# MIna fina flickor!
Author: BeckaBus85

Tänkte bara skriva här o säga att nu har jag haft mina "bäbisar" i snart 2 månader. De kom till mig på kvällen den 6 augusti!!

Jag älskar de över allt annat o jag e så glad att jag fick(köpte) de!

De e verkligen mina beeeebisar!!

Tänkte bara fråga om det är några fler här inne som kallar sig själv "mamma" istället för "matte"?? Asså när man "pratar" med kissarna... Jag säger jämt mamma, tex "kom till mamma" eller "ska mamma lyfta upp dig" - ja asså vad som helst! E jag dum då?

O de har växt så d knakar. Alla som kommer hit säger ju på en gång "kattungar o va små de är" men jag ser stoooor skillnad på bara snart 2 månader.

Ja ja!

Kram på er alla!

## Comment 1
Author: DelicaLover

Jag säger alltid mamma om mig själv till katterna... Det började lite på skoj men sen har det blivit en vana. Jag kallar också min man för pappa när jag pratar med dem.

Vi var hos veterinären en gång och då sa t.o.m. sköterskan mamma och pappa om oss. Jag tror att det är ganska vanligt, i alla fall i vår bekantskapskrets, men vi kanske är helt koko.![Skäms](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-embarassed.gif "Skäms")

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Hi hi, jag säger oxå mamma.. Mina små bebisar =)

Dina gullekatter var verkligen fina! Söööta!

## Comment 3
Author: gyllenehjartljuset

Jag kallar mig också mamma och min man pappa både till katterna hunden och våra människobarn![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Fagddu

Klart man säger mamma. Framför allt när min lilla (5 kg) röda katt så gärna sitter på armen och snuttar på örsnibben. Vad annat kan man då vara? ;)

## Comment 5
Author: [Borttaget]

Javisst är jag mamma till mina pojkar.  :-)

Särskilt eftersom Nimbus gillar när man bär honom i famnen på rygg.

Då slår han på "motorn" och ser på mig med sina blåa ögon och försöker se så söt ut som han bara kan. :-)

Sätter man ner honom så bräker han som ett får.. hihi..

## Comment 6
Author: hellokiller

Ja, jag är mamma till min katt, och min man är pappa :D  
så det är inte alls ovanligt tror jag
