# Hur ser era klösmöbler ut?
Author: Engla

Hur ser era klösmöbler ut? Vi har två st. En väldigt bra brun ställning från Ellos och en väldigt dålig från Granngården...![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 1
Author: Engla

Äsch, den hamnade på fel håll ju!! Prova igen. ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 2
Author: Engla

Och den som vi gillar bäst...

## Comment 3
Author: kemikal

Här klöser vi på vanliga möbler och hallmattan :O

## Comment 4
Author: Engla

Ojojojoj, hoppas de inte var dyra...![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 5
Author: Titti

Har ingen klösmöbel här p.g.a utrymmesbrist. Men mattorna och kökssoffan får sin beskärda del av kattklomärkena. Även dörrposten vid entren så ser lite kattsliten ut sen förrut.

Skåp och en och annan kartong att gömma sig i och tre datorbord att ligga på. Så både klättra och klösa får man göra här.

## Comment 6
Author: majema

#1 Vad komiskt, Jag har preics likadana men jag gillar den blå bäst. Katterna älskar att vara i båda men den bruna ca 1 år nu börjar ge med sig, särkilt på platsen högst upp. . Men den var billig på Ellos så det kanske blir en sådan till om den rasar.....![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 7
Author: Engla

**Majema:** Jag har köpt min andra ställningen på Ellos av den modellen eftersom den gick sönder i tyget. Den blå från Granngården går inte att få stabil!! ![Skrikandes](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-yell.gif)

## Comment 8
Author: Pia

Jag har två, den ena som är en riktig favorit från BG:s Kattkul är numera snart 11 år gammal, still going strong, skall se om jag hittar en bra bild på den. Lite söndeklöst här och var, men stadig och redig ändå. Tyvärr, tyvärr, tyvärr, lade BG ner kattställningsverksamheten för nårga år sedan - det tog för mycket tid...:/

Den andra är en betydligt svajigare variant jag köpte på en kattutställning. Även den fästs mellan tak och golv, men den är inte alls av samma goda kvalité som BG:s, 3-4 år nu är den nog.

## Comment 9
Author: majema

#7 Min blåa är fastskruvad i väggen med vinkeljärn. Så stabil är den...![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 10
Author: kemikal

#4 Nejdå, det mesta är billiga Ikeagrejer... Men visst tar det emot lite i början ändå, pallen som inte längre finns på Ikea eller den nya sängen... Fast det är ju ändå tänkt att vi ska köpa "ordentliga" möbler nångång, och när väl det händer så är det väl dags att investera i en ordentlig kattmöbel också.

## Comment 11
Author: smurfan-13

#8

Ja BGs har jag alltid velat ha! Kom i kontakt med dem precis innan de la ner, men hade då inga pengar för att beställa. När pengarna väl kom, gick det inte att beställa längre :(

## Comment 12
Author: Murre_Uddiz

Finns ju sm\[, f;r de som har utrymmesbrist ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif) det har vi, men har tyv'rr ingen bild p\[ den just nu. Murre kl;sbr'da ute ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Urs'kta konstiga bokst'verna. Det blir konstigt med de tre sista i alfabetet och tecknena..![Hemlis](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-sealed.gif)

## Comment 13
Author: Destany

Zorros o Pumas klösbräda

## Comment 14
Author: Murre_Uddiz

Nu funkar det igen :)

här är på den gamla möbeln

## Comment 15
Author: Murre_Uddiz

Den nya :)

## Comment 16
Author: Murre_Uddiz

Vi har bara den nya nu

## Comment 17
Author: Pia

Cool ställning den lille klösaren har då...:)

## Comment 18
Author: NinaToy

Har en... :) Den är bra men inte så stor. :P

## Comment 19
Author: evamojje

har en likadan som #15 bor litet så den e ungefär vad som får plats men Mojje gillar den stenhårt och e nöjd så då e det ju ok.

## Comment 20
Author: Murre_Uddiz

#17 visst har han! \*smiidig ;)\*

#19 Murre gillar den oxå jättemycket. Springer o klöser på den när han kommer in och efter han har ätit =)

## Comment 21
Author: Kronängens

Vi lyxade till det med en Kattens no 1 Rundetorn i somras när vi flyttade. Katterna älskar den. Vi har en mindre och billigare variant också, men jag tror inte att jag har någon bild på den. /Susanna

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Visar Jamses och Bagheeras klösmöbel. Används inte så ofta, vår gamla bäddsoffa är mysigare att vässa klorna och sträcka ut sig på :)

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Jag har ett tips om man tycker att man har dåligt med plats för en stor klösmöbel. ycker det är bättre att investera i lite olika klösmöjligheter än behöva köpa nya möbler...  
  
[Hörnmodell](http://www.tamleopardens.se/Graphics/Products/38_s.jpg "http://www.tamleopardens.se/Graphics/Products/38_s.jpg") kostar 160:-  
från [Tamleopardens webbshop](http://www.tamleopardens.se/group.asp?group=6&sub=1 "http://www.tamleopardens.se/group.asp?group=6&sub=1")

## Comment 24
Author: EddaM

#2; Har oxå en sådan klösmöbel till mina katter och de älskar den.=) Här ligger Feztiz i den runda liggplatsen.

## Comment 25
Author: Naomi85

Jag bor i en liten stad och jag har letat som en galning efter stora klösmöbler, men det finns inga. ![Ledsen](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-frown.gif)

Finns det någon bra internetsida som man kan köpa sådana ifrån?

ha en bra dag

## Comment 26
Author: Puma77

Thindra har en grön från djurmagazinet, hennes favorit och det är lagom höjd för pusskalas![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 27
Author: Lillianna

Vi har världens billigaste och absolut bästa klösmojjäng till vår katt. Det är en ekstock (vi fällde en ek i trädgården och kom på att vi kunde ta en bit från en gren) som är dryga 60-70cm lång och uppslattningsvis 10-15cm tjock, med bark och allt.  På den skruvade min man fast 2 motsatta enkla brädor så att den ligger stilla på golvet och inte rullar iväg. Vi har haft den något år och nu är barken bortklöst men katterna älskar denna! Vi hade 2 katter före sommaren(en blev överkörd) och de använde denna flitigt både innan de gick ut och direkt när de kom in igen. Inte ett enda klös på något annat sen den här kom in i huset. Helt syveränt!!!

/Lillianna

## Comment 28
Author: Naomi85

**Så här ser Sagas Klösträd ut. Mycket uppskatad av henne och jag köpte den nu när det var billigt på ÖB. ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)**

## Comment 29
Author: tutten

Här hemma finns bara en löjligt liten klösmöbel som vi köpte på Lidl för en billig penning. Men den får duga sålänge =)

## Comment 30
Author: Pia

Ah, tänk när de är så små så det blir väldigt mycket klösmöbel "över" som för lilla Cecilia:)

## Comment 31
Author: Iza_the_cat

Hej

Jag hittar ingen klösmöbel som håller till min lill kille![Generad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-embarassed.gif)

Råkar var ägare till en jätte stor britt hane då menar jag stor

Han väger drygt 12kg inte överviktig eller tjock. Han har en mankhöjd på 36cm

Hittar inte någon så har funderat på att göra en själv

## Comment 32
Author: Pia

#31 Synd att inte BG:s kattkul finns längre, därifrån har jag min äldsta klätterställning still going strong (om än lite sönderklöst på sina ställen) efter 12 år snart. Och där har diverse brittiska tungviktare svingat sig kan jag säga...;)

Om du du söker på klätterställningar här i forumet så tror jag du hittar bilder på riktigt stadiga och fina hemmabyggen också, som kanske kan tjäna till lite inspiration för ett sådant till din kraftiga kille.

## Comment 33
Author: kissen

**jag har en klösbräda som sitter fast i väggen den fungerar jätte bra![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)**

## Comment 34
Author: abbis

Varför ska klösmöbler  vara så fruktansvärt fula o skrymmande..Min katt älskar dörrmatttor i cocos och det gör inget om dom blir lite toffsiga...har en som det står "cat inside" på...En god vän tillverkade en läcker anordning lik den som  va i ett tidigare innlägg .Hon köpte rör i plåt som man har till ventilation och klädde dom med dörrmattor i cocos dom billigaste kostar bara 25:- st.Sen satte hon fast den i taket o golvet så kisse kunde ta sig upp på en garderob i sovrummet .Där hade hon fixat en myshörna  och det han älskade mest va att hoppa från garderoben till hennes säng ...han såg ut som en flygande pungråtta...

## Comment 35
Author: jessicakarf

#34 Kan riktigt se katten flyga...!!!![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 36
Author: jessicakarf

En av klätterställningarna. Denna har vi gjort själva

## Comment 37
Author: LinaN

Vi ska bygga en egen klätterställning härhemma.... har en sån liten en som vi köpte för 98kr på rusta förra månaden, så nu låter katterna äntligen bli vår nya säng.....

Men hade tänkt att vi ska ut o avverka ett lagom stort träd och ta in, och sedan surra med hamprep runt stammen och sen fästa upp några brädor  att sitta på och installera en hängmatta o litet så ....

## Comment 38
Author: Ixatrixa

Min absoluta favorit som jag definitivt vill ha flera av är Kattens nr 1

Här ser ni min Esmeralda som spanar i köket på Vilbert som denna modell heter

Nu drömmer vi om en Twin Towers;)

## Comment 39
Author: zimzon

Jag har inga klösmöbler till min katt. Har haft det förut, men han föredrar ändå att klösa på soffan och en byrå. :)

## Comment 40
Author: Kenzo

Hej på er

Här kommer Kenzos klösgrejer. Han har 3 st grejer men han är på soffan och tapeter iallafall. Hälsningar Tove

## Comment 41
Author: evamojje

Köpte en ställning för en månad sedan den e 110 cm hög och har 2 hyllor och ett hus längst ner samt en rulle med rep runt på ena hyllan och sedan en tunnel på andra hyllan. Men Mojje har inte hållt på så mycket med den första dagarna så var han och höll på lite men sen så var det inte intressant längre. Men jag ha upptäckt varför. Jag hade ju besök i helgen av 2 andra katter som hoppade och klättrade för fullt på den men dom är halva hans storlek.

 Den e för liten helt enkelt han täcker ju hela den övre hyllan när han sitter där och dom andra avsatserna har ju dessutom pelaren i mitten så där får han ju knappt plats.Mojje väger ju 7 kg och växer fortfarande han e inte tjock utan har 75% norsk skogkatt i sig. Enligt veterinären så kommer Mojje att bli ett stort och stiligt  exemplar, trots att han inte e renrasig ;-). Får väl flytta till större lägenhet \*s\* 

 Så det e klart att den inte e så kul. Ska nog ta med den till katthemmet istället. Men jag väntar ett tag till och ser om han ändrar sig eller om akut kissen Mei-Ling tycker att den e kul.

Eva & Mojje & Mei-Ling

## Comment 42
Author: evamojje

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 43
Author: cia4fun

Lina o Rocky (inte med på bild) älskar att "hänga" på sitt klätterträd.KRAM CIA

## Comment 44
Author: Bima

Jag har ingen bild på den ena (som står i vardagsrummet), men den är rätt vanlig: grå med svarta tassar på, trekantigt hus och en sittplats ovanpå det.  
  
På bilden är den andra som står i hallen.

## Comment 45
Author: Engla

Vilka coola klösmöbler ni har! Är det någon mer som vill visa upp sina?

## Comment 46
Author: Othello

Har en sån från ellos som det var på bild tidigare våra katter älskar den men jag täks inte sätta in nån bild på den för den börjar bli såå sliten har haft den i ett år bara men har dom använt den flitigt kan jag lova ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 47
Author: KickanW

Vi har inga klösmöbler alls utan sådant får de sköta själva på alla pelare i logen :)

## Comment 48
Author: abbis

Såg en mysmöbel i form av en ost i granngårdens katalog i helgen..inuti satt det fast en liten boll stod det...jättebillig..och inte så klumpig

## Comment 49
Author: Aribigga

Våra klösmöbler är ganska stora... Faktist så stora att vi har dem utomhus :P Det är nämligen träd, katterna klöser knappt alls inne utan klättrar istället. Molly kan klösa lite på min säng ibland men det är ganska sällan och hon gör det nog mest för att få uppmärksamhet.

## Comment 50
Author: Maja1

Engla! vad kostade klösmöbeln från ellos?? Den verkar ju bra!!

/Cissi

## Comment 51
Author: Emelie123

Vi har två men den här är roligast tycker dom![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif). Det var lite svårt att få med hela men försökte.

## Comment 52
Author: Pia

Oj, den såg supermysig ut, Molle\_Mulle!

## Comment 53
Author: Anna77

Har två små... här är två av tre katter på den samtidigt

## Comment 54
Author: Emelie123

#52 Tack så mycket, den är maffig och fin.. Den är importerad från tyskland

## Comment 55
Author: jessicakarf

#54 Köpt den på tyska e-bay? Den är är verkligen maffig!!!

## Comment 56
Author: LarsiForshaga

Har bara en liten modell. Dom är så fruktansvärt dyra. Skulle vilja ha en större med 2-3 bon + hängmatta. Sky som ligger och myser.

## Comment 57
Author: Pia

Läckert med det där utskurna katthuvudet till "boet", Lars\_Kd!

## Comment 58
Author: Emelie123

#55 Vi köpte den av en kompis som hade köpt sin från tyskland och så var den lite trasig och så fik hon en ny. Men den är inte den lättaste att sätta ihop så vi fick köpa den, oöppnad och allt![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif).

## Comment 59
Author: Iza_the_cat

Min lill kille knäckte sin klätterställning i fööra veckan

Varför gör dom inte klätterställningar som håller för lite större katter

## Comment 60
Author: DevonRex

#51 VAR HAR DU FÅTT TAG I DEN DÄR!!!!!

ME LAJKIII!!! :)

Vill oxå få tag i en sån där till mina småttingar...

## Comment 61
Author: DevonRex

Jaha. :( Läste just vidare... tyskland. Attans. ![Gr&aring;ter](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cry.gif)

## Comment 62
Author: Fruerlund

Jag har precis köpt ny klösmöbel på tyska eBay. 690:- inkl frakt och banköverföringskostnad. Jag fattar inte ett ord tyska, men det gick ändå hur enkelt som helst. ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif) Mina 4 katter kommer älska den. Golv-till-tak modell med rep och hus.

## Comment 63
Author: Pia

Ser helt suverän ut, Fruerlund!

## Comment 64
Author: Engla

[Fruerlund](../Members/Personal.aspx?Login=Fruerlund "Visa användarinformation för Fruerlund"): Wow, vilket kap!! Jag vill ha!!! ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 65
Author: mikal

Han ser ut ungefär såhär... ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

Skämt å sido.  
Den ser ut såhär:  
[Länk](http://www.halens.se/resources/products/42/018442/62709.jpg "http://www.halens.se/resources/products/42/018442/62709.jpg")

## Comment 66
Author: Engla

Är den ställningen från Halens stabil? Har funderat på att köpa en sådan.

## Comment 67
Author: Pia

Jättefin, mikal! Och det måste vara skönt att bli befriad från tjänsten...:)

## Comment 68
Author: Amor

#60 tyska e-bay kratzbaum (sök globalt)

## Comment 69
Author: [Borttaget]

hur gick ni tillväga när ni köpte er klösmöbler på ebay? är oxå sugen på att köpa där, finns så fina modeller och så :) Kram

## Comment 70
Author: [Borttaget]

Här är överdelen på våra klösmöbler. Populära som ni ser :-)

## Comment 71
Author: [Borttaget]

Och här syns nederdelen.

## Comment 72
Author: evamojje

Nu va det ju så att Mojje gillade inte sin klätterställning först. Men efter att den hade varit här i nästan 2 månader så började han klättra som 17 på den och den var tydligen jättekul så kul att min 8 kg katt slet ut den så den gick av på mitten!?!

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Så just nu e vi emellan klätterträd tills matte hittar ett stabilt som klarar min "lilla" kisse ;-)

## Comment 73
Author: Matilda__93

#59 , vi har en likadan byrå här hemma! ;D haha, vad lustigt! :)

## Comment 74
Author: Luciferi

Har någon nån bra sida med inte allt för dyra men fina klätter träd på..? Bor där drt intr finns så mkt sånt nämligen ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)  ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 75
Author: Huskatten

Jag får hem ett nytt klösträd idag, en tjej i Stockholm som köpt flera från [www.macca.dk](http://www.macca.dk/) Vågar inte köpa själv så det här blev perfekt. Fick ett bra pris för en på 237-270cm och flera avsatser.

Kan sätta in bild senare ikväll, om allt går väl med bygget!

## Comment 76
Author: lollo822

så här ser våran ena ut och så har vi en mindre på en våning med ett litet hus i... kan säga att denna som går upp till taket är väääldigt populär!

## Comment 77
Author: Huskatten

Här är vårat nya klösträd, färdigbyggt och invigt. Mycket populärt!

## Comment 78
Author: erspers

Vi har ett par olika men köpte ett i Tyskland på Auktion för ett par veckor sen o det blev väldigt populärt..det enda dumma var att jag "råkade" lägga in anbud på flera stycken så nu sitter man här med ett par extra som bara samlar damm..är det nån som behöver en klösmöbel så är det bara att ni hör av er..så kan jag maila över kort o mer info .så här ser vårat ut som vi behåller

 //Stefan

## Comment 79
Author: _Cilla_

Så här ser Saras klösisar ut:

## Comment 80
Author: _Cilla_

och av nån anledning passar det sig inte för damen att ligga kvar när jag ska fota heller, då måste hon förstås sätta sig upp ![Fundersam](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-undecided.gif)

## Comment 81
Author: lindac77

Så här ser vår ena klösmöbel ut... köpte den via tyska Ebay i våras. :-)

 ![image42](http://bigcat.blogg.se/images/070509_13_1179074741.jpg)

## Comment 82
Author: [Borttaget]

Här hemma får katterna just nu bara ha en billig från ÖB.. hehe den duger till 4 katter än så länge..

## Comment 83
Author: lothus1

Jag köpte en Herculespelare. En sådan där gigantisk klöspelare. Den älskar dom ![R&auml;cka ut tungan](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-tongue-out.gif)

## Comment 84
Author: monkam

Hej min lilla Ängla har en kombinerad sov och klösmöbel

## Comment 85
Author: Engla

**Monkam:** Ängla är jättesöt. Dessutom har hon världens vackraste namn! ![Kyss](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-kiss.gif)

## Comment 86
Author: Engla

\# 81 Jag vill ha!!!![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)

## Comment 87
Author: mijon95b

fruerlund: vilket kap! kommer du ihåg vad frakt och alla extrakostnader gick på?

## Comment 88
Author: Linn

Vad kostar dessa takhöga klöspelarna? dom med lite "sängar" och liknande på.. ? Gärna pris på dom med bara hyllor.

## Comment 89
Author: Linn

\*putt\*

## Comment 90
Author: Linn

\*putteliputtputt\* Jag är väldigt nyfiken på vad dessa klösmöbler köstar.. De som går hela vägen upp till taket.

## Comment 91
Author: Amor

Vi gav 1200 för våran#51

## Comment 92
Author: [Borttaget]

#90 - Jag har sett en del sådana på Tradera också.

## Comment 93
Author: ChristineL

Såhär ser min ut, fast den är blå med katter på. För närvarande är den isärplockad och jag kan därför inte ta en bild på den :P

## Comment 94
Author: [Borttaget]

Oj vad fina ni har Lindac77 gösses den var stor den skulle inte vi få in vi har så lågt till tak här (gammalt hus), men den va fin såg mysig ut oxå. Jag var å hälsade på under en heldag hos en vett hon tar allså in djur på sin hemma klinik super frächt allt fina burar o katter/hundar har en gråd dom kan gå ut i varje bur. Iaf hon sa att vi har testat alla sortets klösmöbler o matrial o det hon sett var mest poppis var en trästubbe en vanlig träd allså. och så hadde dom gjort om ett trädgren med olika leksaker i som hägmatta, sovlåda,vanlig rep man har på klösmöbler ja den så super ut men gösses vart skulle men få plats med en sådan tänkte jag :P Så iaf nu har jag sett ut en egen som vi ska grejja med i vår å göra något liknande.

## Comment 95
Author: Linn

#91-#92 Tack för svaret! :)

## Comment 96
Author: Hannapanna

så här ser Tages ställning ut! som han älskar!

## Comment 97
Author: starshine

Vi har två. Den köpta (inköpt 98) är liten och sliten. Den andra har vi gjort själva. Den är katternas favorit. En ligghylla.klösmöjl., hängmatta och liggdyna längst ner.

## Comment 98
Author: Imasy

Här är de två som går ända upp i taket.

## Comment 99
Author: Imasy

och en till av mindre kaliber, bor numer ute på balkongen.

## Comment 100
Author: Madask

Vi har alltid bara använt en sån klösbräda i wellpapp i alla år .Med kattmynta i.  Simon är helt galen i sin klösbräda och ligger och kramar den konstant. Skulle inte falla honom in att klösa på nåt annat än sin klösbräda. Vi funderade lite på att köpa en stor klösmöbel, men dom e ju så fula? ..

## Comment 101
Author: [Borttaget]

Inte våran men den ser precis lika dan ut, Men vi skall köpa större och lite snyggare.

## Comment 102
Author: lindac77

#94 Jo, den är rätt rejäl. Dessvärre har vi inte kunnat använda alla delarna till den så att den går ända upp till taket då även vi bor i ett gammalt hus med ganska låg takhöjd. Har fått skruva fast den i väggen istället.

Men med tre Maine cooner i huset så börjar det snart bli dags för en ny klösmöbel. Denna känns redan lite "utsliten". Skulle vilja ha en med bättre kvalitét. Denna är väl ok, men när min 7-kilosklump kommer rusande upp i full fart så känns det ibland som han ska dra ner hela klösmöbeln inklusive väggen och alltihop!

Ja, ett riktigt träd vore ju toppen!! Det skulle säkert vara uppskattat! Kan förresten vad det finns för nåt skoj precis utanför vår trädgård dit jag går ibland med mina katter. Väldigt uppskattat kan jag säga! ;-)

 ![image628](http://bigcat.blogg.se/images/071027_9_1193487241.jpg)

![image631](http://bigcat.blogg.se/images/071027_12_1193487279.jpg)

## Comment 103
Author: Elin807

Här är min Chillis kommande ställning som är inköpt på tyska ebay. Både jag och kissen går och väntar med spänning på att den ska anlända och förhoppningsvis så blir det en stor succé för min klätterapa till katt.

## Comment 104
Author: Madask

Bor ni i malmö så finns det mycket klösmöbler på zoozity i ktarinelund som öppnade idag. för övigt jätterolig affär,nordens största djuraffär. Va där å kolla idag. Fanns en sorts korg som man ska hänga på elementet ,så det blir varmt och mysigt.

Men jatg e rädd att köper jag en sån så kommer min bjässe till katt riva hela elementet haha
