# Katten är hellre hungrig...
Author: IceJossan

Vad sjutton ska jag göra med jourkatten jag har här hemma... Hon ÄLSKAR torrfoder, men verkar spy om hon äter det. Ibland går det bra, lite går bra, men rätt var det är kan hon spy flera gånger om dagen, ibland direkt efter att hon ätit (spelar ingen roll om hon får pilla ur det ur en äggkartong eller direkt ifrån skålen).

Jag lyckades äntligen få över henne på nästan enbart blötmat, bortsett från att hon stulit lite torrfoder om nätterna. Men nu är det slut på det och nu serveras det bara blötmat.

Problemet är att hon äter så himla lite när hon väl äter, för hon verkar inte tycka om blötmaten så värst. Nu vill hon inte ha någon blötmat alls längre, utan hon är hellre hungrig i ett dygn än att äta mer än några slick blötmat. Serverar jag favoriten Anka i sås gå det ner lite mer, men mest bara sås. Till och med kycklingvingen ligger kvar, hon har endast ätit ett par tuggor av den (spydde upp en benbit, så hon kanske kopplar det med maten). Hon ÄR hungrig, för hon tigger, kastar sig över torrfoderburken om jag bara tar i den.

Hon blir så väldigt lätt störd när hon äter dessutom... Kommer man gåendes och hon kommer på att hon ska hälsa, springa undan eller annat, så glömmer hon bort maten och vill inte ha mer ens om man sätter fram henne till skålen. Man kan heller inte stänga in henne så hon får äta i lugn och ro, för hon avskyr stängda dörrar och blir stressad om man stänger.

Det är precis som att hon hellre vänjer sig vid att alltid gå hungrig än att ge med sig och äta sig mätt på det som finns. Hon får i sig kanske 1/4 av det hon behöver, om ens det.

Vad ska jag göra? Några tips? Ska jag börja med B-vitaminerna igen för att höja matlusten?

## Comment 1
Author: Jourhemmet

Prova ett annat torrfoder då? Hon kanske inte tål just det du har? Avmaskad gissar jag?

## Comment 2
Author: Imitra

Pröva ge lite torrfoder i taget?

## Comment 3
Author: tuska

Blötlägg torrfodret, kanske kissen får behålla det.

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Jag är ingen expert men prova blöta torrfodret i lite vatten, det hjälpte då vår katt spydde ibland efter han ätit, gissningsvis för att han inte tuggade ordentligt och det fastnade lite i halsen (?) .

Annars kan du ju prova att ge henne rent kött, typ köttfärs och se om hon gillar det. Om hon får mat hon tycker om och inte spyr av så kanske hon vänjer sig mer vid att äta och då inte blir störd lika lätt heller. Till en början bör ni kanske försöka hålla er någorlunda stilla då maten serverats, om du har flera katter kanske du kan stänga in dem så hon får äta i lugn och ro?

Det skulle jag prova iaf, men som sagt jag är ingen expert och det finns säkert någon som är mer kunnig än mig som kan ge dig råd.

Lycka till och hoppas hon börjar äta ordentligt snart! =)

## Comment 5
Author: IceJossan

Tack för svar.  
Jag är inte helt förtjust i att ge henne torrfoder, vill hellre att hon äter blötmat. Hon är väldigt överviktig och behöver banta, och det har inte gått så värst när hon ätit torrfoder.

Hon kan vara foderallergiker, men hon har under ett års tid levt bra på Royals torrfoder, men det går inte nu. Ibland när hon spyr har hon bara ätit litegrann, så jag tror inte det är mängden som spelar så stor roll. Likadant med Mjaus torrfoder. Jag har testat att blöta upp torrfodret en gång och blanda i burkmat, och det gick ner en del av det.

Det är skitsvårt att portionera ut maten också eftersom hon äter så pyttelite varje gång. Mina egna katter är ute en hel del och ligger annars mest och sover, men rätt var det är så sitter de vid skålen eller skriker på mat om inget finns. Jag kan heller inte sitta och passa på Blå när hon äter så att inte mina stör - jag gör annat och hon går till skålen när hon vill. Det är en bra tanke, men den funkar inte. Hon äter ändå bara litegrann, så när jag väl skulle ha hunnit stänga in Ronny och Ragge så skulle hon ha ätit klart.

Det är helt omöjligt för mig att hålla koll på hur mycket hon får i sig annat än när jag ser att hon äter, för R & R käkar gärna hennes mat.

Hon kan inte ha fri tillgång till torrfoder eftersom hon älskar det och antingen hetsäter och spyr, eller sväller som en ballong så mycket som hon äter. Det är därför denna egentligen slanka tjej bär på ca 1,5 kg för mycket. Därför vill jag mycket hellre servera burkmat, eftersom det är så mycket mindre skit i det som gör katter tjocka.

## Comment 6
Author: IceJossan

Någon som har tips på hur jag kan portionera maten på ett bra sätt?

Jag är inte ensam i hushållet, utan bor hos morsan och farsan. Ingen har fasta tider då man är hemma heller. Morsan är oftast hemma vid 6 på kvällen iaf.

## Comment 7
Author: Lusthan

Jag skulle ge på morgonen när jag går upp, sen på eftermiddagen när jag kom hem och sen lite på kvällen innan jag somnar. Gärna något som mättar bra då för annars lär man väl få sig en snyting på morgonen misstänker jag. Sådana är mina i alla fall. I värsta fall så kissar ena hanen på mig i sängen om ingen mat finns... Grymt obehagligt.

Annars får man väl prova sig fram vad gäller maten. Jag försöker barfa mina katter men det går sisådär. Har nu upptäckt att den ena katten äter upp all mat för de andra och släpar runt det överallt så jag ska börja portionera ut till var och en. Väga ordentligt och se till att alla får det som de ska ha. Så just nu äter de lite allt möjligt här hemma så ingen får näringsbrist. Men det är mest blötmat och annat kött som jag försöker vänja de vid.

## Comment 8
Author: annzoo

skulle välja ett torrfoder med stora bitar om hon hetsäter, de fungerade hos mig. =)

Även om du bara vill att katten ska äta blötmat så är det ju bättre att hon äter torrmat än inget. Dessutom är inte mjau torrmat något bra foder. Det finns torrmat som är 10000ggr bättre.

## Comment 9
Author: IceJossan

#7 Hmm, det ska jag försöka med. Eller jag försöker med det nu sedan ett tag tillbaka och hittills har det inte gått bra. Som det är nu så har hon knappt ätit sedan senast kl 11 i förmiddags. Lite kycklingvinge som hon spydde upp (antagligen pga benbit som irriterade) och så har hon slickat lite på blötmaten men inte ätit. Blötmaten står framme, jag har serverat den 3 gånger idag men hon vill inte ha. Det enda hon vill ha är torrfoder.

#8 Fast hon hetsäter inte direkt, hon spyr ju även om hon bara äter några bitar och även om det tar lång tid för henne att få dem i sig eftersom hon får fiska upp dem en och en ur en äggkartong, när hon väl får torrfoder (ca 10 bitar). Jag ska prova lite andra torrfoder, för visst är det bättre att hon äter det än inget alls. Men det som är så dumt är att om hon får lite torrfoder så VÄGRAR hon äta annat, för hon vet att om hon väntar tillräckligt länge så får hon mer torrfoder. Det är det jag vill undvika, jag vill att hon ger sig och inser att hon faktiskt får äta det som bjuds. Visst, katter har olika sorters favoriter och vill helst äta det, men hon är ju extrem och går hellre hungrig i ett dygn tills JAG ger med mig och ger henne torrfoder.

## Comment 10
Author: IceJossan

Justja. Hon behöver ju som sagt gå ner i vik rätt ordentligt. Jag hade problem att få henne att äta alls första veckan, och i och med det (och ett tag efter) gick hon ner i vikt. Hon fick torrfoder, NÄSTAN så mycket som hon ville ha, men ändå gick hon upp igen så hon väger 5,4 kg igen.

## Comment 11
Author: Josefa

Har hennes tänder blivit kollade?

## Comment 12
Author: IceJossan

#11 Nej inte av veterinär, men de ser fina ut tycker jag och hon luktar inte illa ur munnen.

Matlust har hon, men inte gällande burkmat. Det brukar ju vara torrfoder som är obehagligt att äta om katten har ont i munnen.

## Comment 13
Author: EddaM

Och vad vacker hon är måste jag säga och STOR! =))

## Comment 14
Author: IceJossan

#13 Ja visst är hon :) Hon är en riktigt stor brutta, stor till storleken alltså, inte bara runt magen :P

## Comment 15
Author: AgnetaB

var det du som hade en som inte ville äta alls? Denna alltså.

## Comment 16
Author: IceJossan

#15 Yes, det är samma jag och samma kisse. Men det var "bara" första veckan hos mig då hon fortfarande var så väldigt nervös. Nu är hon trygg här hemma sånär som på att hon är rätt nervös av sig till sättet (liksom flera katter ifrån samma ställe).

## Comment 17
Author: Senixus

Har inte läst igenom alla svar nu. Svarar endå. Det finns ett mildare foder hos veterinären som kan ges om katten har svårt med matsmältning av någon orsak. ID kan kanske vara värt att testa. Hårdfoder men ändå mer lättsmält ;) På så sätt så får hon knapra sitt älskade hårdfoder & du slipper krånglet med att hon inte äter.

Jag har en katt just nu som nog kommer börjas medicineras för sköldkörtel imorgon (alla provet tagna 2 gånger). Han kräktes flera gånger innan jag gick över till ID just för att han är svullen p.g.a detta.

Så om hon kanske är  lite dålig i magen (nervös eller kanske lite magsjuk) tillfälligt kanske detta kan vara bra för henne ett litet tag. Bara så hennes mage får lugna ned sig & hon sedan kan återgå till vanligt hårdfoder lite sakta igen.

Ett tips i alla fall. Vet inte.. kanske värt att pröva.

## Comment 18
Author: IceJossan

#17 Mja, hills blötmat gillar hon rätt bra, men torrfodret ger jag inte mycket för. Dock vet jag många som säger att det är kalas för dåliga magar.

Men "min" tös är bra i magen, inga konstigheter där tackolov. Det är bara det att hon inte verkar tåla alla sorters torrfoder och för att hon är så fruktansvärt envis med att gå hungrig tills hon får torrfoder, istället för att äta blötfoder som är bra mycket bättre för henne och även gällande bantningen.

Tack för svaret, men jag tror inte att det är rätt problem för den lösningen :P

Just nu har jag blött upp torrfoder och blandat i burkmaten, och det åt hon glatt av, men som vanligt bara lite. Men hon går väl tillbaka och käkar lite till senare hoppas jag, hon har varit och snabbkäkat 2 gånger ikväll faktiskt även om hon bara haft huvudet i skålen i någon minut per gång.

## Comment 19
Author: annzoo

om du krossar torrfodret och blandar med blötmaten? ett bra torrfoder som är från djuraffären/vet inte matvaruaffären=) hon kanske vill ha lite tuggmotstånd

## Comment 20
Author: IceJossan

#19 Ja jag gjorde så nu, det verkar gå hem till viss del iaf :) Får se hur mycket hon äter av det :)

Jag ska byta bort mitt RC till något annat som finns på katthemmet (har tyvärr inte råd att köpa dyr mat till jourkissen) så får vi se. Bättre att blanda blötmaten med annat torrfoder än RC eftersom hon spyr av det ibland..

## Comment 21
Author: [Borttaget]

Mina katter får i princip enbart rått kött men jag får servera lite olika till olika katter, 11 st. Två äter inte kyckling, några gillar inte köttfärs speciellt inte av ett fabrikat utan föredrar köttkross framför köttfärs. Två är tjockisar som ständigt bantar men är duktiga på att stjäla mat. Två, tre får ibland för sig att inte äta men de äter om jag matar dem med en liten sked. Det händer att alla äter fort utan krångel det som jag serverar och det är nog när de får fläskkött.Det händer att de får blötmat och då får de Mjau som innehåller enbart köttbiprodukter. Köpte en gång Bozita av de sorter som innehöll enbart köttbiprodukter. En del åt en sort, en del åt två sorter och en del åt glatt alla tre sorterna.

Så prova dig fram. Väg katten en gång i veckan någon månad ungefär samma tid varje gång och skriv ner vikten i en anteckningsbok. Skriv också mer eller mindre dagliga anteckningar om vad du gett katten för mat, om den ätit, om den spytt mm. Om katten håller vikten behöver den kanske inte så mycket mat.

## Comment 22
Author: IceJossan

#21 Okej, tack för tipset!

Än sålänge försöker jag hålla koll i huvudet, har rätt bra koll tycker jag, men det är säkert lättare om man har det svart på vitt hur olika sorter/kombinationer gått ner eller inte.

## Comment 23
Author: IdaT

Bara en liten snabb brainstorming. Du säger att hon blir lättstörd, och inte äter långa stunder. Kan det inte bero på att hon inte ser runt sig med huvudet i matskålen? Och att hon då hellre väljer att "äta snabbmat", för att hålla koll på omgivningen runt sig? Testa (om du inte redan gjort det) att ge henne maten på något mer flat, typ en assiett.

## Comment 24
Author: IceJossan

#23 Hon är lättstörd i vad hon än gör, även bus och gos. Extremt ljudkänslig och spattig i rörelserna. Att servera mat på en tallrik hjälper inte tyvärr, hon är lika lättstörd ändå. Kommer man in i köket när hon råkar stå och äta så kan hon springa därifrån och komma och gosa och prata istället. Sen har hon glömt att hon var hungrig. Jag har matskålar på 3 ställen av och till så att hon lätt ska kunna hitta mat när hon är hungrig.
