# Coshida VS Extreme Classic/Everclean
Author: ElinaPersson

Hej kära kattvänner!

Läste för ett tag sedan i en tråd om kattsand att vet var någon som rekommenderade Coshida kattsand som finns att köpa på LIDL för 49,90kr (10kg). Tänkte, "ja, varför inte testa?"...

Så ikväll köpte jag på mig 10kg och har nu vräkt upp, så jag fortfarande har Extreme Classic (169kr/10kg) i botten och Coshida över... Ena katten har precis vart och bajsat, men väntar tills senare ikväll med att rensa lådan för att se om de eventuellt kissar också (kolla klumpbildningen osv..) Ska även känna efter lukten, om jag märker något speciellt..

När jag hällde upp sanden dammade det MINDRE än Extreme Classic, förmodligen för att "lerklumparna" är större.. Ena katten fick dock för sig att tugga lite på dom, men har nog fattat att det inte är gott 😃

Mer uppdatering kommer senare, samt när jag använt det i några dagar!

## Comment 1
Author: grandma

Ser fram emot att få en recension vad gäller lukten framför allt. 😃

## Comment 2
Author: ElinaPersson

Var in på toa nyss och känner definitivt inte av bajset! 😃

För att inte tala om att storleken på sanden passar bättre i och med att mindre kommer med ut i lägenheten, bor i en 1:a på 35kvm så vill helst slippa! Har 2 stora plastmattor (med småhål) som ska fånga upp sanden men ja... Vi alla vet ju att det nästan är omöjligt att bli av med allt 😡

## Comment 3
Author: grandma

TS Är det m.a.o lite större korn? Har precis provat  Compact Care i drygt 2 månader och den var jättejobbigt finkornig så det har känts som jag har haft sandlåda i lägenheten under den tiden. När jag hade EC extra strenght hade jag inte alls lika mycket sand på golvet. Bara precis vid lådorna. 

På förpackningen ser kornen lite större ut men stämmer det överens med verkligheten?

## Comment 4
Author: ElinaPersson

#3 Det är mycket större korn om du frågar mig, typ dubbla storleken... Bifogar en bild så du kan se 😃 Det jag är rädd över i och med storleken är att det kanske inte klumpar sig lika bra med kiss/bajs... Men det återstå att se!

## Comment 5
Author: grandma

Oj! det är ju småsten😂. Men med det priset är det ju värt att pröva.

## Comment 6
Author: ElinaPersson

#5 Fast det är gjort av lera, så dom är inte vassa på något sett :) det har jag redan kollat, för jag vill inte att kissarna ska göra illa sig ❤️

## Comment 7
Author: grandma

Nu är jag nyfiken. Hur går det med lukt och klumpar sig sanden?

## Comment 8
Author: ElinaPersson

Lukt - ingen!  
Klumpar den sig - ja!

Jag kommer absolut att byta sand nu 😃 Sen ska jag börja fasa över till mjukmat (Mjau burkar) så har jag helt plötsligt halverat mina månadskostnader för katterna med hälften!! ❤️

## Comment 9
Author: Kaiia

#8

Vad har du för foder nu?

## Comment 10
Author: ElinaPersson

#9 Royal Canin Maine Coon Kitten.. Mina katter reagerade illa på Babycat och då var det svårt att byta över till Mjau som jag ville, dom blev aldrig bra.. Så när jag gick över till detta så blev deras avföring jättebra, det blir lite lättare att sakta fösa över då också och kunna hålla koll 😃 vet ju att Royal inte är så bra i längden...

## Comment 11
Author: Wony

Hur är klumpförmåga jämfört med EverClean? Just nu har vi EverClean Multi-Crystals, och det luktar verkligen **ingenting**, och klumparna är superfina. Vore ju underbart om man kan få samma kvalitet för en fjärdedel av priset! 🙂

## Comment 12
Author: ElinaPersson

Kan ta ett foto :) har inte rensat lådan än! 😉

## Comment 13
Author: ElinaPersson

Ursäkta er som KANSKE är känsliga, men vi alla har nog sett detta förr :D jag grävde upp klumparna så du kan se noggrannt! Något jag tycker är en fördel är att sanden mer verkar torka ut bajset? Dammar något när jag rensar fort men knappast mer än extreme classic.. Tips är att köpa Coshida precis nån vecka innan du ska göra rent hela lådan (fyller på så mkt som fattas i lådan), då vet du att antingen så funkar det eller så hatar katterna det och du slipper göra många byten :) dessutom blir det ju 1 veckas "test" ;)

## Comment 14
Author: ElinaPersson

Något jag tycker är en fördel emot Extreme Classic är att det inte blir så många småklumpar!! Jag blir vansinnig på alla småklumpar som Extreme Classic lämnar efter sig, exempelvis om katterna börjar krafsa på en klump som legat i några timmar.... Dessa klumpar blir stenhårda och det lilla som isåfall skulle ligga kvar är inte större än sanden!

## Comment 15
Author: LoAEmma

Jag är en inbiten EverClean-användare men köpte en liten förpackning av Cattia på Ica för jag skulle ha en låda bara några dagar.

Till min förvåning gillar jag den riktigt mycket!  
Kostnaden blir 80 kr för 10 liter, jämfört med 199 kr för EC....  
Så det där med kostnaden, den minskar ju markant! :)

## Comment 16
Author: ElinaPersson

#15 Ja och betalar du 80kr nu så har du chans att gå ner ytterligare till 50kr för Coshida 😃😉

## Comment 17
Author: LoAEmma

Haha ja jag såg precis det!  
Men jag är så fånig att jag inte vill handla på Lidl...  
Jobbar även på Ica hehe, så jag har lite extra rabatt där med.

## Comment 18
Author: ElinaPersson

#17 Haha... Jag besöker aldrig LIDL, fick nästan panik när jag var där inne... Okej, trevligt! 😃

## Comment 19
Author: grandma

Jag ska testa men frågan är då om den räcker lika länge som EC, för om man tänker på den biten också så är ju egentligen inte EC så mycket dyrare än andra billiga som man får köpa flera av mer månad så i slutändan blir det samma pris men mindre lukt.

Nu hamnade jag i ett glapp och köpte Pussi i affären medan jag väntar på EC från Anymail. Där kostar min EC bara 159Kr för 10kg. Apropå Pussi, vidrig är bara förnamnet. Luktade kiss efter en kissning däri och den döljer inte bajslukten så min ena kisse står och krafsar och krafsar  som att hon också tycker att det är äckligt att lukten aldrig försvinner. 🤢

Tack TS för att du delar med dig, 🙂 och kattbajs har nog alla, som läser den här sidan sett.

## Comment 20
Author: Wony

Jag funderar på att köpa på mig lite Coshida när jag är på Lidl nästa gång. Om det håller måttet så är det ju underbart. Men jag undrar jag, om det håller lika bra under lång tid som EverClean gör. Vi har inte behövt göra ett helbyte av sand på ett bra antal månader, bara fyllt på. Det var liksom först nu efter sisådär ett halvår vi började märka av att det luktade liiite kattoalett från lådan. 😉  

Å andra sidan gör det inget om vi måste göra helbyte oftare, då det isåfall blir billigare.

## Comment 21
Author: ElinaPersson

#19 Men om då EC kostar 159kr/10kg (jag fyller alltid upp en hel säck efter rengöring) så har du fortfarande råd att köpa 3! påsar för samma pris... Förstår inte riktigt din poäng? För om sanden fungerar lika bra som EC så behöver du ju inte byta :)

Pussi är nog inte likadan, inte testat faktiskt, men har hört negativt om den... 

#20 Jag byter efter 1 månad oavsett sand, så där kan jag faktiskt inte svara på hur det luktar om 3-4 månader 😉 Men jag ska rengöra toan imorgon så kan jag ju försöka komma ihåg att uppdatera om 1 månad som svar på din fråga!

## Comment 22
Author: grandma

Jag menar om den inte räcker lika länge så är det ju inte billigare men jag ska absolut testa. Jag byter EC helt efter 2 månader, Slösaktigt tycker en del men jag tycker det känns mest fräscht så. Jag förstår att du inte vet ännu hur länge den räcker än, det var bara en parentes. Väntar en månad på din bedömning.🙂 Hur många katter har du förresten?

## Comment 23
Author: Wony

#21 Ja, om vi nu inte testar själva. Fast vi har lite dålig erfarenhet av billig kattsand, då vi köpte en relativt billig på mataffären (MissCat klumpbildande) som luktade vedervärdigt, klumpade knappt alls och fick bytas ut efter bara två veckor! Vi stod helt enkelt inte ut när hela hallen stank kattbajs.  

EverClean känns som ett säkert kort, men går det att få motsvarande, fast billigare är det ju underbart. Har du sett något om innehållet på sanden? T ex om det innehåller aktivt kol, som våran EverClean gör. Vår sort innehåller ju både det, men också lite kristallsand inblandat i sig.

## Comment 24
Author: ElinaPersson

#22 Jag har 2 katter och alltid använt mig av Extreme Classic, ingen av de som besökt mig har klagat på att det luktar något...  Så jag tänkte låta min familj vara "panel" i det hela om någon månad innan jag tömmer helt igen 😃 Jag byter ju min EC efter 1 månad, så jo, jag är ganska renlig av mig....

#23 Jag kommer inte rekommendera denna kattsand om den inte är likvärdig Extreme Classic.... Så vi får se hur det luktar framöver :) hittills, bara positivt!

Jag ska kolla påsen om ett tag, så får vi se! :)

## Comment 25
Author: [Borttaget]

Testade Coshiba själv för en tid sen. Nöjd i någon vecka men NEJ nu ska jag åka till Granngården o bunkra Tidy Cats som dom har extra pris på. Bästa sanden ever. Kör annars nu med Extrem Classic o visst skräpar den lite men annars superbra. Har även några påsar Pussy som jag ska testa.

Nu för att få ner kattsandskontot ( 10 kattungar hemma) lite så har jag använt Kitty ( öb ) o den funkar så länge det är massor med sand i lådan.

Sammanfattning

Coshiba Nej

Extrem Classic Ja

Tidy Cats JA

Kitty funkar i värsta fall. 

Nu vet jag inte riktigt om det var en bästa sanden tråd om inte sorry 😭

## Comment 26
Author: grandma

Ni som provat både EC och Extreme Classic, vad är skillnaden?

## Comment 27
Author: [Borttaget]

Upplever EC som lite tyngre o skräpar således lite mindre. I uppsugningsförmåga tycker jag inte det skiljer något. Sen har vi ju priset.

Extreme Classik kostar 10 kr kilot ( 14 kg säck)

EC kostar utan rabatter 20 kr kilot vid 10 kg förpackning

EC kostar 12 kr kilot vid 4 förpackningen gratis. ( uppfödare)

## Comment 28
Author: grandma

Nu är det halvtid så jag undrar hur det går med kattsanden?

## Comment 29
Author: Thaeri

#28, ja jag undrar också...

Problemet jag har haft med kattsand som inte helt hållit måttet har varit att man efter ett par-tre veckor har känt en ganska tydlig lukt, men inte alltid såpass stark att man känner av dem om man lever mitt i den, utan det har krävts en utomstående för det.

## Comment 30
Author: ElinaPersson

#28 & 29 jag valde att återgå till Extreme Classic då Coshida börja damma något fruktansvärt när jag skulle rensa lådan (det luktade alltså damm i hela lägenheten) + att jag kunde känna av dofterna om jag inte rensat på morgonen vilket jag ej gör med EC... Jag kommer alltså enbart bekosta mig EC framöver, men Coshida får följa med på utställningar och hem till familjen 😃 behövde inte ens en utomstående för att känna att det luktade mera och att jag inte trivdes, får helt enkelt stå ut med mer sand i lägenheten för att få mindre doft!

## Comment 31
Author: grandma

Ok vad bra att veta. Du kan ju köpa EC Extra Strenght unscented från Animail för 159kr som jag skrev om i #19. Det sparar ju  lite pengar, såvida du inte vill ha en med parfym.  Tack för att du var testpanel 😃.

## Comment 32
Author: ElinaPersson

#31 Fast jag köper alltid ifrån zooplus.dk tillsammans med mitt foder, grymt mycket billigare :) 30kg för ca 265kr...

[http://www.zooplus.dk/shop/kat/kattegrus/extreme\_classic/219416](http://www.zooplus.dk/shop/kat/kattegrus/extreme_classic/219416)  

Så lite så, det var helt klart värt att testa iaf 😃
