# Hur långt gånget tror ni hon är?
Author: [Borttaget]

Som sagt jag fick hem en hona här för tre veckor sedan, förra helgen började jag märka att hennes mage och tuttar växt så det har gått en vecka sedan dess. Hon äter som en liten gris \*haha\* och tvättar sig mycket, magen och tuttar har svullnat men hon är ändå inte överdrivet stor. Än har jag inte känt några sparkar möjligvis kan det som känns ett svagt hjärtslag vara en liten spark men då är ju inte kattungarna speciellt stora. Tror även jag känt en kattunge när jag klappade henne på magen.  Jag vet som sagt inte riktigt hur långt gången hon är, hon har varit i min familjs ägor i 4 veckor och har inte blivit parad under den tiden då vi inte har några hanar hemma och katterna är inomhuskatter.  
  
Bilden är inte den bästa, men ni ser ju skillnaden :)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Kolla upp detta hos en veterinär.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Ja jag ska det, men litar inte på våran veterinär vi har när han inte ens ser skillnad på en han/hon-katt när de ska kastreras.

## Comment 3
Author: Destany

shit vad lik din katt e min puma..Hon ser inte ut att ha  gått jätte långt e kanske i mitten av graviditeten kanske.. ärligt å gissar jag bara

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Det är ungefär vad jag tror med.. :)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Åk till en annan veterinär?

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Jo får väl göra det, men kan man se hur långt gången hon är?

## Comment 7
Author: [Borttaget]

**#6** Jag kan i alla fall inte se bara på magen sådär-- beror på katten, antalet ungar m.m....

## Comment 8
Author: paow

hur gick det?

## Comment 9
Author: Hawknestgrove

en sån vet borde ju inte få praktisera. och vill du kastrera sp går det ju bra ända fram till och med 7:e veckan.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Hon ska ha kattungar vilken dag som helst, beräknad om man räknar från första sparkarna så ska hon ha onsdag :)

## Comment 11
Author: Hawknestgrove

Ja och hade du kastrerat i slutet på maj/början av juni som du började skriva så hade det  ju gått förträffligt bra. Men nu är det ju i så fall på tok för sent.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Fast min fråga var inte om jag skulle kastrera henne, utan när hon skulle få dom.

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#2, Seriöst? Hoppas det var en överdrift för att poängtera att du inte litar på veterinären, annars är det f-n illa. Jag har hört folk klaga så mycket på "sina" veterinärer på senaste tiden att jag mer och mer uppskattar att vi har så bra veterinärer här...

#11, Det är väl knappast "för sent" att _kastrera_... ![Flört](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") om hon vill så är det ju bara att vänta till efter kullen.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

#13 Det är sant, det händer inte varje gång men mer än en gång har det hänt, men nu har vi ordnat med bil nu så om något skulle hända så kan vi åka till ett annat ställe där det är bättre veterinärer!  
  
Jag kommer kastrera henne efter kullen kommit :)

## Comment 15
Author: [Borttaget]

Sex kattungar blev det men fem som överlever !

## Comment 16
Author: tuska

Grattis till dina 5 lingar.

Kastrera inte katten tidigare än när ungarna blir 12 veckor, det är så lätt att få infektioner när ungarna är där och trampar, ge din kisse p-piller i väntan på kastreringen så slipper du löp mitt i diandet och vården av bebisar.   Det är mitt råd.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

**Tuska** tack för ditt råd. Jag har hört att man ska vänta till 8 veckor men jag lyssnar på alla råd och jag vill ju att det ska gå så smidigt som möjligt, men när kan jag börja med p-pillrena då?

## Comment 18
Author: Hawknestgrove

ppiller kan du börja med efter en vecka.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Tack så mycket för svaret :)
