# vilken ras är bäst?
Author: [Borttaget]

Hej jag är sugen på att skaffa katt men har några saker som måste stämma in.

*   Bra nybörjarkatt
*   gillar att mysa och gosa
*   ska komma bra övrens med andra djur (tänkte omd et var några raser som helst vill leva ensamma har två hundar)
*   gärna en frisk ras
*   vill ha mkt päls på katten
*   ska klara av att vara utekatt

Ja jag vill ha en lätt katt att ha och göra med men den ska passa in i min livsstil (inte aktuellt nu) Älskar manie coon skulle den rasen passa? Tacksam för svar hade vart skysst. Ledsen om jag låter helt oseriös det är jag inte men kan inte så mkt om katter just.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

en frisk ras? finns det sjuka raser? nä, skämt åsido, men jag blev lite förbryllad över det önskemålet. vet inte om någon vill sälja en raskatt (eller katt öht förstås) till någon som ska ha den som utekatt. dessutom så vet jag inte vad nybörjarkatt är för något heller :) lättskött päls kanske?

du får nog googla och läsa på lite vad som passar dig. enligt min erfarenhet så är det jag som får anpassa mig efter katten, inte tvärtom. vad har du för livsstil?

## Comment 2
Author: EddaM

Skogisar passar bra in på det du vill ha men det är tveksamt om några uppfödare är sugna på att sälja utekatter, gäller alla raskatter. Du måste bo väldigt lantligt för att de skall gå med på det.

Skogisar passar annars in på alla dina önskemål. Mina blir glada när de får träffa andra katter, brukar ha jourkatter. Och min hane är jätte gosig.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Jag bor på en ö. Och ja jag fattar ju att det inte finns några katter som är helt friska. Men preis som hundar finns de ju raser som har fel just inom rasen. Oh jag skrev helst en katt med lång päls tack för beskrivningen nr det gäller skogskatten!

En fråga vf skulle inte renrasiga katter få vara utomhus?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

för mig spelar det ingen roll om det är ras- eller huskatt. jag tycker att de ska vara inomhus, det finns för mycket faror därute. sen kan man ju alltid ta ut dem i koppel. det gör jag, och det uppskattas! när  andra katter slåss därute så är jag väldigt glad över att mina är inomhus. jag är rädd om dem helt enkelt!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Okej men om du har problem med att jag frågade om råd så skriv inte. ( Känner att jag låter som en surkärring) Men jag är uppvuxen med ute katter på ön. Och tkr själv de verkar ha ett roligare liv (min åsikt) Men om ni tkr jag är dum och har helt fel kan jag ju ta bort tråden. Jag bad om råd vilken ras som skulle passa inte at ni skulle skriva skit.

## Comment 6
Author: EddaM

Precis som nr #4 skriver så är det för att man skall vara rädda om dem o behandla dem som de förtjänar. Får tex dina hundar springa lösa hela dagen? Är själv från en liten ö på västkusten och där finns det väldigt många katter som inte är kastrerade. Menar det inte som kritik utan som att du skall tänka ett steg längre och jämnställa katten med hundarna. Se till att kastrera katten om du inte skall bli uppfödare. Försäkra den och ge den kvalitees foder.

Sedan är det bara att gå in på skogkatts slingan och titta på uppfödare som har planer/kattungar att sälja. Finns även grupper på FB med skogisar som söker nya hem.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Men hundar är ju flockdjur katter har inget emot att vara ensamma hade tänkt mig en hane. Men skit i det ni verkar ändå inte tycka jag är lämplig ägare.

## Comment 8
Author: EddaM

Katter är kanske inte flockdjur men de är inte solitär djur heller utan oftast så vill de ha en kompis eller två. Om man ser på hur de lever i det fria så bildar de familje grupper eller håller ihop ett par stycken.

Jag menar inte att du är lämplig ägare, bara att du skall tänka ett steg längre. Om du vill ha en hane så kastrera honom innan du släpper ut honom så han inte gör bebisar. De kan bli könsmogna tidigt skogisar. Vet hanar som parat vid 4mån ålder. Och när man kastrerat så finns det springare kvar i ca 3v så släpp inte ut honom innan dess. Och börja med att gå på koppel promenader, min hane älskar sina promenader och går som en hund i kopplet.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Vi har helt enkelt olika syn på de hela. Men jag kommer inte ångra mig naturligtvis ska jag kastrera katten. Men den ska minsann få vara utekatt.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#5  jag har inga problem? du har önskemål och då är det väl klart att man undrar vad du menar med dem för att folk ska kunna komma med förslag om raser? har jag skrivit skit? \*kliar mig i huvudet\* men då gör jag som så att jag inte skriver här mer, så slipper du känna dig som en surkärring (dina ord, inte mina) ![Cool](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

jo en sak till, jag kunde bara inte låta bli.. när du svarar så aggressivt som du gör på lite råd och frågor, så tycker jag faktiskt inte att du låter så seriös. och det säger jag inte för att vara elak, utan att du kanske behöver läsa på lite mer då du säger att du inte vet mycket om katter. ber du om råd på detta forum, så får man svar. och ofta inte de man vill ha ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Jag vill inte låta sur eller aggresiv och jag vill vara så seriös jag bara kan bli. Jag älskar djur det har jag alltid gjort speciellt hundar men katter ligger varmnt om hjärtat de med. Det är bara det att jag har haft en hemsk helg (känns som jag syller i från mig men den har vart jättejobbig och det kan vara df jag blir arg lättare) Det är klart jag vill ta emot era tips på alla sätt och vis och uppskattar det mkt tack förlåt om jag har verkat tyken var inte så jag ville att det skulle bli.

Ja mina önskemål är ju de följande jag ska mest ha katt till ren sällskap och gos. Men att ha en inne katt finns inte i mina tankar kan förstå eran oro. Men så som jag bor och känner katter så bor alla ute kan inte tänka mig ett bättre liv för dem. Säger inte att ni inte tar hand om era djur bra för de gör ni säkert men så är min åsikt and thats it.

Självklart skulle jag aldrig ha en utekatt om jag bor mitt inne i stan ex. Men hur verkar manie coon i mina önske mål? Hade gärna velat ha en sådan då ag tycker de är jättemysiga och goa. Men om ingen vill sälja till mig bara för jag vill ha dem ute får jag väl acceptera det och leta efter en bondkatt.

Min farmor och farfar har en jättego bond katt som har vart ute hela sitt liv och trivs med det han är 18 år nu i april. Vill som sagt inte låta otrevlig eller oseiös vill inte. Men som sagt en skithelg. Hoppas ni förstår vad jag menar.

## Comment 12
Author: OberonsMatte

Om du bor lämpligt för att ha utekatt tycker jag att du ska ta dig an en katt som har visat att den verkligen behöver sin frihet för att må bra. Det finns massor av sådana katter som väntar på att rätt hem "på landet" ska dyka upp (både huskatter och raskatter).

Att en ras anses som svår handlar ofta om att de är svåra att stimulera tillräckligt i en lägenhet (t.ex. bengaler), eller att de har svårskött päls (perser och långhåriga blandraser/huskatter).

## Comment 13
Author: [Borttaget]

jag har maine coon och den ena gillar att gosa och mysa, den andre gör det bara ibland. det är de som bestämmer här hemma, och vi får anpassa oss efter dom helt enkelt. de kräver sin pälsvård och de badas då och då.  de är väldigt pratsamma och hänger efter en hela tiden, de vill alltid vara med mig vad jag än gör. nyfiknare katter har jag aldrig varit med om! nosen är med överallt.. många vill ha knäkatter, men det är absolute inte alla som är såna. det är charmen med katter, de gör som de vill helt enkelt.

om du som #12 säger bor lämpligt för att ha utekatt, då spelar det inte för mig någon roll om det är en huskatt eller raskatt. jag tror att alla katter skulle må bra av att vara utekatter **om rätt förutsättningar finns.**

nu bor jag inte så att jag kan ha utekatter, men gjorde jag det, så skulle mina definitivt få vara ute!

önskar dig lycka till ts, i letandet av en katt som passar dig!

## Comment 14
Author: kattvalp

Jag tycker du ska kolla in norsk skogkatt, maine coon och sibirisk katt!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Får katten bara vara ute? Eller får den springa ut och in som den vill?  
  
Väldigt få rasuppfödare säljer sina raskatter där de får springa ute, ännu mindre om de absolut inte får komma in. Kattlucka är bäst då.  
  
Finns de som har omplaceringskatter, kattungar som de har fått tillbaka, de katter som inte passar avel och utställning.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15  ursäkta, men jag blev lite nyfiken på din sista mening.. menar du att det skulle vara bättre att köpa en sådan katt som utekatt? jag hängde inte med här riktigt ![Cool](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#15 jag menar naturligtvis att den fårspringa in och ut som den vill om den vill ja då är den välkommen in att mysa i soffan  hehe![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Men om han/hon vill ut så får det gärna det.

## Comment 18
Author: Thaeri

Det finns många uppfödare som säljer katter som får gå ut på egen tass, men bara om de bedömer hemmet lämpligt för det. Så bor du så bra som du tycker borde det inte vara några större problem, blir du nekad av flera, även efter du visat hur det ser ut kanske du får tänka om och hägna in trädgården eller något.

Det är ingen egentlig skillnad på inhägnad trädgård och klassisk utekatt, det är bara det att staketet sätter gränsen för reviret snarare än grannkatterna eller vattnet (om man nu bor på en ö som du) eller vad det nu brukar vara.
