# Allergispruta?
Author: lillalycka

Jag har alltid vart så ledsen över min kattallergi. Visst, den är lindrig men alltid gjort så att jag inte kan skaffa en misse själv. Kan vara hemma hos folk med katt, dock inte alltför länge(dag+natt), kan heller inte kela med katter då det börjar klia i ögonen.

Nu har flyktigt hört talats om att det finns sprutor att ta mot kattallergi!  
Är det någon som vet mer om detta? Kanske känner någon som provat?

Det jag undrar är:  
Funkar det?  
Hur ofta behöver man ta dem?  
Biverkningar?  
Pris?  
Vart kan man göra det?

Jättetacksam för svar!

## Comment 1
Author: thicha

Tycker inte man ska hålla på o behandla sej för alltergin kan förvärras så du inte ens kan besöka dina bekanta med tex katter längre.

Förstår att det är jobbigt men det finns ju alternativ, jag hade personligen aldrig valt en katt...

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Är det detta du avser?

[http://sv.wikipedia.org/wiki/Specifik\_immunterapi](http://sv.wikipedia.org/wiki/Specifik_immunterapi)

## Comment 3
Author: thicha

aldrig varit med om att sådant fungerar, tycker mer synd om alla katter som måste omplaceras för att dess ägare inte orkar längre.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Min man arbetade under 70-talet tillsammans med en som var allergisk mot bitstick. Han kunde få hjärtstillestånd. Han gick på denna behandling på Sahlgrenska sjukhuset i Götebrog. Och jo det fungerade visst.

## Comment 5
Author: Linnea

Min pappa fick hyposenslösning mot bi när han var yngre, vad jag vet så funkade det. Jag har just börjat ge hyposenslösning till min häst mot knott- och bromsallergi. Får se om det hjälper.
