# Frysa torrfoder?
Author: Erina

Hej!

Ger mina katter Applaws torrfoder och då de även får blötmat 2 ggr/ dag, så äter de inte så mycket av sina torrisar. Beställer Applaws via Zooplus och då 2 st 7,5 kg påsar, för att få fri frakt när jag liks behöver kattfoder. Blir betydligt billigare att beställa stora säckar, men mina katter hinner inte äta upp en 7,5 kilos säck inom 3 mån och då jag inte vill att fodret ska förlora en massa näring undrar jag om någon av Er här inne gör. Är det ett alternativ att frysa in torrfoder? Tänkte att jag kanske skulle kunna hälla upp fodret i fryspåsar och plocka fram eftersom. Vad tror ni?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Frysning fördröjer att livsmedel mm blir förstörda men om du fryser torrmat får du se till att du inte får frost i plastpåsen och att vatten inte kondnserar på maten när du tar ut den ur frysen.

## Comment 2
Author: Erina

Sant. Tack för svar! Vet inte hur jag ska göra riktigt...

Tips och idëer uppskattas! Har försökt få bekanta med katt att dela påse med mig, men tyvärr så anses fodret vara på tok för dyrt för samtliga ![Obestämd](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

Toppenfoder.......Men en ide... kan du inte beställa mera mjukmat så du kommer upp i rätt pris? det håller ju bra mycket lägre. Ett tips är, att om du fryser in, så  sug ut luften med dammsugare ur påsen så blir det lufttätt. sen när du tar fram, så lägg det luftigt, så attt eventuell fukt går bort med en gång.

## Comment 4
Author: Fridaybrew

Eller gå ihop med någon bekant med katt och gör gemensamma köp. Blir man ett par stycken skulle man spara in en hel del dels på frakt och dels på att köpa större förpackningar.

Visst puligt inledningsvis att organisera det hela men när man väl fått igång det så blir det inte så jobbigt. Dessutom en trevlig sidoeffekt är att man då kanske socialiserar med andra kattmänniskor på ett trevligt sätt som man annars inte kanske inte ens hade träffat. Det kan ju inte vara fel =)

Vakuum tipset är väldigt bra, vilket gäller det mesta som man vill hålla fräsch. Rätta mig om jag har fel men tror det är syre som oxiderar/reagerar med fetter och näringsämnen som gör att det blir ofräsch snabbt. Så minimerar man på luftmängden i en förpackning så förlänger man livslängden i jämförelse med en som inte är försluten. (hemsnickrad teori och terminolgi)

I usa finns det ziploc påsar där man kan suga ur luften med en pump samt den har luftlås så luften inte kommer in trots att man pumpar ur. (googlar lite): häpp hittade ett bra kort youtubeklipp där man ser skillnad på vakuum o inte vakuum . Dessutom dessa påsar är väldigt bra rekomenderas att köpa om ni hittar eller reser till usa =) nu videon

## Comment 5
Author: Hawknestgrove

#4 finns även här. MEn att bara dra ur luften med en dammsugare eller dra ur manuellt funkar också bra.

## Comment 6
Author: chade

Du kan ju lägga torrfodret i portionspåsar i frysen, så att du slipper ta upp allt på en gång också, och riskera att det blir knas av det hela!

## Comment 7
Author: Ruzicka

Är det inte så att många näringsämnen dör eller försvinner eller vad man skall säga, vid frysning? Eller har jag fått allt om bakfoten? Man brukar ju säga att frysta grönsaker i princip är helt onödigt att äta eftersom de inte innehåller många nyttigheter alls. Är det inte lätt att fodret tappar mycket näring om man fryser det, i så fall?

Eller är jag helt ute och cyklar nu?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Alla sätt att konservera livsmedel innebär vissa förluster. När det gäller t ex broccoli är djupfrysning ett mycket bra sätt att förvara den över vintern under förutsättning att man snabbt efter skörd förväller kålen lätt, kyler och sedan mycket kvickt fryser den effektivt.

Torrmat är en produkt som genomgått en mycket hård indusrtriprocess där mycket av de i råvarorna naturligt förekommande näringsämnena har tagit stryk. I den mån det finns så mycket i de biprodukter som utgör råvaror. Mycket har därför tillsatts för att kompensera för förlusterna. Fettet i torrmaten är nog det som mest begränsar hållbarheten men fryser man fett, härsknar det långsammare än i rumstemperatur men om du läser om hur länge man kan ha feta livsmedel i frysen så ser du att det inte är så lång tid, kanske tre månader. Jag har stora frysar för min grönsaksskörd och jag kör frysarna på så låg temperartur som möjligt för att få så lång hållbarhet som möjligt.

Frysning innebär att bakterier blir mer eller mindre inaktiva så länge det är riktigt kallt men när maten tinas sätter de igång igen. Några enstaka bakterier dör av nedfrysning men det finns andra som klarar mycket låga temperaturer.
