# Hyperaktiv?
Author: wickedshadow

jag har en liten fråga här. Min katt är ju för tillfället enda katt, och jag har märkt att ofta, främst om kvällarna får hon nåt ryck och får för sig att rusa med ilfart genom hela lägenheten. Igår rev hon ut större delen av min garderob när hon fick ryck där inne. Tror ni att detta är för att hon känner sig ensam och rusar av sig energin på nåt sätt? Har tingat en kattunge som blir 12 veckor och därmed leveransklar i mitten av augusti. Tror ni det finns chans att dessa "ryck" hos Nala minskar när hon fått en kompis att leka med om dagarna?

## Comment 1
Author: jollycox

Dom kommer nog snarare ha dessa ryck tillsammans ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Det har mina katter iallafall.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Det är ett helt naturligt beteende hos katter. Så som #1 sa så kommer du få två katter som kör rejs i hela lägenheten :)

## Comment 3
Author: noir

Mina katter rusar på kvällarna och speciellt efter hon bajsat, då blir hon som galen haha :D  
sen kommer hon kurrande och lägger sig hos oss i soffan som om inget har hänt ^^

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 HAHA det gör min ena katt också efter att han bajsat. Dom känner sig nog lättare ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: wickedshadow

Åh vad roligt :P tur att de kan trötta ut varandra sen då iallafall! Haha, blir nog roligare för henne iallafall att ha nÅgon att rejsa med om dagarna, jag är ju inte alltid hemma så då är hon ensam. Så nu blir här en rejsbuddy i augusti!

## Comment 6
Author: OberonsMatte

Fenomenet brukar kallas för kattfnatt och är helt normalt för katter.

## Comment 7
Author: noir

Det roligaste är ju att min katts blå ögon blir helt svarta och man ser på henne att hon inte vet vad hon ska ta sig till och sen så får hon sitt kattfnatt och är överallt och ingenstans! :D

## Comment 8
Author: noir

#4 jag ska också bli galen efter att jag bajsat! :D

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 HAHAHA ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 10
Author: noir

Just nu hänger och slänger sig zaffie i tvättställningen... förvånar mig inte om den brakar ner.....

## Comment 11
Author: therese89

Mina katter får kattfnatt på morgonen, inte speciellt kul när de börjar springa omkring i lägenheten från kl 4 på morgonen ;) Men vi älskar dom ändå ;)

## Comment 12
Author: [Borttaget]

#11, klockan 5 på morgonen är tiden för min lilla kisse, då jävlar blir det fart! men tokrycken kan ske på kvällen också..

till TS, det är helt normalt och beror alltså inte på att den är ensam. det är helt enkelt något de flesta katter gör!

## Comment 13
Author: therese89

#12 Oftast blir det någon gång runt kl 5-6, men då och då blir det kl 4 :) Det senaste påhittet som Torkel hittade på var att börja äta på mitt och sambons hår halv 5 på morgonen, men det har han som tur är bara gjort en gång :)
