# Så viktigt att id märka sina djur
Author: Mymlan

[http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5585192.ab](http://www.aftonbladet.se/nyheter/article5585192.ab)

Nu handlar denna artikel visserligen om en hund men kunde likväl handlat om en katt. Pga hunden var chippad så fann de ägaren efter 9 år.

Så id märk era katter, för tänk om de springer bort, rymmer etc. Id märkt djur är det mycket enklare hitta ägaren.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

OJ, hela 9 år..  
  
Och sådan hemsk histora.. med ett lyckligt slut.

## Comment 2
Author: blondifire

man måste tänka på att regga dom oxå.sverak har en databas nu oxå.för vad spelar det för roll om man inte gjort det,liksom..

## Comment 3
Author: ksofia

Ja, ID-märk!!!

Min älskade Kajsa försvann för två år sedan och hon var inte märkt. Åh, vad jag ångrar det. Om hon lever så hade det kanske funnits en chans att hon kom tillrätta.

Mina kvarvarande katter är nu id-märkta.

## Comment 4
Author: tuska

\# 2  Läste nyss på SVERAKS sida att registrera huskatt behövs ett huskattsbevis

## Comment 5
Author: Mymlan

#4 Då lär väl ej så många huskatter reggas, jo av sverak medlemmar.

Jag som inte ens är medlem i ngn kattklubb o tänker ej bli heller. Så jag lär väl då ej kunna regga mina 2 huskatter då de är idmärkta.

Var så bekvämt då det gällde hunden betala 150:- sände till JBV sedan no more med henne.

Nu så sända då till JBV ang katterna? jaga huskattbevis, sända till Sverak kanske det kostar det med. Njae..

## Comment 6
Author: ksofia

Mina katter är registrerade i Svenska kennelklubbens register. Räcker inte det? Ska man även registrerad dem hos Sverak?

Vad jag kan se på Sverak, så behövs inte huskattsbevis för registrering i ID-registret, däremot intyg på ID-numret (intyg från vet eller SKKs ägarregistrering). Har jag förstått det rätt?

## Comment 7
Author: Dorkiis

men på [www.skk.se](http://www.skk.se) är det väl bara att betala 130 kr och sen finns katten i deras register.. och där kan man ju ha hunden också =)

## Comment 8
Author: blondifire

d e samma med sverak.finns blanketter på hemsidan och printa ut,skriva i uppgifter samt ID nr o skicka. gratis!!
