# Flåsar
Author: iiichigo

Godafton :)

Jag har en liten undran ang. min herre jag har här hemma. Han är huskatt, och vi misstänker lite skogskatt i honom.

Grejen är den att när han är ute och springer, så har han öppen mun och liksom flåsar. Någon som vet vad det är beror på? Är det vanligt? Vår andra gör inte så :P

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Jag vet inte vad det beror på men jag antar att det är av samma anledning som hundar. Att dom är varma och anfådda. Min förra katt gjorde också så när han var ute och blev varm i solen :)

## Comment 2
Author: iiichigo

Det ser så sjukt kul ut :P Han har verkligen munnen på vid gavel :P

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Haha jaa jag tyckte också när min katt gjorde så. Han såg jätte rolig ut :D

## Comment 4
Author: Imitra

Haha så gjorde min hane när han var kattunge och jättetjock, det blev jobbigt att springa och leka helt enkelt![Flört](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Blev lika brydd jag första gången jag såg det!![Skrattande](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 5
Author: Josefa

Hjärtproblem?

## Comment 6
Author: IceJossan

Hjärtproblem eller astma kan vara orsaken till flåsandet... Väl värt att kolla upp!

## Comment 7
Author: tuska

Visst bör katten kollas upp hos veterinär, flåsande är inte normalt.

Om det är mycket varmt i solen och katten ligger och gassar så kan de flämta lite och gå undan från värmen.

 Flåsande vid  ansträngning ser jag som att allt inte står rätt till.  jag skulle inte tycka att det vore roligt om det drabbade mina katter.

## Comment 8
Author: AgnetaB

Enda gången min har gjort så är när han mår dåligt av något slag/varmt så verkar inte alls bra.

## Comment 9
Author: Signe-Jonna

Katter ska inte flämta som hundar, inte normalt. Någon enstaka flämtning vid stark stress eller vid stark värme kan vara normalt, men flämtning så fort katten anstränger sig är inte normalt. Katten bör utredas för Hjärt- och lungsjukdomar.

## Comment 10
Author: iiichigo

Han flåsar när han springer ute i solen. Så antar att det är därför. Har aldrig hänt  inomhus, och de har lekt inne hela vintern. Och då springer de som galna.

## Comment 11
Author: Imitra

Min hane flåsade bara när han var en liten tjockis, inte nu längre :)

## Comment 12
Author: blondifire

min kastrat gör så på sommaren när han leker apportlekar. och han är helt frisk...
