# min katt luktar fis!!!
Author: malinhellman

Hej!

Jag har haft min 6 månaders kille hos mig i fyra dagar nu. Förstå två dagarna var han väldigt rädd, åt och drack väldigt dåligt och har endast bajsat två gånger (kisseriet är det inga problem med). Nu äter han som han ska, blötmat morg/kväll och torrfoder mellan åt (dricker dock väldigt dåligt)

Har sedan första stund upptäckt att han luktar lite konstigt stundtals, luktar inte jätteäckligt men det är inte heller en trevlig doft. Det luktar inte bajs eller så. Mest luktar han när vi leker intensivt och han blir väldigt upphetsad. Nu de senare timmarna när han legat och sovit luktar han lite "fis-aktigt" från baken. Någon som vet vad detta kan bero på?

I och med att han bajsade så dåligt gav jag honom pulver för dålig mage (ströddes på blötmaten) tidigare idag för att få igång det (vilket det gjorde!)

han är okastrerad men inte könsmogen (tror jag! hans kiss doftar fortfarande väldigt milt och han har inte "stänkt" något i lägenheten)

Såååå tacksam för svar!

## Comment 1
Author: Jourhemmet

Det kan inte vara från analkörtlarna det luktar? Ger du honom samma mat som han fick i förra hemmet? Det är viktigt att man gör det då katter har känslig mage. Om du tycker att han dricker dåligt så köp en vattenfontän som lockar till mer drickande.

Jag kan rekommendera dig att beställa tid nu för kastrering INNAN han blir könsmogen och ev kissmarkerar. Börjar han kissa runt kan det vara svårt att bli av med beteendet sedan.

## Comment 2
Author: AnnaMaja0

Grattis till din lille pisse :-) Menar du att strödde nåt på maten för att få fart på magen? Jag tolkade det så. I vilket fall som helst så luktar han nog fis just för att han fiser. Kattfis luktar inte vidare trevligt ;-) En flytt till nytt ställe är lite stressande för den lille och det visar sig ofta med just lite magtrubbel, fast det brukar ju oftast vara med lös mage. Om det är så att han varit hård i magen och du gett honom något för att få igång den kan säkert pulvret du gett honom orsaka gaser. Hur bajsar han nu? Eller så är det kanske något foder som ger honom gaser. Är han lös i magen så är det inte heller konstigt om han har lite bubbel i magen och fiser. Mina pissar, främst den minste på dryga 3 månader, kan lägga riktiga dräpare ibland.

## Comment 3
Author: Lusthan

Har en unge som fisit rätt rejält innan. Hon är snart sju månader och det börjar lugna sig.

## Comment 4
Author: kattassen

En katt skall normalt inte fisa. Då har han förmodligen en liten störning i tarmfloran. Har du nytt foder eller äter han det som han åt innan han kom till dig? Det är jätteviktigt för en sådan ung kisse att inte byta foder rakt av. Det kraschar magen. Jag antar att det du strödde på maten var Fortiflora eller något. Det kan funka men det viktigaste är att du inte byter ut maten. Börjar magen spöka rejält måste du gå över på skonkost tills magen stabiliserar sig. Royal Canin har ett foder som heter Gastro Intestinal vilket är jättebra för kraschade kattungemagar.

Det kan naturligtvis även vara anal-säcks-inflammation. Då luktar det fy f-n från aktern. Det beror på att katten inte tömmer sina analsäckar när han bajsar utan att det smetas ut lite då och då istället. I det läget måste man in till veterinären och låta tömma säckarna ordentligt samt vanligtvis få lite antibiotika.

Jag tycker nog att du skall beställa tid för kastrering. 6 månader är perfekt även om han inte tycks vara könsmogen. Vänta INTE tills du ser de tendenserna. Man kan kastrera en hankatt så fort bollarna är på plats där bak - vilket de brukar vara vid 4-6 månader redan.
