# Kenai apporterar
Author: ElinaPersson

Hejsan alla kattvänner! ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Har märkt att min lilla 13 veckors pojk kan apportera, eller ja, han gör det iaf utan att jag lärt honom så nu har jag tänkt utveckla det och få honom att vara medveten till fullo vad han gör ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Tänkte även försöka lära honom vacker tass på kommando med en klicker...

Bengalen är ju som vissa kanske vet väldigt smarta och det är otroligt lätt att lära dom saker när dom är små ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Händer ofta att han stannar upp och leker med musen innan han ger tillbaka den, den har även gått och blivit svanslös efter all lek... Han är helt förälskad i sina möss som skrammlar ![Oskyldig](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 1
Author: LoAEmma

Så där gör min kisse med, en helt vanlig huskatt :-) Det är väldigt gulligt och ett kul sätt att kunna interagera med sin katt!

## Comment 2
Author: ElinaPersson

#1 Va kul! ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") tror det blir svårare att lära honom vacker tass, men jag ger mig inte ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Haha va söt :)

## Comment 4
Author: Tilla_

Vilken sötnos! Hos oss är det huskatten som apporterar, bengalen min fattar inte sånt. ^^

## Comment 5
Author: Holtan

Cornishen här hemma gör också de, och de där med mössens svansar känner jag igen. De är alla svanslösa :P

Nya favvon är dock en and som är stoppad med kattmyna, den lekte hon med själv i säkert två timmar igår :P

## Comment 6
Author: ElinaPersson

#3 ja han är supersöt när han kutar efter sina möss :) #4 haha :) va kul att det är fler som har apporterande katter i olika raser :p För Kenai kom det helt naturligt ^^ #5 haha dock verkar dom enbart bry sig om kroppen iaf :p vart har du köpt denna and? ^^

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Så söt han är! Det där kan inte nån av mina![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 8
Author: ElinaPersson

#7 Kenai tackar för komplimangerna ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") verkar vara väldigt individuellt... Tror Kenai gör det för att han älskar att jaga sakerna ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 9
Author: Holtan

Haha ja, och rasslar det om den är det ännu bättre :P

  
Jag köpte den på Djurmagasinet i Rotebro. Men de finns nog säkert på fler ställen. Kostade 39 kr har jag för mig. Hon älskar den! Så det är de bästa jag köpt till henne tror jag. Hon bär den överallt och jag har vaknat med den i sängen de sista dagarna :P

## Comment 10
Author: Holtan

Här är den :P

## Comment 11
Author: ElinaPersson

#9 Ska kika in på Arken zoo och kolla, vet inte vart närmsta Djurmagazin är här i Stockholm, får kolla upp det ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 12
Author: Holtan

Hittade på XL Zoo idag i Barkarby också, så köpte en ekorre till henne så nu har hon två att hålla reda på :P Men anden verkar vara favvoriten fortfarande :D

## Comment 13
Author: ElinaPersson

#12 Barkarby är på andra sidan stan, får kolla runt på andra håll ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Men dom låter jättespännande!! Vad är det för märke på dom??

## Comment 14
Author: Holtan

Ja gör så :)  
De kommer från Trixie, tyskt tror jag. "Katzen-Speilzeug" står det på också :P Men vet icke vad det betyder :P
