# OT - önskelista
Author: paow

Nu är de ju faktiskt snart jul, och de flesta har väl allafall börjat på sina önskelistor!? :D

Så, vad står på **er** önskelista?

Och, vad ska era **katter,** eller **övriga djur** få i julklapp? :)

## Comment 1
Author: Jourhemmet

På min önskelista står ett nytt klösträd. Efter att ha haft runt 120 jourkatter här så är mina helt slut ![Obestämd](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 2
Author: Imitra

Kanske blir det ett klösträd till mina två kissar, en massa god färsk fisk blir det och någon ny leksak i alla fall!![Skrattande](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

På min egen lista står en renovering , det skulle behövas ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 3
Author: EddaM

Åhh jag behöver så mycket så jag vet inte vad jag skall välja haha =)

Mina katter skall få en ny vippa, då den senaste nu är död. Sedan skall de få mycket god mat o en massa skinka. =)) Och gos såklart!

## Comment 4
Author: tuska

Mina katter och jag har det vi behöver.

Ger en julgåva till hemlösa katter

## Comment 5
Author: Maxima06

Jag vill ha en sleepypod, blir möjligen så att jag köper en själv till katterna ![Tungan ute](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute") Tänker annars inte köpa så många klappar utan ge till katthemmen ist.

## Comment 6
Author: chilisalsa

Dyrare alternativet:

Kastrering till min kille i vår,  
all inclusive med tåg eller vad som behövs...

Billigare alternativet:

Boken "The Cat and the Curmudgeon" av Amory Cleveland

[http://www.amazon.com/Cat-Curmudgeon-Cleveland-Amory/dp/0316037451](http://www.amazon.com/Cat-Curmudgeon-Cleveland-Amory/dp/0316037451)

Mest för att det var hans föregående bok "En katt till Jul" som fick mig att börja intressera mig för katter... svenska utgåvan kom 1988

[http://www.amazon.com/Cat-Who-Came-Christmas/dp/B0031MA8SI/ref=pd\_sim\_b\_1](http://www.amazon.com/Cat-Who-Came-Christmas/dp/B0031MA8SI/ref=pd_sim_b_1)

Mina kissar får hemgjorda saker av mig.

## Comment 7
Author: dara

detta är vad jag önskar mig av olika kattsaker och så kommer det en till katt till familjen strax så det är det de får i julklapp + lite hemagjorda leksaker och kanske ett halsband

•Mirakelkammen (Hindes made in England)  
•Utställnings trimbord (hylla fram på buren)  
•Vattenfontän i keramik.  
•Burskynke  
•"Mjuk" Prickig transportväska  
•NECESSÄR (typ Ikeas TROLLFJORDEN) (liknande modell som denna http://www.supercat.se/supercat-design/supercat-necessar.html )  
•Hol, förvaringsbord från Ikea  
•Blacklight ficklampa (svart uv)

## Comment 8
Author: LaSadie

Jag önskar mig friska katter :) Jag vill gärna ha en till, en svartsköldpadda med vitt eller en röd katt till. Men det är nog inte möjligt för tillfället så får vänta med den önskan :)

## Comment 9
Author: Destany

Jag tror mina katter vill ha en riktigt mysig bädd. Jag önskar att deras hälsa fortsätter vara så bra som den e nu...
