# Har vuxen katt. Tänker köpa kattunge.
Author: _JohanM_

Hej. Jag har en 9 årig hane. Vi förlorade vår andre äldre hane för ca 1 månad sedan.
Nu har han för ca 1 vecka sedan blivit sig själv igen efter allt och är inte som ett plåster på mig längre.
Har planerat att köpa en ny vän åt honom.
Har tänkt mycket och funderat på vad som skulle vara bäst.
Sedan dök en liten (14 veckor idag) katt flicka upp i min vy.
Vad tror ni. Kommer det fungera?
Min hane är fortfarande trotts ålder lite busig av sig även fast han även ligger och chillar mycket med.
Honan verkar inte vara tokbusig för sin ålder men leker bra själv med när hon får lust att leka.
Hörde från någon i dag först att han ska ha katt i sin egen ålder. Men har hört mycket som i stället talar för att det är bättre med en kattunge och gärna hona då det skulle bli enklare för min herre att acceptera den nya katten då.

Har ni några tips hur jag bäst ska hjälpa dem båda att bli vänner och må bra med varandra?

Hon kommer komma hit i veckan, troligen på Tisdag eller Onsdag.

## Comment 1
Author: Maria

Vår gammelkatt var 11 då vi adopterade en katt på dryga halvåret. Det gick alldeles utmärkt.

## Comment 2
Author: Maria

Kan tillägga att vår adopterade katt också var en hane men redan kastrerad.

## Comment 3
Author: Maria

Några år senare fick vi hux flux ta hand om en dumpad lite äldre katthona som var okastrerad från början men båda herrarna blev riktigt "glada"

## Comment 4
Author: UlrikaD

Min katt fyller 10 nu. Vi förlorade hennes kompis för 2 år sen. Jag funderade i exakt samma banor som dig. Så i mars förra året kom en liten vild 12 veckors hane in i bilden. Blev succé med en gång. Och nu 1 1/2 år senare är det fortfarande väldigt bra.
I början fick jag ställa upp och leka lite extra om min äldsta ville vara ifred lite. Men han lyssnade väldigt bra på henne. Och så kastrerades han innan han blev jobbig på henne.

## Comment 5
Author: _JohanM_

#3: Ja det är därför jag kör på en liten tjej. Då kanske han ser henne som dotter eller Oj Vilken pingla  *skratt*

## Comment 6
Author: _JohanM_

Här är lilla knas-fia. I dag (dag 2) tvättade min herre henne lite till o med. Tror nog att de kan bli bra vänner. Han följde hennes steg i går hela tiden och han väste bara 2 gånger väldigt lätt då han lagt sig och vila och hon kom fram *skratt*

## Comment 7
Author: Maria

#6 Så mysigt. 
Det kommer bli så bra🙂
