# Snorar och dreglar
Author: Quincy

Min katt har börjat snora lite och dreglar en hel del när hon sover, vad tror ni att det kan vara?

Hon verkar dricka lite mer än vanligt men äter och går på lådan som vanligt. Verkar annars pigg och leker som vanligt.

## Comment 1
Author: Quincy

Vill även tillägga att hon är dubbelvaccinerad.

## Comment 2
Author: OberonsMatte

Även vaccinerade katter kan drabbas av kattsnuva, men oftast får inte katten så allvarliga symtom då att man behöver uppsöka veterinär.

Om katten dreglar kan det bero på sår i munnen (som kan bero på kattsnuvevirus), tandköttsinflammation eller tandproblem. Titta i munnen hur det ser ut.

Ibland kan katter börja dregla när de slickat eller tuggat på något som retar salivproduktionen, t.ex. en giftig växt.

Att katten har börjat dricka mer än vanligt är lite oroande eftersom ökat drickande kan vara symtom på t.ex njursjukdom, giftstruma och diabetes. Det kan naturligtvis vara så enkelt att det beror på att katten är törstig pga sommarvärmen, men om du skulle märka att katten även minskar i vikt är det tydliga tecken på att något är fel.

## Comment 3
Author: Jourhemmet

Som sagt även vaccinerade katter kan få kattsnuva, och är dom snoriga så dreglar dom för att det är täppt i näsan.

## Comment 4
Author: Quincy

Ok tack svaren!

Jag tror i så fall att hon är förkyld, ska avvakta lite.

## Comment 5
Author: EddaM

Hon kan även ha problem med tänderna och de kanske behöver kollas.
