# (Omröstning) Beslutsångest, hjälp mig
Author: Catlady91

15-16/10 har min kattklubb sin årliga utställning, och jag har fått dispens för Mysan (hon åt medicin i början av sommaren)

När vi ställde ut första gången i november 2021, så var hon också klappkatt.
Det innebar att hon låg i sin bädd, med sele och koppel såklart, och folk fick klappa henne för valfri summa.
Varje krona vi fick in, gick sedan till ett katthem 😊

Mysan ÄLSKADE att vara klappkatt, men hon hade heller inget emot utställning.

Denna gång ska jag även eventuellt visa upp min fodervärdskatt. Men även om det är jag eller ägaren som visar upp, vill jag vara där vid bedömningen för att höra vad domaren säger och se hur man visar upp denna ras (ragdoll)

Det är en stor utställning, och därför tror jag vi kan få in en hel del pengar som klappkatt. Det kommer mycket besökare!
Men det innebär också att jag måste vara lite på tre ställen samtidigt, om jag ska ha henne som klappkatt och ställa ut henne.

Så hjälp mig, hur tycker ni jag ska göra?
Motivera gärna ert svar 😊
Rösta genom att gilla den kommentar du tycker

## Comment 1
Author: Catlady91

Bara utställning, båda dagarna

## Comment 2
Author: Catlady91

Klappkatt lördag, utställning söndag

## Comment 3
Author: Catlady91

Utställning lördag, klappkatt söndag

## Comment 4
Author: Nephi

Gör det som känns bäst för dig ☺️

Vill du köra på att ha henne som klappkatt båda dagarna så kan du ju göra en skylt att ”Klappkatten har rast under dessa klasser:” Så får hon lite rast och du får se dem klasser du vill

## Comment 5
Author: Catlady91

#4: smart!
Men samtidigt vill jag ju visa upp hennes fina burskynke 😋

Men jag tänkte att jag kanske kan ha en skylt på hennes bur?
”Vill du klappa mig? Säg till min matte, och swisha valfri summa till xxx-xxxxxxx. Pengarna går till….”?

## Comment 6
Author: Vixxen

#5: Kolla med klubben vad de säger om detta alternativ! 😀

## Comment 7
Author: Catlady91

#6: det är min klubb, så det går bra 😋

## Comment 8
Author: Vixxen

#7: Okej, kör på det då!
