# Oroliga katter
Author: nottheonly

Hej allihopa! Vi har nyligen fått nya grannar med hundar som skäller då och då, och detta påverkar mina två katter. De blir väldigt oroliga och morrar när de hör hundarna. Finns det någonting jag kan göra för att lugna ner dom? eller kommer dom vänja sig vid det och inse att de inte behöver vara rädda för ljudet eftersom hundarna aldrig kommer komma in i våran lägenhet? Det är väldigt lyhört här så det hörs ganska högt.

## Comment 1
Author: cosmonita

De kommer att vänja sig och märka att det inte är något farligt. Tror inte att du kan göra något för att lugna dem, det bästa är nog att du är som vanligt.

## Comment 2
Author: nottheonly

#1 Okej, tack så mycket ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 3
Author: IceJossan

Det kanske kan underlätta om det finns fler ljud hela tiden som dämpar hundarnas skall, till exempel en radio som står vid den väggen skallen kommer ifrån. Inte högt alltså, utan mest lite ljud som gör att skallen inte blir lika markanta.

## Comment 4
Author: nottheonly

#3 Tack för tipset! ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 5
Author: MouIIyo

Min katt morrar och gömmer sig när någon plingar på dörren. Det har hon gjort sen jag fick henne.  
Vet inte om de går att få bort.

Men jag tror att dom vänjer sig.

## Comment 6
Author: IceJossan

#5 Testa att alltid plinga på dörren innan du själv kliver in :)

## Comment 7
Author: MouIIyo

Samma reaktion där. Morrar och gömmer sig.
