# Ny medlem
Author: [Borttaget]

Jag heter Anette och är ny på detta forum, hoppas  
att jag kan bli medlem.

Just nu så har jag bara 3 katter men de börjar  
bli gamla och det känns tungt. Josefin är 14 år  
och syskonen Emma och Mulle är 15 år.  
De bor på köksbordet vilket väl egentligen inte  
var meningen. Jag ställde 2 tvättkorgar där och  
det var kvar lite rena frottéhanddukar. När jag  
vände ryggen till en kort stund så var det kört !  
Den ena korgen är lite mindre än den andra och  
den har Mulle tagit som sin. Han blir väldigt för-  
bryllad om de andra har tagit hans plats.  
Men en gång så hade alla 3 klämt ner sig i  
den korgen, begriper bara inte hur de fick plats.

Mulle börjar bli tufsig i pälsen och det är viktigt  
att det alltid står en stol utställd så att han kan  
hoppa upp på den först.  
Varje morgon så väcks jag av att han står på  
köksbordet och skriker allt vad han orkar.  
Och då duger det inte med torrfoder trots att  
det är Eukanuba som de annars älskar. Då så  
ska det vara lax, korv eller skinka.  
Visst är det tokigt men jag vet inte hur länge  
till jag får ha honom kvar så det är han värd.  
  
Ni andra som är aktiva här, vad har ni för katter?  
Det skulle vara roligt att få höra !

## Comment 1
Author: Millimina

Välkommen! Hoppas du kommer att trivas! ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Själv har jag huskatten Alva, siameserna Alice och Diesel, orientalen Bönan samt balinesen Mercedes.

## Comment 2
Author: Dorkiis

välkommen! ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

jag har de två huskatterna Ellie och Sidney som är 1 år  respektive 5 månader =)

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Välkommen till Katter.ifokus

Själv har jag 3 huskatter, Daisy-Moa-Elsa, 4 1/2, snart 4 och 3 1/2

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Välkommen hit! ![Glad](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")  
  
Jag har två norska skogkatter, Ivus och Hvanilja, som också kallas Rowa till vardags.  
Sen har jag en huskatt vid namn Lucy-Siray, även kallas Siraa.

## Comment 5
Author: Gunlog

Hej och välkommen hit! Jag är själv relativt ny, har mest "spökat" på Cornish-sidan.

Jag har inga katter längre, men de jag hade var mina "barn". Köpte den första när jag var 17 år, en perser som hette Cliff. 2 år senare fick han en pojke med en korthårig, svart honkatt. Den pojken tog jag också hand om och Cliff kastrerades. Han fick namnet Ceasar, en svart hane med "vanligt" ansikte (nos), men med en perser-päls. Ytterligare 2 år senare, tog jag hand om en utekatt som jag döpte till Pinnen, för han hade så pinnig kropp, pinniga ben och en lång pinnig svans som han lät ligga på sin rygg. Såg väldigt konstigt ut. Det var bara det att Pinnen var ingen hane, han var en hona. Ceasar var inte kastrerad, så där blev tydligen lite bebisar...

Men men. Jag flyttade till hus och blev sambo med en kattallergiker. Vi renoverade det 30 kvm stora uterummet till vinterbonat, så där fick mina katter bo plus att de kunde gå ner i källaren via ett fönster och därifrån ut i en stor bur via ett annat fönster. De hade världens lyx. Pinnen blev blind på centralseendet, men hon levde livet fullt ut ändå, men till slut fick hon bröstcancer. Hon blev 13 år gammal. Hon fick somna in i nov månad 2007. Cliff, den äldste, fick somna in 3 veckor efter. En dag var hans njurar slut. Jag såg inga symptom innan. Cliff blev 17 1/2 år gammal. Ceasar, Cliffs son, fick somna in den 3 april i år. Han fick samma som sin far, njurarna slutade fungera. Han blev också 17 år.

Vi ska skaffa Cornish Rex-katter om min sambo nu klarar av dem, men väntar på rätt tillfälle.

Jag har haft dessa katter sedan jag flyttade hemifrån, så jag har svårt att klara vardagen utan katt. Har ju haft dem i halva mitt liv!

Åter igen: Välkommen hit! Här är väldigt trevligt att vara, tycker jag!

## Comment 6
Author: Hyrrokkin

Välkommen! :)

Det finns flera presentationstrådar som jag tror du kan nå via sökfunktionen, så alla kanske inte orkar skriva allt om sina katter en gång till. ;)

Jag har hur som helst en birma vid namn Achilles samt två skogkatter, Aghamin och Impa!

## Comment 7
Author: Gunlog

#6 Jag har ingen aning om hur saker och ting fungerar med presentationstrådar och liknande! ![Skäms](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

Jag är bara glad att jag kan vara här inne, tihi! Jag får väl ta mig i kragen och leta och klicka och ha mig!![Skrattande](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Kramelikram på er, alla kattvänner, och en trevlig kväll!

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Hej allihopa ! Ja här känner man sig verkligen väkommen  
som medlem. **Tack allihopa, jag blev jätteglad !**

Det var inte meningen att ni skulle behöva sitta och berätta  
om era katter igen, det var ju synd mitt i all glädje.  
Men jag hoppas att ni känner som så att den/de som man  
älskar kan man berätta om hur många gånger som helst.

Jag lägger ju absolut detta forum bland mina favoriter då  
jag känner att det finns många fina vänner att diskutera  
med, både när det gäller roligt och tråkigt.  
  
Ännu ett tack och kram till er allihopa !

PS: Om det är någon mer som vill berätta om sin kisse/  
kissar, så blir jag jätteglad !

## Comment 9
Author: Gunlog

Hur många veckor har du på dig att sitta vid datorn då? ![Skrattande](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Jag skulle kunna hålla på i evigheter...![Oskyldig](http://katter.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")

## Comment 10
Author: Lena

Varmt Välkommen till oss här på Katter iFokus! Hoppas att de kommer att trivas på sajten.

Själv har vi huset fullt med huskatter. Jag och min man har nämligen tagit hand om hittekatter som alla haft ett tufft förflutet.
