# Amma sökes akut!!
Author: Sussi89

Min katt fick i söndags 8 kattungar!!!!! Och hon klarar inte av dom allihop, en unge är redan väldigt hängig och ja befarar att den inte kommer att klara sig. Har stödmatat den och resten av gänget.

Mamman är även hon hängig, och har fått en blanding av äggula, grädde och kalkersättning. Vi väntar samtal från veterinären ikväll.

Ja bor i Skene, 45 min från Göteborg och 30 min från Borås. Ja kan själv köra kattungarna till amman.

Tanken är väl att fyra kattungar ska få komma till amman, så fort som möjligt!

Om du har en hona som just fått kattungar och inte bor allt för långt ifrån så vänligen hör av dig till mig på:

0769 29 11 17.

Eller

Queen\_of\_my\_castle\_89@hotmail.com

## Comment 1
Author: annzoo

om mamman är hängig tycker jag veterinären ska uppsökas då hon kan ha en infektion... fick hon ut alla moderkakorna och de finns ingen unge kvar?

## Comment 2
Author: Sussi89

Vi körde mamman och ungarna till väterinären i gårkväll, hon blev bara dåligare. Mamman fick stanna över natten. Och ungarna fick ja med mig hem och har stödmatat dom hela natten.

## Comment 3
Author: tuska

Hoppas du hittar en avlastnings hona.

Håller stenhårt tummarna stenhårt för det.

## Comment 4
Author: EddaM

Usch så tråkigt. Mina bebbar är för gamla för att få små syskon tyvärr. Min hona har fått livmodersinflammation efter båda sina förlossningar så nu blir hon kastrat. Hoppas att det går bra o att du hittar en amma.

## Comment 5
Author: tuska

En Amma är hittad och det går tydligen utmärkt

## Comment 6
Author: LaSadie

Vad härligt! Önskar lycka till

## Comment 7
Author: Kronängens

Lycka till! Skönt att du hittade en amma.

## Comment 8
Author: Sussi89

Ja nu börjar allt lösa sig ![Glad](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad") tack för hjälpen!

## Comment 9
Author: EddaM

Hur mår mamma katt nu då? Bättre?

## Comment 10
Author: Cazzos

Vad bra att du har hittat en amma nu, men kan man inte typ stödmata alla kattungarna under några timmar och låta mamman få vara lite för sig själv? :)

Men att hon ändå är i närheten men ändå tar en paus om ni förstår vad jag menar.

Så kan man typ hjälpa henne att "ta hand om" ungarna.

## Comment 11
Author: Sussi89

Om ni vill fortsätta att läsa om ungarna så kan nu kolla på siames i fokus, där håller ja till :)

den står även där under "amma sökes akut"
