# Om katten tigger...
Author: wickedshadow

Jag har en katt på 4½ månad gammal och som för övrigt trivs jättebra och är gosig och söt och nyfiken. Men så fort jag ska äta middag, lunch, frukost eller vad som helst så kommer hon och tigger. Har jag fredagsmys kan jag inte ens titta bort en sekund, för rätt vad det är står hon där och slickar i sig min gräddfil. Hon hoppar upp i soffan och tigger, jag tar ner henne. Jag ger henne ingenting när hon tigger, utan hon får sin egen kattmat. Vad mer kan jag göra för att bli av med tiggandet? Jag menar, att hon ska lära sig att hon ska äta av sin mat och inte min?

## Comment 1
Author: Jourhemmet

Det är bara att fortsätta ta ner henne om och om igen.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

En kattunge på 4,5 mån behöver rätt mycket mat så hon är kanske hungrig. Se till att väga katten en gång i veckan så att du ser att hon går upp i vikt lagom. Hur mycket som är lagom vet nog någon annan här på siten bättre än jag men 50-75 g per vecka är nog inte helt fel i den åldern.

När du vill ha ditt fredagsmys kan du ju ge katten något lämpligt godis för katter men då menar jag inte sådant som man brukar kalla kattgodis utan något med lite mer nyttigt och med substans. Vad sägs om en halv rå kycklingvinge, en matsked gräddfil, några kycklinghjärtan, 50 g köttfärs etc.

En mätt katt tigger betydligt mindre än en katt som snart ska få mat. Du kan anpassa kattens mattider till dina och alltid ge katten strax innan du äter.

Jag tycker att med både med barn och husdjur m﻿åste man möta dem halvvägs.

## Comment 3
Author: IceJossan

Håller med #2, och att ni fortsätter som ni gör med var konsekventa på att inte ge henne något alls när hon tigger.

## Comment 4
Author: wickedshadow

Är det en vanlig köksvåg man ska använda eller vad? För jag har ingen och jag tänkte ju införskaffa en så snabbt som möjligt! Jag ger henne ingenting alls av min egen mat utan hon får äta sin egen. Men råa kycklingvingar alltså!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

\# Håller med # 3

Jag vet att en del sätter en kartong på hushållsvågen och sedan väger kartongen med och utan katt för att få en vikt. Om man ska ge sin katt något av sin egen mat beror ju på vad man äter. Eftersom jag är vegan får katterna sin mat och jag min.

Räkor hetsäter de katter som vill ha räkor. Om du äter kött kan katten få lite rått kött strax innan eller samtidigt som du äter så får du nog äta i fred.

Kyckligvingar är bra för en katt ett par gånger i veckan för då får de i sig ordentligt med kalcium. Som lite fredagsgodis varar en vinge eller en halv ett bra tag så katten har lite för sig. Kycklingmage klipper jag sönder lite men det tar också lite tid att äta.

## Comment 6
Author: szirius

Ni skriver kycklingvingar...menar ni då med ben och allt![Skäms](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")? Min kattunge på 6 mån kräktes när den fick tugga på kycklingben...

## Comment 7
Author: Jourhemmet

Måste vara rå, med ben och allt.

## Comment 8
Author: IceJossan

Min jouris kräktes också första eller andra gången hon fick kycklingvinge, men det var nog för att hon hetsåt eller fick nån bit konstigt i halsen/magen. Hon får en varje vecka sedan 2 månader tillbaka och det går så bra så. Men jag måste klippa sönder den i lederna, annars är den för bökig för henne. Hon lämnar alltid en ca2cm lång bit av det grövsta benet, resten knaprar hon glatt i sig.

Testa att bara ge själva vingspetsen till att börja med. Där är benen tunna.

Ge alltid kycklingen rå om det är ben med. Tillagat kött är ju inte dåligt (även om rått kött är bättre, mer naturligt), men just benen får inte ges tillagade eller uppvärmda. Låt dem självtina eller tina i ljummet vatten.

## Comment 9
Author: Kashmira

Jag har tagit hand om hittekatter som varit vana att stjäla mat o äta allt de kommit över. För att trygga dem så har de alltid fått något gott på sin tallrik innan jag satt mig med mitt och varje gång de försökt stjäla något eller tigga från mig så har jag morrat till dem och lyft tillbaka dem till deras matskål. Visst kan det kräva sin tid, men det brukar ge ett positivt resultat till slut. Den senaste katten tog det 3 månader av envishet från min sida, innan han till slut förstod att hans gottigott kom först och mitt tog jag sen och det skulle INTE han tigga av, för det blev det ingen smakbit från i alla fall! Numer slukar han sitt och o går sedan o slickar sig i lugn o ro o kurrar förnöjt med mätt mage utan att försöka tigga från mig:)

Det som jag känt som viktigt har varit att aldrig använda namnet i "negativa" situationer. Jag brukar morra som katterna själva gör när en gräns överträds. Deras namn använder jag bara i positiva sammanhang. Alltså; jag morrar när de tigger och pratar jollrigt med deras namn när jag ställer dem vid deras skål. Matplatsen ska vara något positivt:)

Just nu sitter jag i soffan o har ätit en hamburgare med en missemojs på varje sida av mig som inte ens lyfte på sina huvuden när jag kom in med min tallrik:)

Lycka till!

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Bra skrivet # 9!

## Comment 11
Author: wickedshadow

Jag har köpt kycklingvingar. Hur ska jag klippa dessa? Jag håller på och tinar en nu (inte i mikron utan naturligt) som jag tänkte att hon skulle få senare. Men är lite orolig, kan de inte sätta i halsen av det? Ska man klippa sönder dem på nåt speciellt sätt?

## Comment 12
Author: Jourhemmet

Jag vet att en del klipper i lite mindre bitar men det har jag aldrig gjort. En kull jag hade nyligen, där gick mamman iväg till sina ungar med vingen när dom var runt åtta veckor gamla och lät dom äta först. Ge den som den är till katten. Ingen av mina egna katter tycker om det så vi får se vad hon säger.

## Comment 13
Author: IceJossan

Jag var tvungen att klippa vingen i 3 delar, vid lederna alltså, åt min senaste jourkatt. Annars åt hon inte utan släpare bara runt på vingen.

## Comment 14
Author: AgnetaB

Jag är lite besviken då jag också köpt sådana men ingen av mina 2 vill ha. Jag fick slänga den tyvärr. Har även köpt råa kycklinghjärtan o min äldre äter några stycken men blir inte till sig. Provat även med torkad kycklinglever men ingen vill ha. Jag vill ju speciellt den lilla (snart 5 mån)ska vänja sig nu .

Mina tigger också men den äldre blir aldrig odräglig så han får alltid provsmaka av smörgåspålägg mm. Värre med kattungen märker jag.

## Comment 15
Author: wickedshadow

Jag delade en kycklingvinge i småbitar nu. Hon äter av det, men dock bara köttet runt. Sen lämnar hon benen :P

## Comment 16
Author: wickedshadow

Min fråga är nu. Hon gillar det och äter. MEN! Hon drar runt på det. Inatt när jag skulle sova hörde jag hur hon tuggade på något vid min säng. Tror ni inte att hon hade släpat ut en småbit från köket? Jag fick sätta in det i kylen, vill inte ha massa kyckling runt i lägenheten ju! Så, hur gör jag? För jag har delat benen i små bitar, så det verkar som om något annat är prblemet.

## Comment 17
Author: Cazzos

Släpp inte in henne i det rummet ni ska äta i.

Och på fredagsmysen så får du kanske ha gräddfilen i famnen och om hon hoppar upp i soffan så kan du bara knuffa undan henne eller ta ner henne på golvet om hon inte får vara på soffan.

Jag hoppas att det löser sig, det är inte så kul med tiggande katter ![Obestämd](http://katter.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 18
Author: Kashmira

Du säger att det är "något annat" som är problemet - hur menar du då?
