# Kräks = maten?
Author: Sherlocked

Helt kort bara:

Kan katter kräkas av fodret de äter, om de inte tål det eller är vana vid det sen förut, t.ex. vid plötsligt byte?

_(Har sökt gamla trådar också, men hittar inga raka svar på min fråga. Möjligt att jag är dålig på att söka, ber om ursäkt i så fall.)_

/Sherlocked

Tillägg: Min katt kräktes nångång under natten och nu igen ikväll. Såg ut att vara mest vätska och så ett par halvsmälta torrisar. Hon äter blötmat men i en aktiveringskula hon har så är det torrisar (iams) som hon inte äter vanligtvis. Hon har inte haft bollen på några veckor nu, men jag lät henne leka med den igår.

Hon åt alltså kanske en halv näve eftersom den var tom idag.

Har inte sett henne äta nåt annat konstigt. Äger inga giftiga växter. Hon är innekatt, vaccinerad, normalt allmäntillstånd, möjligen lite hängig nu sen hon kräktes för en stund sen.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Det kan hon definitivt.

## Comment 2
Author: Sherlocked

Tack för svaret, silkesnosen!

## Comment 3
Author: IceJossan

Absolut. Prova att byta till nån annan sort och som har annan form på bitarna, eller bara lägg i godis som du vet att hon tål, i aktiveringsleksaken. Jag vet inte om din kisse _behöver_ aktiveringsleksaken men jag vet att det är grymt bra att ha. Av mina 4 jourisar så är en fullkomligt GALEN nattetid om hennes aktiveringsleksaker inte är påfyllda, så här hemma MÅSTE jag ha torrfoder för hennes skull om jag ska få nån ro nattetid. Även om hon alltid enbart har sin mat i aktiveringsleksaker så räcker det inte att ha det dagtid. Har du privat andra sorter?

## Comment 4
Author: Sherlocked

Njä, hon _behöver_ den väl inte, hon är oftast lugn på nätterna, men jag lämnade fram den igår när jag åkte till stallet för att hon skulle ha något att göra när hon är ensam, eftersom jag tog med mig hunden och skulle bli borta sent. Och det är hittills den enda leksak som håller hennes intresse någon längre stund!

Jadå, jag vet en sort som alltid funkat, så det är lugnt. Ska slänga bort resten av dessa däremot, det var ändå bara ett par provpåsar...

## Comment 5
Author: Sherlocked

dubbel..

## Comment 6
Author: IceJossan

Släng ut det till skatorna, de uppskatter det säkert i kylan :)

## Comment 7
Author: AgnetaB

El ge till ett katthem. slänger aldrig något utan spar till dem.

## Comment 8
Author: Annso_

Är det bra för skator att äta kattmat ?? Vet ju att dom äter all skit som finns ute men är det verkligen bra ? Annars är det ju dumt att kasta ut det till dom så dom får i sig ännu mer olämpligt  
  
  
Skulle med ge till katthem och köpa talgboll till fåglarna istället :) har jag en hänger på balkongen, hur smidigt som helst

## Comment 9
Author: AgnetaB

I vissa djuraffärer finns det stora tunnor att lägga mat mm i också.
