# Norsk Skogkatt vs Norsk Skogskatt
Author: [Borttaget]

Ett ämne som ofta dyker upp på sajten och oftare kapar trådar är just detta, Hurvida stavningen av Rasen har betydelse eller ej.

  
Tar nu initiativet att öppna en tråd för detta ämne som verkar vara i stort behov av ventilering.

Så alla varsegoda att diskutera!

## Comment 1
Author: LitenPyssling

Jag har alltid och kommer alltid att säga Norsk Skogskatt, tycker det låter konstigt när man hör/säger skogkatt =P.  
  
Dock ser jag ilte här och där att det är skogkatt som det ska vara, men jag tycker det låter bättre med skogskatt =)

## Comment 2
Author: LitenPyssling

Dubbla inlägg...

## Comment 3
Author: OberonsMatte

Jag har tre norska skogkatter eftersom de har stamtavlor som bevisar det. I stamtavlorna står det tydligt NFO Norsk skogkatt (utan s).

## Comment 4
Author: line84

#1 Varför inte säga rätt istället?? Vad du och jag tycker spelar egentligen ingen roll eftersom rasen heter norsk skogkatt!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag har två Maine Cooner, men ifrågasätter inte någon som skriver om sina Main Cooner om det är huskatter eller inte. ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

För min del gör det inget om någon säger att de har skogskatt i sin katt, det ger mig bara ett hum om kattens utseende.

Det är dock lite trist om någon skriver om sin Norska Skogskatt och det första någon gör är att ifrågasätta om den är renrasig eller inte. Ofta så spelar det ingen roll då frågan kanske handlar om inne/utekatt eller liknande. Då är det katt som katt.

Kul tråd för övrigt! ![Cool](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 6
Author: line84

Det är faktiskt så att de flesta som har renrasiga skogkatter med stamtavla skriver rätt, norsk skogkatt. Och de flesta som har en blandning, huskatt, skriver skogskatt. Inte så konstigt att man reagera och frågar. Och många som har huskatter vet inte om att de har just huskatter och då tycker jag att det är jättebra att man upplyser de personerna om det. Inte för att deras huskatt är mindre värd än en renrasig utan för att det är viktigt att det blir rätt! För många som säljer sina kattungar på tex blocket skriver att de är renrasiga skogskatter men de saknar stamtavla, och väldigt många går på det! Kan man informera och sprida rätt information kanske de "uppfödarna" minskar.

## Comment 7
Author: OberonsMatte

Rasen heter Norsk Skogkatt i Sverige för att man har behållit det norska namnet på rasen. Internationellt heter rasen Norwegian Forest Cat.

En av mina katter är en Ragdoll, dvs en ras där man behållit det engelska namnet på rasen och det verkar uppenbarligen vara lättare att acceptera.

Skogskatter är huskatter och visst är det tröttsamt att folk så sällan verkar veta vad skillnaden är. Den som äger eller föder upp registrerade norska skogkatter vet mycket väl hur rasen stavas.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Jag har själv en Norsk Skogkatt här hemma, med stamtavla. Så tycker inte att det är något konstigt med att det ska vara utan S.  
  
Men ser jag ex. en annons där det står Norsk Skogskatt, kopplar jag genast till att det är en långhårig huskatt.  
  
Har än så länge aldrig sett en uppfödare skriva på ex. sina hemsidor/blocket; Norsk skogskatt.  
  
Min åsikt i det hela :) Men givetvis finns det dom som inte vet om att det är utan ett S, som mina föräldrar tillexempel hade inte en aning om det ^^  
  
Mvh,  
Catarina

## Comment 9
Author: Jina

Anledningen att stavning på NFO är viktig är ju att 90% av de långhåriga katterna på Blocket anges vara "norsk skogskatt". Precis som alla långhåriga var angora eller persier tidigare. Och stavningen persier tycker jag att man fortfarande kan se när en katt hävdas ha ras i sig.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

#6  Info är alltid bra, men ibland blir det lite överdrivet med stavningen.. Det kanske finns en anledning till att just skogkatter finns med i många huskatter. Ett överflöd eller dålig kontroll till vem man säljer? Men det är nog en annan fråga.

## Comment 11
Author: line84

#10 Tycker inte alls att det är överdrivet, rätt ska vara rätt. Och ofta är det så att det inte alls är någon skogkatt i de långhåriga huskatterna. Har man en långhårig katt tror många automatiskt att det är norska skogkatt i den. Kanske för att skogisen är en av de mest kända långhåriga raserna?

## Comment 12
Author: Minka040

Vi svenskar vill såklart ha in ett fog-s mellan sammansatta ord, men rasen kommer från Norge där man inte använder sig av detsamma. Därför tycker jag nog att man gör klokt i att använda det riktiga namnet, Norsk Skogkatt. Det låter kanske konstigt först men man vänjer sig. :)

Att folk rättar på stavningen av ens ras är jag helt okej med, precis som ens eget efternamn vill man väl ha något som ligger en varmt om hjärtat rättstavat..? Vissa stavar sphynx som "sfinx" eller "spynx" och då rättar jag gärna, på ett vänligt sätt såklart.

Folk här inne klagar generellt inte på dem som har problem med de/dem eller stavar konstigt. Syftningsfel förbises också. Då tycker jag gott att man kan få rätta när folk stavar ens kattras fel, speciellt eftersom det är så starkt länkat till långhåriga %-katter på Blocket.

## Comment 13
Author: line84

Och skriver man i annonsen att det är norsk skogkatt i katten så säljer det, för att det är en populär ras. Tråkigt för rasen men så är det tyvärr.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#10  Då har vi olika åsikter helt enkelt.

Kanske för att det är mest uppfödare på den rasen, ett överskott också? De är inte så dyra i inköp heller. (vilket inte är negativt är väl bäst att säga också)![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 15
Author: OberonsMatte

#11 Ja, Norsk skogkatt är den ras de flesta känner till, men de vet sällan vad som kännetecknar rasen utseendemässigt förutom pälslängden och därför blir alla långhåriga katter skogisar för den oinsatte.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15  Alla är väl att ta i? För många kanske, men absolut inte alla.

## Comment 17
Author: OberonsMatte

#14 Min senaste Norska Skogkatt kostade 6000 och det anser jag vara normalpris för de flesta raskatter.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Tittade lite hastigt på Blocket och skogkatterna är ganska billiga nu, många säljs även med avbetalning.. varför inte höja deras status och ta 7000-8000kr för dem? Skulle det inte minska på Norsk skogskatt-avel?

## Comment 19
Author: line84

#17 Jag betalade också 6000 för min senaste skogis.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#17  Det är ett lågt pris tycker jag. De kunde kosta mer.

## Comment 21
Author: OberonsMatte

#18 Det finns ingen anledning att ta ut ett högre pris än vad som är rimligt med tanke på tillgång/efterfrågan och uppfödarens egna utgifter och utlägg.

Den "norska skogskatt"aveln minskas bara den dagen huskattaveln begränsas. Det är bara huskattuppfödarna som producerar de "norska skogskatterna", inga andra.

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Jag tycker man kan försöka säga och skriva rätt eftersom det ändå heter skogkatt och inte skogskatt. Även om det känns bättre för oss svenskar att slänga in ett s där.   
  
Men sen beror det ju alltid hur man frågar personer när dom skriver skogskatt. För ställer man bara en enkel fråga om det är med stamtavla eller inte så finns det ju inget att bli upprörd över.  
  
#20 Är 6000 lågt pris? Det är väl ett normalt pris på raskatter, speciellt om det är till sällskap.

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#18 Fast om man börjar ta "för mycket" så kanske det börjar finnas pengar att tjäna och då kan det antagligen finnas fler som vill avla.  
  
Det där med avbetalning är helt sjukt dock tycker jag.  
Jag skulle inte köpa från en uppfödare som går med på det, eller kanske t.o.m skriver det i sin annons.

## Comment 24
Author: [Borttaget]

#22  Ja, jag tycker det.

#23  Förstår inte varför det verkar vara så fult att tjäna pengar på raskattavel. Det är mycket som blir förstört i hemmen också av katter. Uppfödarna är värda varenda krona om man får en frisk vältypad raskatt.

Vad gäller avbetalning så låter det kanske inte speciellt seriöst, men det är väl så att det är svårt att sälja katterna annars, men sjukt skulle jag inte kalla det.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

#24 Jag säger inte att det är fult att tjäna pengar. Jag tycker bara risken är för stor att människor börjar avla för att tjäna pengar, inte för att dom bryr sig om rasen.  
  
Det känns bara som att det ofta blir så, att det blir viktigast att tjäna pengar. Men 7000-8000 borde inte vara några problem.  
  
Då borde man tänka om och inte avla mer kan man tycka. Inte lösa det med avbetalning.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

#25  Det är ju inget som säger att uppfödare både kan tjäna pengar och bry sig om rasen. Jag kan undra hur folk bryr sig om raser när det blir fler och fler uppfödare inom vissa raser som reas ut. Det kan ju vara "för att de har en så fin raskatt".

## Comment 27
Author: [Borttaget]

#26 Nej, men det finns människor som inte bryr sig och så länge det går att tjäna pengar så är dom nöjda. Eller om det skulle finnas dom som skulle vilja leva på sin uppfödning och då ta fler kullar än vad som kanske behövs för att föra rasen framåt bara för att få in pengar.  
  
Därför tror jag att det är bra att man inte blir rik på uppfödning.  
  
Det kan ju vara en intressant fråga, men det kanske är bäst att starta en egen tråd om det för vi är nog redan tillräckligt OT.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#27  Det kommer alltid att finnas folk till allt, man kan inte undvika allt här i världen, och det är ju synd om alla uppfödare ska dras över en kam, alltså att ingen ska kunna tjäna på sitt arbete. För det är det vad det är.

Jo, nu drog vi iväg lite, men samtidigt så hör det väl till Skogskatt-diskussionen?

## Comment 29
Author: Silvestris

#20

Det finns en gräns för hur mycket folk  i allmänhet är villiga att betala för en katt och idag förefaller den ligga runt 6000 kr för de vanligare raserna. För perser kan det nog ligga under det och för mer ovanliga raser kan (men inte måste) villigheten att betala mer vara större. Jag tror i allmänhet att uppfödare är rätt duktiga på att känna av hur mycket vi kan ta för våra katter och så lägger vi oss så högt vi kan.

6000-7000 kr är väl genomsnittspris för en raskatt idag och med tanke på att norsk skogkatt är en vanlig ras är det väl helt i sin ordning att de ligger i den prisklassen.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

#28 Dom kan ju redan idag för det mesta åtminstone få in tillräckligt med pengar för att hålla igång sin hobby, och lite till skulle inte skada så att dom aldrig behöver hamna på minus,  
Men jag håller fast vid att man inte borde kunna bli rik på det. Det är en hobby för att föra raserna framåt, inte en extra inkomstkälla.  
  
Näe det är väl allmänt kattuppfödning skulle jag nog säga även om skogkatt kanske hör till en av de raser som det föds upp väldigt mycket av.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

#29  Precis, det är en väldigt vanlig ras, och det är väl inte undra på att den ofta finns med i huskattavel. Det finns många uppfödare, och de blir billigare då de är svåra att bli av med. Vips, så har man en bra och billig avelskatt! ![Cool](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 32
Author: DeniceP

Jag vet mycket väl om att det heter skogkatt, men säger skogskatt eftersom jag lätt hakar upp mig på ordet annars. Alla jag känner fattar iaf att jag pratar om just Norsk skogkatt, annars hade jag sagt att det rörde sig om en blandraskatt, med skogskatt i sig.  
Fattar inte riktigt ståhejet runt detta, jag stör mig inte direkt på när folk skriver Main coon, eller main coone, om "min" (jag har flera) ras, alla förstår väl vad man menar ändå.

Ang allt med blocketannonser, står det att katten har stamtavla så är den ju renrasig, annars är det väl uppenbart att det är en blandning eller? Så varför haka upp sig på det? >.<

Uppfödaren måste självklart skriva Norsk skogkatt i kattens papper, men vad som händer med stavning/uttal efter det tycker jag är orelevant.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

#32  ![Cool](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 34
Author: Silvestris

#31

Även fast de vanligare raserna antagligen lättare hamnar i buskavel tror jag att den främsta orsaken till att så många huskatter kallas norsk skogskatt är för att gemene man tycker att norska skogkatter ser ut som långhåriga bondkatter. Det är därför lätt att tro att en skogis måste vara inblandad (för långhårga bondkatter utan rasinslag finns ju inte...) eller att bara falskt marknadsföra dem som blandraser. Det är stor konkurrens på huskattmarknaden så det gäller att vara smart.

## Comment 35
Author: EddaM

Har ofta visat besökare på utställning skillnaden mellan min LH Huskatt och Skogisar. Då många frågar om hon är det.

LH huskatter finns naturligt i våran huskatts population men det är många som tror att de automatiskt är Skogisar just därför och det är ju helt fel men oftast så beror det ju på att de just inte vet och det är därför.

Många blir arga om man påpekar detta med om man frågar i någon annons och detta tyder ju absolut på att de är BYBare. Man skall ju inte bli sur över om någon frågar saker. Men uppenbarligen så sticker det till i vissa.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#35  Självklart ska man kunna fråga om någon har annons på katter. Då vill man ju veta vad som säljs om tveksamheter finns.

## Comment 37
Author: OberonsMatte

\# 32 Om du själv ägde en Norsk Skogkatt skulle du inte säga skogskatt. Det är nämligen bara när man inte är insatt i eller inte så intresserad av rasen som stavningen och uttalet inte spelar någon roll.

## Comment 38
Author: EddaM

Ja precis men så är det tyvärr inte alltid =(

## Comment 39
Author: DeniceP

#37 nu är du ute och cyklar då jag ägt 5 stycken i mitt liv, renrasiga med stam och papper, även haft dem på utställningar (dock hade min kusin hand om just utställningsdelen), jag har ändå alltid sagt och skrivit skogskatter.

Jag är både insatt, och intresserad, ändå kvittar det där s:et för mig, jag vet ju vad det är för ras ändå. Plus att när jag försöker mig på att säga skogkatt så börjar jag stamma, och då förstår inte en jäkel vilken ras jag menar.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

#37  Skulle aldrig vilja ha en sådan. Har haft såna "i släkten" och då sa jag skogskatt, ingen som hade problem med det ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 41
Author: LaSadie

Avbetalning finns i alla raser, även din ras Maine ;) Såg en annons för bara några dagar sedan med prisdumpade renrasiga Maine Coons med stamtavla, samt avbetalningar. 6000 kronor säljs även andra raskatter för så skulle inte hänga upp mig på priset, men ja, det finns alldeles för många uppfödare inom NFO som bara kör på utan att kolla in utbud/efterfrågan. Det borde komma ett gemensamt stopp där det man bara får ta en kull per år om inte speciella skäl finns (pyo, ålder osv.). Det tror jag både rasen och priset skulle må bra av.

Om namnet, tycker det är respektlöst att envisas att använda Norsk Skogskatt även efter man har läst argumenten till varför man ska stava och säga Norsk Skogkatt. Ungefär som att stoppa fingrarna för öronen och "lalalalalalalalalala". Omoget!

Sverak och uppfödare benämner rasen Norsk Skogkatt, som renrasiga heter, det särkiljer dem från de långhåriga huskatten. Det ger inte ett hum om hur katten ser ut mer än att den har längre hår. Ser blocket annonserna och det är bara vackra huskatter med semilång päls.

## Comment 42
Author: OberonsMatte

\# 40 Vad har det med saken att göra att du inte VILL HA en?

Att du har haft dem i släkten innebär inte att du själv har haft en. Hade du det skulle du ha sagt Norsk skogkatt - UTAN s.

## Comment 43
Author: DeniceP

Som sagt, jag har haft SKOGKATTER men sade skogskatter, annars hade jag stammat i en halvtimme, och anser inte att det är ett lalalalalala moment, utan en vettig förklaring till varför JAG använder s:et. Och eftersom jag säger det så skriver jag automatiskt det.Inte respektlöst när det, utan bara min syn på saken.

Att man har en norsk SKOGKATT, betyder inte automatiskt att man börjar säga det utan s. I didn't. Så det är fel att säga att man gör det bara för att man har en? :S

## Comment 44
Author: LaSadie

#43 Jag menar inte dig i mitt inlägg utan den kära Maine :P

## Comment 45
Author: OberonsMatte

# 39 Oj, du är alltså 18,5 år och har stått som ägare till 5 registrerade Norska skogkatter "i ditt liv"...

## Comment 46
Author: jollycox

Jag säger för det mesta skogisar(men jag har hittils bara pratat om norska skogkatter med min familj och dom vet vad jag menar) men jag skriver norsk skogkatt. :)

## Comment 47
Author: DeniceP

#45, okej, JAG har stått för EN, min mamma för fyra. So? Det är väl ändå MINA? JAG hade hela ansvaret för dom, precis som jag har för våra nuvarande djur.

## Comment 48
Author: [Borttaget]

#42  Vad spelar det för roll om jag säger att jag aldrig skulle vilja ha en skogis? ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") OM jag hade haft en, så hade jag sagt just skogis, precis som jag nu säger coonis.

#44  Jag är absolut ingen "kära Maine" för dig. Så lustig man kan göra sig för att jag har en avvikande åsikt.

## Comment 49
Author: LaSadie

#48 sarkasm, ironi... kan du de begreppen?

## Comment 50
Author: [Borttaget]

#49  Ja, jag förstår de orden. Men ibland så blir det bara så löjligt..![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 51
Author: OberonsMatte

#48 Den enda anledningen jag kan komma på är att du har ett behov av att klanka ner på andras katter.

## Comment 52
Author: [Borttaget]

#51  Vems katt har jag klankat på?

## Comment 53
Author: OberonsMatte

\# 52 Norska skogkatter, t.ex. mina. Att i en diskussion om rasens namn plötsligt bara kasta ur dig att du "aldrig skulle vilja ha en sådan" tycker iallafall jag är väldigt märkligt. Och otrevligt.

## Comment 54
Author: [Borttaget]

(även om jag nu inte är medarbetare så)

Ber jag alla ta ett djupt andetag på tråden och tänka er för. Det märks att det börjar bli irriterat och jag föreslår att alla debbatörer tar och lägger lite distans till tråden och ämnet en liten stund (menar då en stund å inte dagar) då det är lätt när ämnet ligger nära hjärtat, att bli lite förhastad i skrift och missförstånd som leder till osämja kan uppstå.

Ni får visserligen gärna debbatera och inte hålla med varandra. Men ville bara inflika att det är onödigt att det uppastår osämja i onödan.

![Tyst](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 55
Author: [Borttaget]

#53  Okej, men det är inte att klanka på andras katter. Vissa raser gillar man mer än andra, inget konstigt med det. ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#54  Du skriver så klokt! ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 56
Author: OberonsMatte

#55 Klart att man gör det, men det finns tillfällen när det är mer eller mindre lämpligt att nämna vilka raser man _inte_ gillar. 

De flesta kattägare är förmodligen lika stolta över sina katter som jag är över mina och därför hör det till vanlig hyfs att inte alltid säga precis vad man tycker. I synnerhet inte om det bara handlar om utseendemässiga preferenser.

Även om man inte gillar en ras ska man respektera rasen, katterna, deras ägare och uppfödare. När det gäller Norsk skogkatt kan man lämpligen börja med att lära sig vad rasen heter och använda sig av dess rätta namn.

## Comment 57
Author: [Borttaget]

#56  Skulle någon säga att coonisar inte är fina, inte skulle det göra mig något? Jag behöver inte respektera någon ras alls. De raser som är fina, de är fina, de som inte är det, de är inte det. Annars skulle det inte finnas olika raser om man inte hade olika åsikter och önskemål vid köp.

(Samma sak när jag hade råttor, många tyckte att de var uräckliga. Och? Det är väl inget att bry sig om.)

Så nu kan du släppa det där tycker jag, för du får ju acceptera att alla kanske inte gillar just skogisar, jag kan inte begära att alla gillar coonisar, och det får folk säga också, varför knussla?

Däremot om man pekar ut **en speciell katt** och säger att den är ful, det är ohyfs, så gör man inte. Det är en viss skillnad.

Punkt och slut.

Så. Nu kan ju diskussionen fortsätta att handla om stavningen ![Glad](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 58
Author: line84

Håller med #41 om att det är respektlöst att envisas med att kalla rasen för norsk skogskatt trots att man är väl medveten om att den inte heter så. Barnslig och respektlöst. Det är MIN åsikt.. ;)

## Comment 59
Author: [Borttaget]

Jag säger lite av båda, ibland åker bara den där lilla bokstaven in när jag pratar om renrasiga norska skogkatter och ibland är det lätt hänt att jag skriver ett extra s utan att tänka på det men för mig är det bara ett stavfel, lathet och ouppmärksamhet när jag skriver och en huskatt är just det, en huskatt eller bondkatt oavsett hårlag.

Det är inte pälsen som gör rasen utan stamtavlan ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 60
Author: blondifire

Men du Maine, att häva ur sig att vi som föder upp norsk skogkatt är för många kan kanske stämma men det förekommer i andra raser oxå och är för övrigt helt irrelevant i denna tråd,eller..

dom kostar allt mellan 5-8000 kr beroende på massa olika faktorer precis som alla andra raser !

att DU inte gillar rasen är HELT OK men visa lite respekt,tack !!

långhåriga huskatter har funnits i alla tider så varför skulle det komma från skogisar bara?? krasst sett är det så att vår ras säljer om man använder namnet, det är det vi stör oss på,att man utnyttjar rasen och människors okunskap.

## Comment 61
Author: Sehvrin

Jag tror jag säger "skog**s**katt" för att det ligger bättre i munnen. Skulle jag skriva det på ett forum eller annan öppen sida på internet skulla jag anstränga mig för att se till att skriva "skogkatt". Dock kan det ju förekomma att det slinker igenom stav- och slarvfel.

## Comment 62
Author: [Borttaget]

#60  Självklart kommer inte alla huskatter från NFO, men de är det vi diskuterar i tråden just nu. Folk kommer alltid att utnyttja den ena och andra rasen, trist men sant.

#61  Mm, lite så blir det faktiskt. ![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 63
Author: [Borttaget]

Fast alltså maine coonen är ju inte bättre den heller, den är inte lika populär men med den sammanfattningen av katter som föds med extra tår eller är lite större eller helt enkelt en tabby katt som har lite lång päls och toffsar på öronen så är det en maine coon **eller** en skogis.

Jag ser annonser hela tiden och folk som säger att "Han har extra tår på alla tassarna så han har maine coon i sig"

Dåliga uppfödare finns det inom alla djur arter och raser så det är lite extemt att få det att låta som att **alla** uppfödare av norsk skogkatt är oseriösa och gör ett dåligt jobb. Det finns fler uppfödare vilket också ökar summan med oseriösa uppfödare.

Nej nu går jag allt för off topic ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 64
Author: Imasy

Jag vet mycket väl att rasens namn stavas utan detta S i mitten, men i tal så säger jag skogSkatt, just för att det faller lättare på tungan.

Ofast så säger jag dock "skogis" om rasen.

Ang extra klor så har jag fått frågan ifrån många om min skogis har extra klor. Eftersom han inte har det så är han alltså ingen riktig/äkta skogis, trots sin stamtavla ;)

## Comment 65
Author: LaSadie

Extra klorn är en myt som måste krossas :P Och få "kattböcker" att sluta skriva som om det är nått som om det är karaktäristiskt för NFO's -\_-

## Comment 66
Author: [Borttaget]

Jag är uppväxt med skogisar, uppfödningar (S\*On Tin Tio's) och utställningar och har än idag skogis (är 25år). Jag har alltid skrivit och säger alltid Norsk Skogkatt. Jag tycker att det är löjligt att säga/skriva "skogskatt" - speciellt när man vet att det är skogkatt.  
Jag har en lillebror som har fått för sig att det är skogskatt - trotts att han är uppväxt med det (men han har inte brytt sig så mycket). Men han fick en lite uppläxning. =)  
  
Och jag tycker inte att de ska bli dyrare. För då har inte vanliga "Svensson" råd. Jag har inte råd att lägga ut alla de pengar samtidigt - och jag är inte den som kan spara, så därför är jag glad över att det finns avbetalningar & mammas kontakter. Och även om jag inte har råd att lägga ut alla de pengar samtidigt så betyder det inte att jag inte har råd med att ta hand om mina katter - såna diskussioner behöver vi inte ta.  
  
Skogisarna har gått upp väldigt mycket i pris ifrån den tiden vi började med uppfödning för en massa massa massa år sen. Dock bra, men bara det inte blir för mycket.  
  
Tycker inte heller att djur ska vara en inkomstkälla. Då blir det som med hundkapplöpning och trav och en massa annat. Nog att det finns folk till allt, men oseriösa människor lockas in då om pengar är inblandad och bryr sig inte om djur och tänker bara på pengar. Sånt borde undvikas för att slippa flera djur som far illa. Det är en hobby, inte ett jobb. Mina katter är allafall min familj.  
  
Och att raskatter är så dyra, kanske därför det blir allt flera blandras katter med? Svensson har inte råd.

## Comment 67
Author: Anett Lindbom

Eftersom att kattrasen heter & stavas Norsk Skogkatt så varför slarva till det med att medvetet både säga & skriva Skogskatt när det är helt fel. 

Folk som har renrasiga Norska Skogkatter hemma hos sig men ändå fortsätter att säga skogskatt kan jag tyvärr inte ta på allvar, Likaså om en uppfödare uttalar & stavar rasnamnet fel, den ser jag som väldigt oseriös som inte ens anstränger sig med att göra rätt för sig, Jag skulle aldrig köpa en katt från någon som inte bryr sig om hur det stavas eller uttalas, denna uppfödare kanske är lika slarvig när det gäller självaste uppfödningen och med skötseln av sina katter,,

Att hålla på sådär och inte bry sig i hur det stavas eller hur det uttalas är bara barnsligt, det är folk som inte verkar bry sig om någonting annat än om sig själva, Det är som om jag medvetet skulle envisas med att stava någons namn helt fel bara för att jag inte bryr mig, hur barnsligt är inte det...
