# Stressad kattunge
Author: Nemo2022

Hej alla!

Vi skaffade en kattunge på 13 veckor för en vecka sedan. Sedan han kom till oss ( familj med 2 barn på 12 år och 7 år) jamar han konstant dag och natt. Kräkte redan andra dygn. Kontaktade genast veterinären som rekommenderade skonkost och medicin. Han blev bra i magen men tyvärr började bajsa utanför lådan. Äter för lite, dricker vatten. Ser att han har gått ner i vikt. Kommer träffa veterinär imorgon. Vill inte leka och fortsätter jama. Har en egen rum inredd endast med kattsaker. Har köpt Feliway, gosar med honon, barnen är väldigt trevliga mot katten. Det känns att han är väldigt stressad. Ska träffa veterinär imorgon. Det känns att katten lider 😔 Har haft kontakt nästan varje dag med uppfödaren sen jag hämtade katten. På en vecka har redan haft 2 veterinär besök, lagt pengar på skonkost och medicin.. Jag tänker ringa uppfödaren och ev. lämna tillbaka kattungen.. Jag tycker att detta är bästa för hans hälsa. Vad skulle ni rekommendera?

## Comment 1
Author: Uppkatten

Det låter som att den här kattungen kanske inte var riktigt redo att lämna uppfödaren. 12 veckor är ju absolut det tidigaste man får ta en kattunge från kattmamma och kullsyskon enl. lagstiftningen. Men många kattungar mår bra av att vara äldre än så innan de lämnar uppfödaren.

Det tar minst 2 v för en katt att landa i ett nytt hem. Under den tiden brukar stressen successivt avta.

Många katthem rekommenderar att man alltid tar hem 2 när det är kattungar.

## Comment 2
Author: OberonsMatte

Har kattungen enbart fått samma mat som den fick hos uppfödaren?

Hur ser den erbjudna lådsituationen ut? (Antal lådor, lådplaceringar, lådstorlek, lådmodell, sandsort, antal rensningar per dag). Hur såg lådsituationen ut hos uppfödaren? Bajsar kattungen precis bredvid eller i närheten av lådan eller på ett helt annat ställe (i ett annat rum)?

Hur var kattungen hos uppfödaren? Enligt uppfödaren och enligt ert eget intryck när ni var där? Hur många andra katter (och familjemedlemmar, andra djur) fanns i uppfödarens hem?

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#1: Ja, två kattungar brukar katthem rekommendera. Man får bara adoptera en ensam kattunge om det finns en vuxen snäll katt hemma. 

Har uppfödaren kvar något kullsyskon ?

## Comment 4
Author: OberonsMatte

Hur stort bor ni? Med tanke på att kattungen t.o.m. fått ett "eget rum" (hos en barnfamilj) så känns kanske ytan lite för oöverskådlig och otrygg för en liten nyinflyttad kattunge. Ett rum kan vara bra att utgå ifrån, men det bör vara ett rum där en trygg person också finns, t.ex. den vuxnes sovrum (Eller att en vuxen sover i "kattrummet" till att börja med). 

Med många personer i familjen kan det underlätta för en osäker kattunge att känna trygghet med bara en person till att börja med.

## Comment 5
Author: Nemo2022

#2: Allt med låda, kattsand, mat osv är samma som hos uppfödaren. 
Jag kunde tyvärr inte träffa kattungen innan köpet. Fick endast bilder och video. Uppfödaren aldrig erbjöd mig besök. Jag fattar nu hur fel låter att inte träffa kattungen innan köpet.
Hela kull är 7 syskon. I hemmet fanns enl uppfödaren även några vuxna katter.

## Comment 6
Author: Nemo2022

#4: vi bor i 2 vaninghus på 160 kvm. Barnen turas om om att sova i kattens rum så han inte känner sig ensam. Jag tog ledig från jobbet att våra med honom. Han är så söt men allt känns just nu väldigt jobbigt. Jag ser att ungen mår också dåligt 😔

## Comment 7
Author: OberonsMatte

#5 Är det en stambokförd kattunge (med stamtavla)? Om det är en huskattunge - fick du besiktingsintyg från veterinär vid överlåtelsen?

Bor uppfödaren i en annan del av landet eftersom besök före överlåtelsen inte var självklart? Var det uppfödaren själv som lämnade kattungen i ditt hem?

## Comment 8
Author: Nemo2022

#7:  Det är en kattunge med stamtavla. Fick besiktningsintyg.
Katten har bott i en annan stad där katterna uppföds ( långt från min stad). Jag hämtade honom från uppfödarens lägenhet som är i en annan stad (närmare min stad).

## Comment 9
Author: OberonsMatte

#8 Ok, men då är det inte jättekonstigt att besöket hoppades över. En "riktig" uppfödare har ofta kullar som föds hos fodervärd, så det är inget anmärkningsvärt. Att kullen stambokförts är en kvalitetsstämpel, för hade uppfödaren struntat i omsorger och anseende och bara velat tjäna pengar så hade kullen *inte* stambokförts.

## Comment 10
Author: OberonsMatte

#6: Har kattungen tillgång till hela huset eller hålls den i ett stängt rum (hela tiden, då och då eller bara på natten)?

## Comment 11
Author: OberonsMatte

#8: Vilken ras är kattungen? En del raser är också pratsammare än andra.

## Comment 12
Author: Nemo2022

#10: det är en russian blue unge. De brukar prata när de vill ha något. Under dagen har han tillgång till hela huset men jag ser att han är nästan alltid på första våning. Natterna är han i sitt rum.

## Comment 13
Author: OberonsMatte

#12 Det finns såklart alltid individuella skillnader, men jamandet är nog inte rastypiskt för rasen iallafall. De brukar snarare beskrivas som en tystlåten ras.

Jag tror att jamandet beror på att din kattunge känner sig orolig, otrygg och ensam efter flytten. Han behöver lära känna EN familjemedlem extra mycket och därefter övriga familjemedlemmar, så jag tycker inte att barnen ska turas om att sova i kattrummet. Helst tycker jag att du ska sova där (om det inte är så att något av barnen verkar ha fått bäst kontakt med honom).

Hade det varit möjligt skulle han förmodligen må allra bäst om ni köpte ett av syskonen också.

## Comment 14
Author: Mandra

#13: Håller med. SAMMA person ska sova hos honom hela tiden.
Tycker också han kan behöva en kompis, ev kullsyskon då.

## Comment 15
Author: Nemo2022

Liten uppdatering. Idag var vi hos veterinären. Undersökning, röntgen, ultraljud av buken allt normalt. Nu är han inlagt med dropp över natten. Hoppas att jag får hämta honom imorgon 😔

## Comment 16
Author: Uppkatten

#15 Stackars liten... Håller tummarna för att han är piggare i morgon och får åka med hem. Hade veterinären någon teori eller något förslag framåt? Så bra att han blev uppkollad. 💖💖💖

## Comment 17
Author: Nemo2022

#16: hoppas verkligen att han ska bli bra. Veterinären vet inte riktig vad är orsaken.

## Comment 18
Author: OberonsMatte

#17 I bästa fall har han "bara" ätit och druckit för lite p.g.a. stress/oro och hann han bli lite uttorkad p.g.a. det så kan det kanske bli en ond cirkel när katten tappar aptiten p.g.a. att den har ätit för lite. Dropp är ordentlig uppvätskning som kan göra underverk och "få igång" en katt som ätit för lite.

När du får hem honom så känner han förhoppningsvis ändå en lättnad och trygghet i att känna igen sig och jag hoppas håller tummarna för att det blir så. 

En av mina katter (Ruben) var väldigt ängslig när han var helt nyinflyttad hos mig. Han var nästan 6 månader och var kanske mest förskräckt över att det fanns 3 främmande vuxna katter här... så han rörde sig inte ur fläcken, sa inte ett pip ens och varken åt eller drack.. Han var lite mer bekväm när vi var instängda i ett rum bara han och jag, men han ville varken äta eller dricka. I hans fall släppte det när han under en natt med öppna dörrar blev kompis med den yngsta av mina vuxna katter. DÅ släppte det för honom, så det kan gå relativt fort när det väl händer.  

Kanske kan hemkomsten från djursjukhuset ge en sådan reaktion. Ruben (som var ängslig när han var nyinflyttad) har varit inlagd på djursjukhus några gånger (opererats för hårbollar) och varje gång har han varit ängslig och inte velat äta på djursjukhuset, men varit gosigare än någonsin och återfått aptiten så fort han kommit hem igen.

## Comment 19
Author: Nemo2022

#18: tack så mycket 🤗 hoppas på det bästa..

## Comment 20
Author: Vixxen

Hur går det?

## Comment 21
Author: Nemo2022

#20: hämtade honom idag. Han fick special foder. Han är mycket piggare idag. Tack alla för hjälpen ❤️

## Comment 22
Author: Vixxen

Skönt att höra! 😻
Hoppas det håller i sig!
