# Vem ska passa henne?
Author: [Borttaget]

Min mamma vill åka utomlands och undrar om jag vill med men jag har sagt nej hela tiden då jag inte vet hur jag ska göra med min katt.  
  
Min katt gillar inte andra personer direkt, hon känner sig bara trygg hemma och hos mamma är det helt okej.  
Att ha henne på katthem eller vad det heter en vecka känns inte okej då hon skulle vara livrädd.  
Ha henne hos mormor är inte sådär jättebra då jag är rädd att hon ska lyckas springa ut, sist jag hade med henne hos mormor var hon livrädd och sprang bakom soffan hela tiden.  
  
Bästa hade varit att hon får vara här hemma men jag känner ingen som jag direkt skulle vilja låta bo här en vecka.  
Hon som bor mitt emot mig (min mormors syster) skulle kunna mata min katt varje dag och så, men hur ensamt blir det utan kärlek en vecka för en katt? Känns hemskt att låta henne vara själv ju.  
  
Gör så ont i mig att lämna henne då hon är mammig till mig och inte gillar andra. Hon har ett himla humör så andra brukar inte gilla henne heller.  
Vill med mamma utomlands då jag vet hon skulle uppskatta det och behöver komma iväg.  
  
Har ni några tips..? Hur brukar ni göra? Någon annan som har en katt som bara gilla just familjen?

## Comment 1
Author: Hawknestgrove

En vecka är det nog bäst att du låter din granne hjälpa dig och låta kisse vara hemma. Be grannen att gå in två ggr/dag. Måste  enligt lag..Kissen mår nog allra bäst att få vara i sin invanda miljö, då hon är så präglad på dig....

## Comment 2
Author: [Borttaget]

En vecka i misses liv är inte mycket. Är katten så pass nervös av sig så kanske du kan testa med Feliway i urtagen när du är borta.

Jag skulle nog letat efter en kattvakt som jag kunde lita på och haft en övergångsperiod på några dagar då både jag och kattvakten såg efter katten.

Finns det verkligen inte någon kompis som du kan lite på att bo i din lägenhet när du är borta?

## Comment 3
Author: Hawknestgrove

ja, problemet är väl, vad jag antar, att  bekanta/vänner inte har förstånd på hur lätt en katt kan smita u. Ser det dagligdags här hemma när vi har besök. Folk lämnar båda dörrar öppna utan att tänka sig för trots skyltar på dörren. Så en pålitlig person, som passar kisse två ggr/dag, tar hand om post och vattnar blommor är ju guld värt.
