# Kattlåda pris/kvalité/funktion
Author: [Borttaget]

Hej.  
  
Behöver förslag på billiga/prisvärda kattlådor med tak. "kända märken" är absolut INTE ett måste. Då alla mina tre katter har en idé om djupgrävning/intensivgrävning vid toabesök så blir det en hel del spill på den låda utan tak(har en med och en utan) och försöker hitta någonstans där det finns en kattlåda med tak som inte kostar mer än 250kr(tycker det borde finnas). Dels för att ev fraktavgift inte ska göra att det hela blir dyrt iaf.  
Men har svårt att hitta butiker/internetbutiker som säljer billiga kattlådor i huvudtaget nu för tiden.   
Jag har även försökt hitta ngn som säljer begagnade i närheten(privat frakt är skitdyrt, 90:- för 5mil är det billigaste alternativet). Så nu tänkte jag kolla om någon här har en idé om var jag kan finna det jag söker?  
Mina katter sprätter mycket och är långhåriga så vill väldigt gärna försöka minska spillet som blir då det är dyrt med bra kattsand. (har just nu ever clean 199:-/10kg, extreme classic 185 fungerar även den mycket bra men finns inga lokala leverantörer här)   
  
Även idér på bra "kattlådemattor" (sånna man lägger som en dörrmatta framför) som är billiga och tälltillgängliga välkommnas då jag hoppas att det kan få mycket kattsand som gärna följer med pälsen att lossna när de kliver ur lådan.  
  
Har kollat på:  
Foderbilen  
Granngården/odal  
Gran-prix  
Djurmagasinet falun/borlänge  
Krylbo zoomarknad  
hemfoder.se  
Bromma zoomarknad (dom har men det är en frakt på 79 som då känns stor när man endast ska ha en kattlåda)   
och diverse små djuraffärer och då vanliga mataffärer.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Nu vet jag ju inte hur din låda utan tak ser. Jag har också grävare här hemma och har en back istället för en låg låda. Fungerar bra, backen är köpt på Willys har jag för mig och kostade inte många tior. ÖB brukar ju ha en del backar med höga kanter, kanske kan vara värt att testa.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Jag har köpt en på jula och en på ö&b. Kostade inte ens 200 kr och det var med tak.

[http://www.jula.se/kattoalett-796011](http://www.jula.se/kattoalett-796011)

## Comment 3
Author: denstore

Jag har stora förvaringslådor i plast, köpta på IKEA. Kostade någon hundring styck. Funkar superbra, och min gamla gubbkatt trivs.

## Comment 4
Author: Hawknestgrove

en del katter gillar ju inte lådor med tak. OCh en vanlig dörrmatta för en tia på rusta är  ju lagom att lägga framför lådan att samla upp sand på. Zoomarknad är bra. Beställ något annat samtidigt, för de har bra priser på mycket...... du tjänar snabbtt in frakten

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag har en katta som med ett par tasstag lyckas sprida ut hur mycket strö som helst om hon går till en låda som är lägre än 35-40 cm så jag håller med dem som föreslår någon slags plastback för då stannar ströet kvar i lådan bättre. För att få ännu bättre effekt kan man ställa backen i ett litet skåp från något loppis. Kolla bilden som jag bifogar. Skåpdörrarna är stängda om jag inte just tar en bild för att kunna visa konstruktionen. Som du kan se är ingången till kattoaletten från gaveln på skåpet.

För nu rätt länge sedan fanns en tråd om att ställa kattlådan i skåp, brudkistor, korgar mm där allt kom från loppis eller IKEA. Mitt skåp kostade 10 kr och en plastback kan du få för 50-75 kr på ÖB, Lantmännen m fl ställen.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Tack för era idéer och förslag. Tagit med deetta i mina funderingar och tror det blir bra lösning i sinnom tid. :)  
  
(orkar inte "svara inviduellt" på inläggen )  
En av de tre katterna, är känslig med förändring. dvs byter man kattsand eller flyttar på lådan osv. Hon är väldigt lyhörd och uppmärksam. Hon är "pedant grävare", dvs hon gräver noga ner sina lämningar, men även de andra katternas lämningar. Hon gör även så att hon krafsar på väggarna innuti (hon föredrar den med tak) och när hon kliver ur sticker hon gärna in tassen och rätar till det hela utifrån. Hon har även försökt med att krafsa innuti medan hon sitter ovanpå.  
  
Nästa dam är den jobbiga djupgrävaren (hade även problem tidigare med protestkissning i säng osv), hon gräver i all oändlighet och sammlar all sanden i båda lådorna i ett hörn. Hon sprätter och har sig och är dessutom "skitig " av sig. Dvs hon ska alltid "kissa sista gången" alt åtminstånde gräva sista gången. Har syrran hennes varit på lådan så måste hon in och "kolla läget" samt kravsa en jädra massa. Har kastrat hanen ludde varit på lådan då ska det även klämmas ur ngt, även om hon så kissade för 2 minuter sedan. Hon går ofta på lådan bara för att gräva om efter ngn av de andra två varit där.  
Hon är även sådan som direkt (varje gång, jag skojjar inte) går på lådan när man gjort ren den. Man skulle kunna tro att hon är kräsen för att den var lortig innan men även om man så mockar båda lådrna två ggr eller mer om dagen så ska det åtminstånde grävas direkt matte/husse är klar med rengöringen.  
Hon är största boven i slöseridramat om man så säger.  
  
"lille" ludde han varken djupgräver eller pedant gräver. Han gräver precis så mycket som behövs och är nöjd med det.  
  
De har inga problem med ngn av typerna av låda så vitt jag märkt.   
Ni öppnade mitt sinna för kreativitet kan jag säga iaf :)  
Blir förvånad själv öve rhur trångsynt man är ibland :) Tack iaf :)

## Comment 7
Author: Hawknestgrove

\# 5 vilken smart och snygg lösning det var också! Ja jag har en hel bildserie hur man gör en snygg möbel7kattoa av en gammal brudkista. Tyvärr, så hade nog min Arne strejkat, han vill ha öppna lådor. HAde låda med huv förut, men det resulterade i både kiss och bajs i duschkabinen emellanåt och det var inte trevligt en varm sommardag, när man inte var hemma. HAn slog huvet i taket på huven, helt enkelt. Så reagerar även min styvsons hankatt, ingen huv  för stora ståtliga karlar inte. Så vi investerade i en låda med höga kanter från Rusta för 20 kr i stället.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag har en vanlig stor låda detta pga vart för trött på katten leker i lådan o lovar han rejsar från den, så hög låda så slipper jag halva sanden iaf på golvet :)  Plastlådan har ett lock och man kan om man vill göra eget hål och ha tak, det är en hög låda= stor katt kan få plats i den eller rikligt med sand i den som vi har :) Vi säljer annars kattlåda med tak och spade på ÖoB den kostar 149kr nu vet jag inte hur hög den är själva lådan är någ normalstor iaf.
