# Ständig oro..
Author: Jessicahagstrom94

Vill bara skriva av mig lite och kanske få lite tips..

Vår ena katt dog 24 november och lämnade sin bror Lukas ensam kvar. Symptomen på den som dog var pratig, kelig, drägel(dregel?) och krämper (sista dagen). när vi väl hittade en veterinärklinik som tog emot oss låg den minst en timme bort och Hans dog på väg dit. (varför har vissa veterinärkliniker ens stängt på helger...?)

Till saken nu då. Jag är helt livrädd att det ska vara något genetiskt som även Lukas kan få.. Så jag sitter och är orolig för Lukas dag ut och dag in, vet inte hur jag ska göra för att bli av med all oro?

Så fort Lukas jamar blir jag nästan som panikslagen, jag blir jätterädd för att jag alltid tror att det är för att han också blivit sjuk/håller på att bli sjuk, bara för att det var så jag misstänkte att något var fel på Hans..

Hur ser man på en katt om den saknar sin kompis? Hur kan vi ägare hjälpa Lukas att inte sakna honom så mycket om han nu gör det?

Jag blir helt knäpp av min oro snart.. Blir även knäpp av oro för att det låter som om Lukas "fnyser" ibland, inte nyser utan fnyser..

Haha, jag kommer bli galen snart om jag ska fortsätta oroa mig så himla mycket för att Lukas ska bli sjuk :(

vet inte vart jag vill komma med detta inlägg egentligen.. är det någon vänlig själ som har några tips på frågorna jag ställt? inga påhopp tack.

## Comment 1
Author: Millann

Åk till veterinär med Lukas och gör en ordentlig allmän veternärskoll så lär ju det lugna dig iaf. Sen vet inte jag om katter saknar varandra och sånt. Men ge honom mycket uppmärksamhet och lek och kela mycket med honom så lär ju du kunna ersätta hans förra katt kompis någorlunda iaf. Men märks det på honom att han saknar honom ens då?

## Comment 2
Author: Jessicahagstrom94

#1 ja det har jag funderat starkt på, det där med veterinär! Han verkar inte sjuk eller så men alltså jag kan ju bara inte sluta fjanta mig.. han får mycket uppmärksamhet men det verkar som om han letar efter Hans ibland, det är något med blicken och sättet han är på ibland som gör att jag tror som jag tror, han sover också lite mer nu än förut (om inte jag inbillar mig i min oro). jättesvårt att förklara!

## Comment 3
Author: annzoo

Ni obducerade inte katten som dog eller hann ta andra prover innan för att ge en vink om det var något katten dog av?

Är katten utekatt kan det ha varit tex förgiftning.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

När vi var tvugna att avliva vår lilla katthona så blev vår gamla katt Tarzan mer eller mindre deprimerad. Han sov mycket mer än vanligt, lekte mindre, jamade hela tiden och gick runt och letade efter henne på de ställena där hon brukade vara. Han stog också ofta och luktade i en väska som hon hade gömt sig i när hon blev sjuk.

Så jag tror nog att man märker det isåfall. Fast alla katter är ju olika.. Vi hade dock en annan katt samtidigt. Dem var inte så bra kompisar från början men efter ett tag så blev de bästa kompisar och då glömde Tarzan bort lilla Smulan.

Jag läste ju ditt inlägg om Hans och jag tror som sagt att det hade något med njurarna eller liknande att göra med. Och det är ju inte något genetiskt så du borde inte oroa dig.

## Comment 5
Author: Jessicahagstrom94

#3 Nej tyvärr. :( de är/var båda innekatter men får ibland gå ut i koppel med översikt, Hans hade inte varit ute på flera veckor när han blev så sjuk.. så jag vet inte :/

## Comment 6
Author: Jessicahagstrom94

#4 Ja alltså Lukas sover mer och jag tycker han leker mindre också, vi har hört honom jama någon enstaka gång helt random utan någon särskild anledning som vi kan se, annars jamar han när han vill gå ut och gå, det har han gjort sedan han var liten. Man kan märka att han går runt och tittar lite ibland med som om han letar, men det är inte så han går runt hela tiden och bara letar och jamar, så det kanske inte är en sån illa saknad om det nu är saknad..

Okej.. för deras mamma var också sjuk till och från, det är därför jag har blivit så fånig tror jag. :s

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Fast att han leker mindre kan ju också bero på om han är ensamkatt nu eller inte och om han brukade leka med Hans innan. För han tycker väl kanske inte att det är lika kul att leka om han inte har någon att leka med ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 8
Author: Jessicahagstrom94

#7 vi har faktiskt en liten hona hemma som vi adopterade på ett katthem, de kommer bra överens :) vi kände och såg att Lukas aldrig skulle vara glad som ensamkatt, letandet var värre när han var ensam så därför skaffade vi henne, och samtidigt får en annan liten kisse en plats på katthemmet.. god gärning! :) lär inte ångras en sekund.

båda är kastrerad.

Så jag vet inte, tror inte han saknar sin bror så jättemycket..? men min oro att Lukas också blir sjuk är ju jättejobbig :(
