# Konstigt dålig mage
Author: IceJossan

En jourhemskatt (inte min) är under utredning pga väldigt konstig mage... Han har varit förstoppad en tid och har fått paraffinolja på en veterinärs inrådan utan att det hjälpt, sedan slutade jourhemmet med det på en annan veterinärs stränga råd och katten fick istället något mot förstoppningen. Jag vet inte vilket medel det var, men det blev diarré istället. Nu är han så lös att han läcker, och han har ONT så han gnyr eller skriker när han ska bajsa. Ibland är det diarré, och ibland är det hårt, och det kan skifta från morgon till kväll. Nu får han Metacam på veterinärens inrådan i hopp om att han ska kunna läka själv och slippa ha ont under tiden.

(Denna info kan vara lite knapphändig pga att jag är 3e inblandad, inte jourhemmets egna kontaktperson utan bara lite halvmed i ärendet)

Är det någon som har tips om detta? Det är ju alltså inte bara löst, utan det kan skifta mellan diarré och förstoppning under en och samma dag. Stackars katt. Han är drygt ett halvår gammal, väger 2,8 kg.

## Comment 1
Author: Jourhemmet

Det låter absolut som förstoppningsdiarré. Jag fick tips en gång från en veterinär om att prova microlax på en förstoppad katt.

## Comment 2
Author: IceJossan

Okej, då ska jag fråga veterinären om Microlax imorgon! Men förstoppningsdarré? Kan du utveckla det?

## Comment 3
Author: Jourhemmet

Kan vi människor få det så måste ju katter kunna få det också. Microlax fick jag ordinerat till en åtta veckors kattunge så det borde inte vara farligt då. Microlax är för människor och finns receptfritt på apoteket.

## Comment 4
Author: tuska

Jag har haft förstoppning på katt några gånger och det allra viktigaste ha varit att vätska upp katten vid veterinären en dag, de har gett parafin och dagen efter microlax.  

 Blötmat är vad som passar att ge en katt som ofta blir hård i magen, eller blöt upp torrisarna. De dricker på tok för lite, ställ ut vattenskålar lite överallt, att få dem dricka mycket vatten ska vatten skålarna stå en bra bit från maten.

## Comment 5
Author: IceJossan

#4 Okej. Han är dock inte uttorkad. Får i sig vatten ordentligt i det uppblötta torrfodret och den vattenutspädda blötmaten.

Det är konstiga bud om det här med parafinolja, två veterinärer har haft HELT olika åsikter om det. Nu har jag pratat med veterinären och hon säger att microlax inte är någon idé i det här fallet eftersom förstoppningen var för kraftig och microlaxet är för ytliga förstoppningar som inte hunnit byggas på så länge. Han har fått något annat medel på L som verkar djupare.

Hon tyckte vi ska sätta kissen på Specific FRD-foder för att få magen bra. Det brukar hjälpa att få ordning på den.

## Comment 6
Author: Jourhemmet

Jag vet att man absolut inte ska ge paraffinolja om katten är helt förstoppad. Microlax kan hjälpa till även om katten varit förstoppad länge eftersom du med microlax får ut det nedersta i tarmen och det i sin tur kan få resten att följa med ut. Hoppas det blir bra nu.
