# Äter/dricker med tassen
Author: xtezz

Min katt är lite som han är. Väldigt social och rolig.  
Men så länge som jag kan minnas så äter och dricker han med tassarna.  
Alltså doppar tassen i vattnet och slickar sen på tassen eller tar upp matbitar med tassen för att sedan äta. Ibland stoppar han även ner mat i vattenskålen för att sedan fiska upp dom vilket ofta leder till vatten på halva köksgolvet.  
Han äter ju som en normal katt också, med huvudet i skålen men alltid åker tassen ner någon gång under måltiden.

Någon mer som har en katt som gör sånt??  
Kan det vara så att skålarna är för djupa?

## Comment 1
Author: ylva00

Min katt gör oxå så även fast hon äter från ett grunt fat ;)

## Comment 2
Author: xtezz

jaha då är det alltså bara en liten idé de har fått för sig.  
Han tycker också att det är roligt att lägga mina tofsar i vattenskålen..väldigt roligt att fiska upp 😛

## Comment 3
Author: Niiinah92

Min fd jourkatt drack alltid med tassen och valde alltid mina vattenglas framför vattenskålen 😎

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Min ena katt fiskar också upp maten med tassen och sprider den över golvet... När hon har ätit klart krafsar hon på golvet bredvid som om hon försöker gömma den🤔

Den andra katten doppar sina älskade skumbollar i vattenskålen för att sen ligga och tugga på dom... Roligare än att dricka vatten direkt ur skålen tydligen...🥵

Dom har ju sina egna idéer om hur man ska göra saker :)

## Comment 5
Author: Jessicahagstrom94

Japp, Lukas och Jonna gör så :) Lukas (kanske även Jonna) gör det där med vattnet med, doppar tassen och sen tvättar han tassen.
