# valeriana
Author: noir

Jag har haft sömnbesvär och känt en enorm inre stress ett tag och mår då inte helt toppen. Så min svägersk som har lite av samma besvär tipsa om valeriana och så kom hon över med en karta idag. Dock hade hennes barn lekt lite med den så folien på baksidan var lite nött. Men det gjorde inte mig något. Båda vänder bort blicken från bordet för en liten stund och så låg kartan på golvet och några piller rammla ut och jag börjad genast samla ihop dom och ploppa tillbaka dom och inser att ett piller fattas och jag kan inte hitta det någonstans och så kom jag på att man kan ha valeriana i kattleksaker. Min svägerska minns inte om ett piller fattades eller ej. Så nu till min fråga är det farligt om en katt kan ha ätit ett piller?  
Det förekommer ju i kattleksaker?  
När vi båda tänkte efter så tror vi att ett piller fattades.  
Men jag vill vara på säkra sidan.  
ingen av katterna verkar påverkade och beter sig som vanligt.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Är det Valeriana Forte? Vet inte om det är farligt mot katter, men vi fick rådet av vår vet att ge det till vår häst under en period då han var väldigt stressad och "på" pga hälta som gjorde att han fick stå i över 1 år. Men katter väger ju mycket mindre än hästar (nähä???) och jag har ingen aning om det är skadligt för dem :(

## Comment 2
Author: MonicaLagerquist

Jag vet folk som ger sina katter ½ valeriana inför kattutställning.(jag vet att det är doping men personen skiter i det)

## Comment 3
Author: noir

#1 ja precis, den man köper på hälsokost  
  
#2 Okej, men vad händer med katt, som med oss människor blir lungna, men kanske lite väl? eftersom våran kroppsmassa är ju en aning större en en katts.  
  
Men då borde det inte vara någon fara, ska fortsätta leta ifa jag hittar den. Tror inte någon har ätit någon för dom är inte ovanligt lugna, galna, aktivia o.s.v Dom är sig själva.

## Comment 4
Author: MonicaLagerquist

På en ½ tablett blev hennes katter hanterbara på utställning.

Det var siameser och de är ju lite tyngre än en cornish.

## Comment 5
Author: AgnetaB

Har jag aldrig hört att man kan ge till varken häst el katt. Häst däremot gav man ju plegisil vid tex långvarig vila.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Här använder vi Valieriana forte för att pigga upp katterna och de blir pigga vil jag lova, men de får aldrig att äta utan enbart i leksaker.

## Comment 7
Author: noir

Då om en av mina katter skulle ha fått för sig att äta en borde jag ha märkt det på dom. Ingen är låg eller överaktiva.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

jag blir mer fundersam över att du skriver att barnen lekt lite med en tablettkarta? jo det är ot, jag vet, men det reagerade jag på. men för att hålla mig till frågan så tror jag att du hade märkt om de stoppat i sig något olämpligt.

## Comment 9
Author: noir

Lekt och lekt är väll fel ord. de hade suttit och pillat på kartan med pillerkartan. Hur när var vet jag ej då det inte var mina barn eller när jag såg.  
  
Har nu hittat den sista pillret som låg i ett hön på andra sidan köket, så antagligen har den praktiserat som en leksak för stunden.
