# Lägenhet 18 kvm
Author: kejal

Jag funderar på att flytta lite, men vet inte vilket alternativ som skulle passa katten bäst. Han är 2 år.

I. Till lägenhet 18 kvm med 4 kvm balkong.

II. Till lägenhet 28 kvm med sjöutsikt (haha).

Vi bor just nu på 25 kvm med tillgång till uteplats i ett villaområde. Ibland går han som utekatt, om inte går vi ut en stund varje dag i alla fall. Vi bodde tidigare på 21 kvm i studentområde och gick även då ut varje dag. Det enda som toppas av utevistelse är laserpekaren. Han är dock flexibel och blir inte (synligt/hörligt) olycklig av att inte få gå ut alls.

Vad tror ni? Är 18 kvm för litet trots balkong? Det blir ju inte mycket alls att jaga en laserpekare på.

## Comment 1
Author: IceJossan

18 kvm är väldigt litet att ha djur på! Jag tycker definitivt inte att du ska flytta till mindre än vad din katt är van vid!

## Comment 2
Author: Hawknestgrove

råder dig att ta alternativ 2. För du har ingen möjlighet nu att låta kissen få vara på balkongen så mycket han vill.

## Comment 3
Author: Mona22

Håller med. 18 är extremt litet för en katt tycker jag. Jag hade ett rum när jag bodde hemma som var på 16kvm och det var bara jag.

## Comment 4
Author: Imitra

oj jag tycker båda alternativten lät som jättelite utrymme för en katt..

## Comment 5
Author: Hawknestgrove

28 kvm är inte för litet. Tänk på att en katt även utnyttjar rymden i rummet.

## Comment 6
Author: IceJossan

#5 Ja, förutsatt att katten får vara på hyllor, bord osv.

## Comment 7
Author: Jourhemmet

Personligen skulle jag aldrig ens ha en katt i en etta. (vet att det finns gigantiska ettor)

## Comment 8
Author: GoneRaven

Ju större ju bättre känner jag.

Visst, om man kattanpassar hemmet så kan det funka hjälpligt men ändå..

Om kissen inte kan gå ut och in så är ju större desto bättre.

Så ta absolut inte första alternativet.

Det är rådet jag kan ge dig.

## Comment 9
Author: donnacorleone

Har bott med en katt på 28 kvm från att han var 13 veckor tills han blev ca 5 månader.  Det funkade, men var absolut inte optimalt. Därför tänker jag precis som folk här ovan att 18 kvm nog blir väldigt tufft. Finns det utemöjligheter runt 28 kvadrataren (?) blir det ju genast lite enklare.

Man får vara kreativ när man bor kompakt. Bygg på höjden, som nämnts här ovan. Det kan jag göra underverk! Loftsäng, tillexempel, ger större golvytor. Äsch, nu ska jag sluta. Der var inte heminredning det handlade om ;-)

Men som sagt, kör på alternativ 2! Och lycka till!

## Comment 10
Author: Vosjes

Jag själv hade valt 28kvm med sjöutsikt! ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")  
Men båda är OK om man planerar och bygger bra åt katten då jag själv bott med två katter på drygt 20 kvm vilket gick väldigt bra då vi gick ut i koppel och stimulerades inomhus samt bygga på höjden och göra gångar och roliga gömställen över hela golvet under alla möbler.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Helt klart 28 kvm. 18 blir lite väl litet även om man bygger mycket på höjden.

## Comment 12
Author: Cindy

Jag bor i en etta på 35 kvadrat med mina två katter och en jouris. Det fungerar utmärkt eftersom jag berikat miljön för deras skull, jag är hemma mycket och leker med dom flera gånger varje dag. När våren kommer blir det koppelpromenader också.  
  
Men så värst mycket mindre skulle jag nog inte vilja bo med katt, så ta den större lägenheten.

## Comment 13
Author: Imitra

oj vad litet vissa av er bor.. Nu har jag inte så dåligt samvete att jag har två katter på 58 kvm längre ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 14
Author: JossanH

Jag känner att allt beror på balkongen. Kan du kattsäkra den och sätta i en kattlucka så skulle nog jag föredra den mindre lägenheten där katten kan vara lite mer "ute" och på så vis få mer stimulering. Då blir ju boytan 22kvm istället för 18 plus att katten får en plats med annan temperatur, andra lukter och bättre sikt ut som kan stimulera på ett helt annat vis än om den bara har tillgång till inomhusmiljö.  
Man kan ju som sagt satsa på att bygga på höjden för en katt :)  
Går inte detta att ordna hade jag def valt den större lägenheten.

## Comment 15
Author: GoneRaven

#11 håller med dig.

compact living är inget och rekommendera.

hur man än gör så blir det lite väl kompakt med den mindre lägenheten och eftersom du har två val så ska du utan tvekan satsa på det större alternativet.

både du och din kisse kommer må bättre av det, och om du kan så rekommenderar jag som rätt många andra att du ska ta din kisse på utflykter.

sele promenad är en jättebra upplevelse, för både dig och kissen.

att ta sele + balkong som substitut för ett större boende är inget att rekommendera. (även om det verkar funkat för några få.)

men att bo större (kattanpassad lägenhet såklart) och ändå ta sele promenader, det är grejer det ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 16
Author: Hawknestgrove

sen kan du till sommaren, fixa ett riktigt bra och säkert nät i ett av fönstren och ha ett bord stående vid fönstret så har din kisse möjlighte att spana ut den med på havet!

## Comment 17
Author: GoneRaven

#16 vilken bra idé! önskar jag tänkte på det ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 18
Author: kejal

Kul med så många åsikter!

Jag tänkte att en balkong skulle vinna över tre extra kvm direkt, men tydligen inte.

#3 Jag hade 8 kvm hemma och det fungerade utmärkt.

#4 Som student har man dessvärre inte så många alternativ. Speciellt inte i Stockholm.

När man bor litet utnyttjar man ju rummet på ett helt annat sätt än när man bor stort och slipper bemöda sig kattinreda. Han får naturligtvis vara överallt, så länge han tar sig upp och ned själv.

#7 Vad är det för fel på ettor? Den på 28 är en "öppen" tvåa, dvs. med sovrum utan dörr. Om det hjälper ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

#14 Det är ju hyreslägenhet så kattlucka blir det nog inte tal om.

Jag har haft två (inne)katter på 21, 25 och 28 kvm. På 21 blev det rätt trångt, för de katterna gillade varandra och ville slåss med jämna mellanrum.

#15 Compact living är la det ultimata!  
Jag hade mått bäst av att sänka hyran med 1000 kronor, bo centralare och samtidigt få möjlighet till att odla egna tomater! ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Att ha en nöjd katt toppar dock allt.

Ingen av lägenheterna ligger i ett område som lämpar sig bra för koppelprommenader.

#16 Ja, något nätar man väl alltid. Men en balkong är ju lite... Mer, nästan som utomhus.

Har nu hittat en tredje lägenhet på 26 kvm med stor terrass, haha. DET måste ju vara det bästa alternativet. Hur i allsin dar man nu nätar in en terrass. ![Obestämd](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 19
Author: JossanH

Alla kan inte alltid bo lyxigt med sina djur. Vissa tider i livet får man prioritera helt enkelt. Jag ser ju hellre en väl omhändertagen katt med möjlighet att stimuleras i hemmet genom tex en inätat balkong än en katt som bor på större yta men som inte stimuleras..

Jag tycker en balkong är lite av ett måste om du bor så litet och inte kan ta ut din kisse något. Lukt och synintryck är ju en ordentlig stimulering för en katt :)  
Tyckte iof att ett nätat fönster också låter som en bra idé men det funkar ju kanske mindre bra en regning, kall eller ruggig dag..

Har du inte kattlucka så kanske det går att lämna ett fönster på glänt eller helt enkelt släppa ut katten när den vill vara där.

## Comment 20
Author: GoneRaven

#18 Vet du, jag förstår dig. Och är så oerhört glad över att du tycker att din katts välmående är minst lika viktigt som allt annat. Det är inte alla som tänker som dig ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Åh, blir faktiskt avis på dig och ditt tredje alternativ. Det är helt klart en sann kombination av allt samman. Har tyvärr ingen aning om hur man nätar in en terass då jag aldrig haft någon själv. Men jag vet att flera här inne har haft tillgång till det så det finns nog tips och få.

_Bli inte överkörd av alla tips bara. Det är nämligen bara du och din katt som ska ha sista ordet. Alla tips må vara välmenda men det kan lätt bli så att man blir förvirrad och det är inte meningen. Att be om råd är jättebra men som sagt, ta dig tid och känn efter vad som skulle fungera bäst för er. Och tänk på att det är erat mående som ska vara i fokus, inte alla för och nackdelar som haglar över dig i denna diskussion._

Att så många avråder dig från att välja minsta alternativet är inte för att vara taskig. Det handlar mer om att ni ska kunna trivas så bra som möjligt och slippa flytta pga att ni en dag vantrivs och behöver större.

Och samtidigt så är det inte att rekommendera att man flyttar till mindre än vad katten är van vid, även dem kan ju känna sig begränsade.

Att kattanpassa lyan är skitbra, hur stort du än väljer att bo. Och det går bra med små medel. Balkong är bra men kan aldrig bli ett substitut för något annat.

Och en sista sak, din tanke ang. att du inte har möjlighet att ta koppelpromenader. Det är nemas problemas, du kan alltid åka iväg och låta katten möta nya miljöer. Skog och mark brukar vara populärt. Och om du inte har tillgång till bil eller så, ja då kan man promenera en bra bit.. det finns mängder av sätt och ordna det hela på och det kan stärka er relation då ni kan känna er trygga i varandras sällskap, även borta i oupplevda miljöer ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

_Men som sagt, det är du och din katt som ska vara i fokus. INGEN ANNAN!_

## Comment 21
Author: Mona22

#18. hade 16 kvm utan katt då jag tyckte det var på tok för litet.

Vi bor på 74 nu med 4st och jag anser att det är väldigt litet men det är väl bara jag.De har ju tillgång till höjden men endå.

Men trivs din katt i litet revir så är det ju bra ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 22
Author: Cazzos

Sjöutsikt är ganska dyrt, de höjer hyran varje år så det kan bli dyrt i slutändan.

Jag vet inte hur många kvm vi bor på men det är "stort" för 1 katt.

Den här kommentaren hjälpte inget men jag ville bara påpeka om sjöutsikten.

## Comment 23
Author: Cheapo

Jag har bott med min katt (och pojkvän) på 22kvm, och det var väl i minsta laget, men det funkade i och med ett stort klätterträd, en massa aktivering och dagliga koppelpromenader.  
Så jag tycker du ska ta 28kvm med sjöutsikt! ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 24
Author: kejal

#19 Det var typ så jag tänkte, men ett fönster kanske duger. Balkongdörren skulle nog stå öppen jämt när jag var hemma.

#20 Nej, det finns mycket konstigt folk som inte förstår sig på det där med ansvar ;)  
Jag är rätt säker på att vi skulle trivas prima i en skokartong. Katten är ju van vid utelivet, så egentligen borde vi inte flytta alls, men lyhördheten håller på driva mig tokig.  
Koppelprommenader bör göras samma tid varje dag, och katten tycker det är jobbigt att resa, trots att han reser ganska mycket. När vi var i Gävle i somras gick vi till en park där han fick komma ut lite, vilket fungerade ganska okej. Men jag tycker det är jobbigt med hundar/hundägare, och katten tycker det är jobbigt med människor/fordon/cyklar, haha, så jag vet inte om det skulle fungera i längden.

#21 Jag kan tänka mig att det känns/är litet för fyra stycken. De tar ju upp mer och mer plats desto större gänget är.

#22 Ja, men här är allt så dyrt. Funderar på att flytta till Uppsala istället, haha.

## Comment 25
Author: Hawknestgrove

ja har du balkong, så är ju innnätning ett måste, dessutom ett djurskyddskrav om du bor högre än 5 meter.

## Comment 26
Author: kejal

#25 Det är tragiskt att det måste bli ett djurskyddskrav av det hela för att folk ska bemöda sig, inte för att någon verkar bemöda sig.

Tänkte dock, ifall man hyr en lägenhet med balkong ovan 5 meter där djur är tillåtet, blir man då inte automagiskt tillåten att näta, dvs. hyresvärden kan inte säga nej till det?

## Comment 27
Author: GoneRaven

#26 känner som dig, det är helt sjukt att det krävs en lag som i sin tur inte förändrar så mycket då lagen inte är någon som alla bryr sig om.

det borde vara så att hyresvärden inte kan säga nej men jag är rädd att verkligheten är en annan och att de faktiskt kan säga nej. har själv som tur är inte blivit bemött med något nej utan bara en önskan då jag tog upp det hela med min, och det enda de ville var att jag skulle 'städa upp' vid en eventuell flytt ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad").

## Comment 28
Author: Hawknestgrove

ja med tanke på allt annat  skräp som folk har på sina balkonger, "wokpannor" dvs paraboler, tvättlinor o dyl så borde de inte säga något. Sen är det ju frågan om HUR man gör det. MAn kan ju bygga med ramar, så kan de egentligen inte klaga. Sen säger ju lagen så, att du  får ju slippa nät om du inte lämnar katten ensam på balkongen. Huvudlöst dumt. OCh hyresvärden kan ju alltid säga, att låt bli att ha katten på balkongen då.....

## Comment 29
Author: GoneRaven

#28 visst är det tyvärr så, det är helt snedvridet.

## Comment 30
Author: JossanH

#28 Fast det finns ju hyreslägenheter där det inte är okej med varken parabol, parasoll eller ens blomlådor på utsidan av balkongen :S Skulle tro att innätning av balkongen inte skulle tillåtas i en sådan byggnad..

## Comment 31
Author: GoneRaven

#30 det är dock ganska ovanligt att inte sådant får sättas upp.

samtidigt borde det vara en självklarhet att man ska kunna näta in balkongerna.

## Comment 32
Author: Hawknestgrove

visst.... men vad man gör innanför sitt balkongräcke, vad kan de göra åt det?Tycker att samtliga dessa förbud du nämner är helt OK. Dels är parboler apfult och farligt och det andra kan faktiskt vara farligt. MEn som sagt, vad ska de göra om du bygger ett ramverk inne i din balkong? Tror att om du hårddrar det så kan de nog inte säga nej....

## Comment 33
Author: Cindy

Det finns ju genomskinliga nät, och man kan montera utan att borra i väggar och tak om man köper teleskop-pinnar!

## Comment 34
Author: Hawknestgrove

problemet är ju större, om man har en sån balkong som är fristående, alltså utan tak....

## Comment 35
Author: blondifire

katter lever på höjden oxå så den kvadraten kan du räkna in och utnyttja, fast jag hade nog för bådas skull valt den lite större lägenheten.

## Comment 36
Author: GoneRaven

#33 det är himla sant! hade jag faktiskt glömt trots att jag kollade in dessa när jag skulle fixa vår balkong. tack för att du tog upp det, jag blev själv väldigt fascinerad av dessa och de känns oerhört intressanta. fler borde kolla upp dem, om man funderar på att fixa sin balkong![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

#34 det finns inga problem, bara utmaningar ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 37
Author: Tasspuls

Jag som tycker det är för trångt med en katt på **50kvm**. Men då är ju jag en sådan knäpp och oansvarlig människa som inte vill bo i ett "katthem", utan vill bo med min katt i ett människohem med endast lite kattillbehör.

## Comment 38
Author: Cheapo

#37, bara för att man bor trång med sin katt betyder ju inte det att man måste anpassa hela hemmet till sin katt med en massa kattmöbler+grejer överallt. Jag bor på 24+8 kvm, men det enda jag har till min katt är ett stort klösträd och så har han en egen liten hörna med kartonger som han kan krypa in i/sova på ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") Men smaken är ju som sagt olika! ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

[http://cheaapo.blogg.se/ansgar/2010/march/att-leva-pa-248kvm.html](http://cheaapo.blogg.se/ansgar/2010/march/att-leva-pa-248kvm.html)

## Comment 39
Author: Tasspuls

#38 Många här skriver ju att de anpassar hela lägenheten för att katten ska trivas på liten yta, så du är nog undantaget ;) Dessutom är det ju ett stort plus att din katt kan tas ut på koppelpromenader, det kan INTE min.

## Comment 40
Author: Cindy

#37 Knäpp och oansvarig? Alla får väl göra sina egna val.  
  
Själv har jag absolut inget emot att det syns i min lilla lägenhet att jag har katt, jag har inga strikta inredningsdrömmar utan klösmöbler, hyllor och leksaker passar in i min dekor ;-)

## Comment 41
Author: Noa-Nisse

råkade läsa denna tråden, (hör igentligen inte "hemma" här ^^)

men min kompis hade två st grand danois på 28 kvm och det fungerade super :D

jag har en grand danois på 46 kvm och det fungerar också superbra!

så vad jag vill ha sagt är, det blir vad man gör det till!!

## Comment 42
Author: chilisalsa

Från början hade jag massvis med kattgrejer...

Men mycket har blivit bortrationaliserat efterhand man märker vad som används, eller så modifierar/ändrar man. Jag hade t.ex gjort en jättefin elementsäng... tyckte jag. Men den använde dom aldrig. Så jag skruvade upp den på väggen i stället och fixade en smal hylla som dom kan balansera dit via ryggen på en gungstol som står i ett hörn. Då blev den plötsligt väldigt poppis.

Många har ju stora klätterträd... men har man begränsat utrymme så tar de väldigt mycket plats i anspråk. Men det går att ordna naturliga platser att vara på och klättra på ändå.

Ett ytterhörn in till vardagsrummet klätt med smal matta upp till taket och en stor platta inunder taket med en mjuk filt är en utmärkt ersättning som dessutom inte stjäl någon golvyta. Upp och ner går i ett rasande huj numera ! Lillkillen var t.o.m. lite väl ivrig först och fattade inte att han måste backa ner... men han lärde sig kvickt.

## Comment 43
Author: kejal

#37 Haha! Vilken ton.

Min lägenhet är inredd för katt. Men det handlar väl mer med hur man möblerar sin egen inredning än att köpa femtiotolv katträd. Och på katten. Vissa (inne)katter är ju latmaskar som helst ligger i fönstret och kikar hela dagarna, och då behöver man ju inte lägga till speciellt mycket för att det ska vara kattinrett.

Min syster bor på 65 eller så och hon har ingen kattinredning alls sånär som på några råttor. Men så är hennes katt också en matgris som helst latar sig hela dagarna...

#42 Seriöst, klättrar katterna baklänges? ![Förvånad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-surprised.gif "Förvånad")
