# Vila I Frid Vännen
Author: minkaninester

Nu har min lilla pojke lämnat jordelivet.

Underbar var han, kelsjuk och tillgiven. Men ibland blir inte livet som man tänkt sig.

Han kom för två dagar sen med uppsvullna tassar och jag blev riktigt rädd. Mamma och pappa tittade på det, vi kom överrens om att åka in och avliva honom.

Sagt som gjort...

Men jag ville inte följa med, för jag bara hade inte klarat det. När de körde iväg med honom kändes det som om jag svek honom för att jag inte var där ända in i slutet som jag lovat honom...

Jag kom ihåg när han var en liten bebis, enda sedan jag såg honom, 1 dag gammal visste jag att han var speciell, och det var han.

R.I.P Findus <3 :'(

## Comment 1
Author: SidenMoare

Ja det är svårt att behöva säga farväl till sin älskade katt.

Har själv varit tvungen att avliva min kära husishona för några månader sedan. MEN det är det bästa för dem om de lider och är sjuka.

Det var ändå ett bra beslut som ni gjorde. För inget djur skall behöva lida för att vi människor inte har vett att ge dem ett värdigt slut när de är sjuka och inte kan botas.

Så vårda dina fina minnen nu av din fina katt. Du har ändå gjort en kärlekshandling, även om det känns tvärtom.

Nu är din Findus på andra sidan Regnbågsbron, frisk och full med lek och spring.

Tänker på dig

## Comment 2
Author: tuditudi

Känner pecis likadant vännen. Jag gråter just nu igen över min röda älskade Börje som blev 11 år. tragiskt hastigt slut med lungsjukdom den 2/11. Det har snart gått 4 veckor och hans aska står just nu i väntan på vårsolen på min översta hylla. Han fick komma hem och in i värmen så länge. lite bättre känns det men det hugger hel tiden i hjärtat. vuxna människa ycker jag ibland 50+) men vad hjälper det när min enda stora kärlek gått bort.

Blev mormor i torsdags men kan ändå inte bli glad igen. Han var mitt allt, mitt hjärta. Har tänt en digital stjärna för honom. bett honom vänta på denna sidan himlen tills jag en dag kommer över, då ska vi vandra tllsammans över regnbågsbron. Mamma och Börje forever.

Hjärtat blöder och inget kan läka denna oerhörda smärta.

Vad gjör man?

Inget känns riktigt viktigt längre utom min Börje.

Anne

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Vila i frid... <3  ![Gråter](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")  
  
Vet hur det känns, idag blev en av våra gosegrisar överkörd.. ![Gråter](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Vila i frid små vänner

## Comment 5
Author: minkaninester

#2: Man blir chockad, och kan bara inte vara glad. Det hemska är att man kan inte gör något, bara lära sig leva med det, och det är det som är det hemska. Just för att man kanske inte vill glömma dem, men ändå vill man sluta vara ledsen över det... Det är svårt, det är det verkligen!

## Comment 6
Author: SussieSt

Kram!

## Comment 7
Author: EddaM

Beklagar verkligen. Miste själv min underbara skogis hane Leo i sommras.

\*tröst kramar\*
