# Kan päls-allergiker ha katt?
Author: [Borttaget]

min bror är päls allergiker och vi vill skaffa en katt , vår kusin hade 2 katter då min bror  fick en massa utslag och tappade andan  när han var hemma hoss dom. så kusinerna sålde katterna .

men han var också allergisk mot en hund som han tydligen nu inte är allergisk mot

kan vi skaffa en katt med päls ?

eller har katter mer päls en hundar ?

## Comment 1
Author: EddaM

Skulle råda att ni hälsar på hemma hos olika uppfödare som föder upp de mer allergi vänliga raserna som devon rex, corish rex, sibirisk katt. Då ser ni ju sedan vilken ras din brir kanske tål. Man är ju allergisk mot olika saker i pälsen. Har kusiner som är allergiska men de tål krulliga djur. Så de har pudlar.

## Comment 2
Author: IceJossan

Allergi kan växa bort, men det är ovanligt.

Vissa tål bara katter med en speciell pälstyp, ex de raser som EddaM skrev om, och vissa tål bara katter med vissa färger. Oftast är svarta långhåriga katter värst. Men det varierar så mycket... Vissa tål bara svarta katter, eller bara långhåriga, eller bara katter med mycket vitt, eller alla katter som inte har nåt svart, osv... Jag har träffat en som bara tål vuxna katter medans hon är jätteallergisk mot kattungar. Sen är det inte alltid pälsen som man är allergisk mot, det är även ofta saliven och segment i huden som orsakar allergi.
