# Fyrverkerier
Author: MonicaLagerquist

Vad tycker era katter om det?

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Min bryr sig inte. Vissa år så sitter hon på fönsterbrädan och ser på.
Andra år har hon legat och sovit.

Tycker att det är otroligt skönt att hon inte är en av de djur som skräms av ljudet.

## Comment 2
Author: MonicaLagerquist

Mina brukar sitta i fönstret och titta.

## Comment 3
Author: Uppkatten

Jag brukar sätta på TVn i rummet, och radion i köket, när det smälls mycket och länge (t ex nyårsafton). Detta för att kamouflera ljudet lite. Sedan sätter jag mig och halvsover i en fotölj eller liknande för att signalera att läget är lugnt. De har dessutom alltid en massa bra gömställen.

Jag ser visserligen på dem att det är "smäll-kväll" där ute, och jag vill gärna vara hemma sådana kvällar för att "ha koll", men de blir inte direkt rädda utan det brukar gå helt OK. I går smälldes det en del, men på avstånd, och det reagerar de ö h t inte på.

## Comment 4
Author: Marinas Mix

Miss Alice hatar smällare. Så jag bäddar i en garderob åt henne

## Comment 5
Author: kara_murray

Mina 3 stora katter bryr sig inte så mycket mer än att det är kul att följa raketspåret på himlen om det är klart väder... Min Nikita vet jag inte hur hon reagerar, det är första nyåret hos mig så vi får se...

## Comment 6
Author: Scorpio97

Dom brukar ta det lugnt. Något år har dom blivit lite oroliga när det smäller som värst, men inget allvarligt

## Comment 7
Author: Fridaaaa

Mira vet jag inte då det är hennes första nyår hos oss. 
Freya bryr sig inte

jag håller dock dem inne från runt 18-19 till morgonen sen

## Comment 8
Author: Vixxen

#2: Samma sak här!

## Comment 9
Author: Lo_J

Mina katter springer och gömmer sig. Sen smyger de sig fram lite då och då när det inte smäller så mycket. Ska prova sån Feliway som man sätter i kontakten och se om det hjälper lite.

## Comment 10
Author: Nitus

#0: Vet ej hur Foxy reagerar iår när han blivit ensam, han gillade inte det förra året och det trots kompisen satt i fönstret och kollade på raketerna.
Hoppas han tar det bra, får väl ligga innan för mattes kofta annars.
Vi hoppas på ett gott nytt År!

## Comment 11
Author: TatsuOni

En av våra var riktigt rädd när vi tog över honom *(gällde även åska och flugsmällor)* och de andra två oroliga. Vi har haft fördraget med TV:n igång. Katterna har blivit mindre rädda med tiden, då de sett att vi är lugna. Förra året så somnade alla katterna i lugn och ro. Vi har även turen att bo på landet där det smälls mindre.

## Comment 12
Author: cattisa

Bra påminnelse. Vi fick hem Kurre för mindre än ett år sedan, så vi vet inte hur han reagerar. Får nog vara extra uppmärksam när det är dags. De flesta av våra tidigare katter har inte varit rädda. De har ofta suttit i fönstret och tittat.

## Comment 13
Author: Silvestris

De reagerar inte alls.

## Comment 14
Author: kara_murray

Det visade sig att min äldsta och yngsta katt inte bryr sig... de andra två är lite oroliga...

## Comment 15
Author: TatsuOni

Här är det lugnt. Smäller bara på avstånd och vi har kollat på film med mycket pang pang. Så katterna tror att det är TVn.

## Comment 16
Author: Marinas Mix

Krutröken rullar in mellan husen och det smäller som bara den. Miss Alice har krupit in i garderoben

## Comment 17
Author: MsHisingen

Agnes var lite orolig i början, men låg sen under en filt intill tills det började smälla på riktigt. Så tio i tolv stängde jag in henne och Sonja i badrummet (ingen yttervägg där) med några kuddar och så fick de stanna där tills det värsta var över.  Gick ändå över förväntan tycker jag.

## Comment 18
Author: OberonsMatte

Ruben låg redan innan i sovrummet på skrivbordet framför fönstret. Jag hade dragit ner mörkläggningsgardinen och han låg kvar där hela kvällen och verkade ganska oberörd (fast vaken).

Milou låg helt avslappnat på köksbordet framför köksfönstret. Hon reagerade lite när det smällde och lös upp helt nära, ("vad var det där?"), men låg ändå kvar.

Oberon låg först uppe i klösträdet och sov, men tog sig sedan ner och drog sig i maklig takt in under soffan (strax innan för soffkanten).

Lotus dribblade med en boll i vardagsrummet, men när det började smälla som mest stannade han upp och såg lite förvirrad och osäker ut. Då lyfta jag upp honom och satte mig med honom i famnen i soffan med TVn på. Lotus  är en riktig knäkatt så han började genast spinna och halvsova, helt oberörd av vad som hände utanför.

Det känns som att det var ovanligt lite fyrverkerier i år, iallafall precis där jag bor. Det mesta hördes på avstånd och eftersom jag bor på första våningen ser man inte så mycket av himlen om man befinner sig en bit in i rummet.
