# Vilken kattras?
Author: Isnona

Jag planerar att skaffa katt när jag flyttar hemifrån och undrar bara lite vad ni tror för ras skulle passa mig. Nu är detta inte aktuellt riktigt än, men det är alltid bra att börja i tid ;)  
  
Jag kommer förmodligen att bo i lägenhet, helst vill jag bo i en tvåa. Jag vill ha en katt som det är lite "liv" i men som inte heller tackar nej för en mys-stund och kan vara hemma själv under tiden som jag jobbar. En katt som gärna kommer fram och hälsar på främmat och som inte springer och gömmer sig.

Jag har även marsvin och vill ha en katt som inte är så intresserad utav dom, i värsta fall får jag ha marsvinen i ett enskillt rum. Nu vet jag att det beror på individen också, men på ett ungefär bara.

Sen vill jag gärna att min syster kan komma och hälsa på, hon är allergisk så gärna en allergivänlig ras. Jag har fastnat för Devon rex, cornish rex och sphynx.  
  
Vad tror ni? :) Mina föräldrar hade katt tills jag var 2-3år, så detta är alltså ganska nytt för mig.

## Comment 1
Author: Mona22

Cornish är en väldigt trevlig ras och jag skulle inte kunna vara utan dem (partisk![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")). De gillar oftast människor och är väldigt påhittiga och tycker om sin människa. Det är mycket fart i dem men gillar även att mysa. Jag skulle rekommendera två stycken om du inte tar en omplacering som verkligen inte trivs med andra katter.

Påhittig,busig,rolig,snäll,social är ord som beskriver dem.

Det här med allergivänlig kan man aldrig veta. ibland framförs cornish/devon och sphynx som det men det är olika vad man tål.   
Det bästa vore ju om du och din syster besökte någon uppfödare och hon får känna efter även fast det aldrig är 100% säkert att hon sedan tål din katt.

## Comment 2
Author: Sophey

Dina krav ar mer individuella an rastypiska men kolla pa rex ifokussajterna och sphynx sajten och fraga lite om dom!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Min andra katt omplacerades efter ca 2 månader när hennes förra ägares bror inte tålde just den katten. Brodern tålde vissa andra devons men inte Greta. Så det är aldrig någon garanti. Men rexkatter är fina :) men var beredd på att skaffa två katter.

## Comment 4
Author: Isnona

#1: Min syster har en vännina som har ett antal sphynx-katter, och där känner hon inte av allergin alls. Lite därför jag gillar dom också ;) Vet dock inte hur det är med rexarna, men får ta med henne till uppfödaren sen när det blir aktuellt :)

Tack för era åsikter! Har ju lite tid på mig som sagt, men ser verkligen fram emot att skaffa katt :)

## Comment 5
Author: EddaM

Sibirisk katt skall vara en av de raser många tål. De är ju långhåriga och väldigt söta.

Lycka till i ditt letande och visa oss bilder på katten/er du valt senare =)

## Comment 6
Author: LaSadie

Som #5 säger så tror jag Sibir är en ras du kan kolla på med :) Den är allergivänlig för vissa.

## Comment 7
Author: hoppetossan

Jag har två burmor och både min mamma och syster som har allergi och astma tål dem. som ras är de sällskapliga, gosiga och påhittiga, en katt som gillar att vara med helt enkelt! men som sagt innan allergi är väldigt individuellt så du gör nog rätt i som du säger att besöka uppfödare innan du bestämmer dig

Lycka till med att hitta rätt katt:)

## Comment 8
Author: noir

jag har allergi och astma och har turen att klara av Cornish. Älskar rasen men de går inte att bara ha en. Skulle förvisso inte rekomendera att ha en ensam katt även om man ska vara hemma med den jämt. ingen kan ersätta en kompis av samma art.  
När du sedan skriver att den ska klara att vara själv hemma så är det ännu viktigare med en kattkompis. Ska man köpa raskatter så kan det ju vara dyrt att skaffa två direkt. Men kan rekomender att kolla på omplaceringar. Vissa är inte så gamla alls när dom omplaceras eftersom ägarna blivit allergiska eller inte läst på ordentligt om allergi och tagit förgivet att cornish ska funka. Skaffa själv min första cornish som omplacering. Vilket jag inte ångrar! Hellre en ny omplacering än en kattunge pga allt jobb man lätt glömer bort.
