# Vad gör min katt?
Author: Eywa

Jag har precis tagit hem två hemlösa skygga kattungar som för tillfället bor i badrummet.

Min egna katt, en kastrerad 3 år gammal ragdollpojke, är extremt nyfiken på dom.

Han har alltid gillat andra katter och är snäll och välkomnande så jag förstår ju att han gärna vill hälsa. Så jag antar att han försöker hälsa genom dörren...

Han skriker som en löpande hona utanför toadörren hela nätterna och ibland på dagarna. Det låter verkligen helskumt!

Ibland svarar kattungarna honom.

Vad är det han gör? Pratar dom? Ropar han på dom? Varför låter han så konstigt?

Antar att jag får stå ut tills jag kan släppa ut dom.. Men det är väldigt frustrerande att inte få någon sömn..

## Comment 1
Author: Sophey

Jag har en katt som later som ropar med riktiga brunst rop nar jag ar borta eller nar nagon annan i familjen inte ar hemma. Jag antar att han ropar pa oss da just han slutar nar vi kommer tillbaka.

Jag undrar varfor kattungarna ar instangda pa toalatten?

## Comment 2
Author: Eywa

Åh, dom är sjuka. Loppor, öronskabb och kattsnuva. En av katterna har dessutom en infektion i ena ögat så ögat är bara en stor varklump. Dessutom är dom ganska skygga och måste ha ett litet utrymme att vänja sig vid innan dom möter hela lägenheten. Annars blir det för mycket stress.

Om några dagar är dom friska från parasiter och snuva så då ska vi släppa ut kissarna i lägenheten. Men oroa dig inte, badrummet är stort och fullt av leksaker :)

## Comment 3
Author: Sophey

Jaha! Jag tankte val liksom _vilken normal manniska tar hem kattungar och stanger in dom pa toalatten?_ sa vidare dom inte sitter i nagon sorts karantan.

Kom ihag att ragdollen ar en valdigt social ras och jag kan bara ta min ragdolltjej som exempel hon blir helt hjartekrossad om hon inte far komma fram till folk, katter, hundar och allt annat levande.

## Comment 4
Author: Eywa

Ja, det vet jag! Vi fick hem honom nyss och har märkt att han kräver otroligt mycket uppmärksamhet. Därför tänkte vi behålla en av kattungarna om dom trivs bra tillsammans. En ensamkatt är ingen glad katt, speciellt inte en ragdoll!

Från början hade vi tänkt vara jourhem åt vuxna katter och se vilken kisse som passar bäst ihop med honom. Men en kattunge är ju ännu bättre då den kan "formas" av honom. Dessutom beter han sig som en kattunge själv och då kan det vara kul för honom att ha en kompis som är lika busig som han själv ^^

## Comment 5
Author: Sophey

Jag hoppas att ni hittar en passande kompis till honom (eller tva) ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 6
Author: Eywa

Haha, så säger min sambo också ^^

## Comment 7
Author: OberonsMatte

Min Oberon (som faktiskt också är en kastrerad 3-årig ragdollhane) skriker också som en löphona när han är orolig och ropar på sina kattkompisar eller mig.
