# Bush dwellers och tree dwellers
Author: [Borttaget]

Nu när jag startade den andra tråden kom jag och tänka på programmet My cat from hell. I ett program jag såg förklarade han att han ansåg att katter antingen är "tree dwellers" eller "bush dwellers". Vad tror ni om detta? Har ni katter som mest håller till högt upp, eller katter som håller sig långt nere? Eller är era katter en blandning?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag tror mina är en blandning. Dom sitter gärna högt upp, men ligger sällan och vilar högt upp. Har inte sett något tydligt som visar att dom är antingen eller.

## Comment 2
Author: Sehvrin

Min ena katt föredrar att vara högt upp medan den andra är mer markbunden. Fast båda är en blandning, men man ser att de skiljer sig en del fån varandra när det kommer till höjd.

## Comment 3
Author: Snurpan79

Mina är verkligen en blandning av högt och lågt. Val av sovplats styrs av vad som är favoriten just för stunden verkar det som. Omväxling förnöjer heter det ju.

## Comment 4
Author: Omie91

Jag har för mig att Jackson nämnde i ett senare avsnitt att Bush dwellers ofta är osäkra av sig, och att man gärna ska ge dem tillgång till höga platser för att boosta dem.  
Jag vet inte hur bra detta stämmer egentligen![Obestämd](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")  
meeen det stämde ganska bra på min katt. Var väldigt försiktig och rädd. Han höll sig bara till mig. Alla nya människor var läskiga och han sprang snabbt och gömde sig under saker!  
  
Sedan vi byggde katträd, hyllor m.m och han kan gömma sig ovanför garderoberna har han blivit en mycket modigare katt![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Är framme och hälsar och vill gärna leka med allt och alla! Antagligen blev han mer självsäker för att han slipper dela golvet med alla "jättar", utan han har sin höga plats istället där han kan blicka ner på oss^^  
  
Dock blir han snabbt en bush dweller om jag tar med honom ut på promenad i koppel. Då är det buskar och gömma sig som gäller! Fast, har han tillgång till ett träd så klättrar han hellre upp i det.  
  
Som sagt, det fungerade för **mig** men det verkar ju ändå som att en del katter hellre föredrar att vara lågt nere, även om de har tillgång till höjder![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Är nog väldigt blandat!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 okej :) tror säkert det kan göra mycket för det blir ju ofta "säkrare" att gömma sig högt där dom ändå kan sitta och spana och vara med. Tror det är väldigt bra att katter kan välja :)

## Comment 6
Author: Omie91

#5 Ja, det  tror jag med :) Alltid bra att de kan dra sig tillbaka någonstans. Tror man får testa sig fram. Köpa klösträd och kolla om katten gillar att sitta högt eller lågt. Svårt att veta annars. Hade vi inte kollat så hade vår katt kanske fortfarande variten liten fegis![Rynkar på näsan](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-frown.gif "Rynkar på näsan") Nu är han kungen i lägenheten ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")
