite sakta men säkert. Har även varit och gått i sele ute på trappan, men ändå ner till gräset har han inte vågat ännu :).

eliasl
0
#1

Grattis! Hoppas det går bra!

Maria
0
#2

Hoppasa att det går bra. Försök att hålla honom inne de första ca. 2 veckorna så han får bo in sig ordentligt.

/Maria

[Vargnatt-]
0
#3

Tack :)

Jo han ska få vara mest inne första tiden, absolut inte springa lös ute. Det får jag börja med mer när mamma åkt hem igen.

[Vargnatt-]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#4

Mja lite läskigt är det allt där ute

Sessan1
0
#5

söt katt du har hemma nu :)  Lycka till

Seerath
0
#6

lite nyfiken bara, varför ska han bli utekatt om han inte är så intresserad av att gå ut?

[Vargnatt-]
0
#7

Han får vara inne om han vill det, men efter lite fundering från hans sida så insåg han att det var ganska spännande ute :)

[Vargnatt-]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#8

Men hörru matte, det här var ju ganska intressant ändå! Och vad är det där som låter från träden, jag får sådan lust att jaga!