# Chippmärkning, hur gör jag?
Author: Dorkiis

Min ena katt chippmärktes idag. Hon är redan öronmärkt sedan tidigare och ligger inne både i skk och sveraks register.

Självklart glömde jag fråga veterinären hur jag ska göra för att få in chippnummret till registret. Ska man skicka in en ny blankett (jag fick med en blå) till skk och betala avgiften igen?

och hur gör man med sverak?

Hoppas att någon därute vet =)

## Comment 1
Author: Heidi

Om jag inte minns fel så finns det blanketter att ladda ner på sveraks hemsida som man sen skriver ut och skickar in. Kika där så står det säkert hur du skall göra ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Imasy

Jag tror det kan räcka med att ringa SKK och bara uppdatera de uppgifter som redan finns.

Sveraks register är väl dessutom gratis fortfarande?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Om jag inte minns fel så är det veterinär stationen som ska skicka in en lapp till skk. Och sen kommer det en inbetalningslapp hem till dig från skk bara =)

## Comment 4
Author: Dorkiis

Tack för alla svar! Jag ringde sverak och gav nummret till dem per telefon så det löste sig =) Kom dock inte fram till skk.

#3 Jaha, så man gör  så andra gången också! Jag trodde att det skulle registreras som en "ny" katt då kanske. Jag tänkte att om man bara vill ändra något i skk's register så kanske man inte behövde betala avgiften en gång till

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Jag både chipmärkte och tatuera i örat på min katt samtidigt och det kom 2 inbetalningskort utan att jag skickat in något iallfall =)

## Comment 6
Author: Silvestris

Du ska inte behöva betala in avgiften till SKK igen. Fortsätt ringa till dem så uppdaterar de uppgifterna bara.

## Comment 7
Author: lunan

Jag fick hem en lapp där det stod om min katts alla uppgifter, fick även ett inbetalningskort men det var tomt ^\_^

## Comment 8
Author: Dorkiis

okej, tack för alla svar! =)
