# "Pratar" med katter?
Author: Syssila

Hej!

Vet du om någon som "pratar" med katter? (alltså har förmågan att kommunicera på kattens vis, och på det sättet kan få svar på saker som vi "vanliga dödliga" inte kan)

Känner folk som anlitat någon som gör det med hästar och hundar, men jag vet inte om någon som gör det med katter.

## Comment 1
Author: dqhh

Hej, igår var det en kvinna som gjorde just detta på tv4 Förkväll tror jag programmet heter. Kommer inte ihåg vad hon hette men du kanske kan söka mer information på deras hemsida.

Lycka till!

## Comment 2
Author: sahar08

Susanne Hellman ska vara duktig med katter. Lycka till du kan söka om henne på nätet

## Comment 3
Author: Syssila

Tack för tips! Googlade just och hittade ett par namn; Monica Hallberg och Gabriella Rastad. Nån som har träffat eller känner till nån av dom?!

## Comment 4
Author: sahar08

Nej tyvärr har inte hört om dem men det betyder ju inte att dom inte är bra :-)

## Comment 5
Author: Silvestris

Kan tilläggas att Susanne Hellman inte "pratar med katter" utan hon är beteendevetare. Inget obskyrt med att "katter skickar bilder till henne" eller liknande utan hon kan katter bra helt enkelt. Mycket duktig, inget flum som bara kostar pengar.

## Comment 6
Author: Tizzla

#5 Det låter bättre med någon som verkligen kan katter än med någon som påstår sig kunna prata med dem.

Jag vill väldigt gärna tro att det finns de som kan, önskar att jag själv kunde! Men jag har väldigt svårt att tro att alla som påstår sig kunna, och som gör pengar på att folk tror dem, verkligen kan. Det finns alldeles för mycket pengar i det för att lurendrejare ska låta bli, tänk vilket drömjobb!! Skulle nog tro mer på någon som pratar gratis...men det är jag det.

## Comment 7
Author: Anna-Helga

Det finns lite sidor här på i Fokus också med personer som kommunicerar med djur. På Healing i Fokus har vi just nu en aktuell tråd om just detta och en artikel i ämnet kommer inom kort!

Mvh Anna

## Comment 8
Author: Tizzla

#7 Spännande![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")
