# Tassavtryck
Author: ElinaPersson

Hejsan!

Jag har planer på att tattuera in mina två katters tassavtryck och har lite funderingar på hur jag lättast kan gå tillväga för att få så fina och detaljerade tassavtryck som möjligt...

Är det någon som har några smarta tips? ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 1
Author: jollycox

Jag tog kort på mina katters tassar och använde sedan photoshop för att måla av trampdynorna i ett nytt lager, när man sen tar bort grundlagret har man bara trampdynorna kvar.  
Jag provade även att ställa dom på skannern(för att sen göra samma sak i photoshop som ovan) och det funkade bra om dom stog stilla :P

## Comment 2
Author: Sunset_luna

#1 Riktigt snygg tatuering! \*avvis\* ;-)

## Comment 3
Author: Afturelding

Korthåriga katter kan man säkert måla tassen på så länge färgen inte är giftig, gouache funkar säkert. Den är dessutom väldigt lätt att tvätta bort, jag har gjort tryck av min egen kropp med gouache. Men jag skulle nog inte ha färg på vår ena katts snöskor till tassar ;)

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag målade mina katters tassar med fingerfärg för barn och tryckte de mot papper. Det blev bra om de stog stilla, vilket de gjorde på första försöket, när jag självklart hade satt på för lite färg..

## Comment 5
Author: ElinaPersson

Känns som jag kommer få testa mig fram, haha :) tack för tipsen!

## Comment 6
Author: ElmerKrudd

Fick riktigt fina tassavtryck av min katt när hon gick i snön idag :)

## Comment 7
Author: viciouscircle

Jag har provat fingerfärg. Rekommenderar inte färg över huvud taget!  
FÖr det första ville inte min katt gå på det jättestora pappret jag hade lagt ut på garagegolvet. GIck inte att trycka ner tassen heller för då blev avtrycket helt knasigt. Hon blev sur och det var tassavtryck överallt förutom på pappret.

Har även provat göra avtryck i deg/lera osv. Fungerade inte heller så bra. Blir fult om man måste trycka ner tassen..
