# Övervikt
Author: MonicaLagerquist

Är din katt överviktig?

## Comment 1
Author: Maria

Min Lakritz är smal och fin i kroppen.

## Comment 2
Author: MonicaLagerquist

Ingen av mina nuvarande katter är för tjocka. Sen jag slutade med torrfoder så här mina katter bra vikt överlag.

## Comment 3
Author: OberonsMatte

Nej, men Oberon och Milou är möjligtvis lite på gränsen. 😳 Jag har varit med om att katter blivit för smala p.g.a. sjukdom och därför känns det betryggande när de äter med god aptit och har lite hull.

## Comment 4
Author: Tippy-Toe

Ja, hon börjar bli lite rund. Men det brukar hon bli över vintern. Sen blir hon smal igen över sommaren.

## Comment 5
Author: Fridaaaa

Nej mina två är normalviktiga, varken överviktiga eller smala (smal för mig är undervikt)

## Comment 6
Author: jollycox

Nej men dom har väl en aning för mycket hull. Blir väl så när dom är mindre aktiva på vintern. Men vi håller på att justera maten(inte bara för det utan för att dom är hårda i magen också).

## Comment 7
Author: Vixxen

Nej, tack och lov!

## Comment 8
Author: TatsuOni

En utav katterna är det om vintrarna. Då vi inte kan begränsa maten för dem andra två, så är det svårt att banta honom...

## Comment 9
Author: Fridaaaa

#8 klart ni kan begränsa maten för de andra två med

## Comment 10
Author: TatsuOni

#8 Varför är det klart? Den ena katten är gammal och har svårt att hålla vikten. Vi vill att han ska äta så mycket som möjligt. Den andra vägrar att äta stora portioner, utan vill äta lite då och då. Hon är fin i hullet.

## Comment 11
Author: Fridaaaa

#10 Katter behöver inte fri tillgång på mat - bara ohälosamt i längden.
även katter som har svårt att hålla vikten,behöver inte fri tillgång dock.

## Comment 12
Author: TatsuOni

#11 På vilket sätt är det ohälsosamt och vart hittar du den informationen? 

Och på vad baserar du att katten som har svårt att hålla vikt, inte behöver eller mår bra av fri tillgång? Enligt den information jag hittar, så är detta individuellt och det vi har sett på våran katt, är just att han lättare håller vikten om han får äta ofta.

## Comment 13
Author: Milloren

#12: Jag hade en som blev så tung att jag inte orkade lyfta buren med katt från golvet ensam, hade fri tillgång med dom andra tre katterna som var i normalvikt.

## Comment 14
Author: TatsuOni

#13 Så överviktig är absolut inte våran katt. På somrarna är han dessutom slank och fin.

För att förtydliga för alla.

Gammelkatten äter bra med mat när han har fri tillgång. Även om han nu börjar bli tunnare igen. *(Ska boka tid till veterinären i januari och diskuterar hans hälsa där. Inte på ett forum.)*

Om gammellkatten inte får fri tillgång på mat, utan får en hälsosam mängd mat vissa tider, så hetsäter han och spyr upp maten. Sedan äter han inte alls på några timmar. Så nej, vi tänker definitivt inte begränsa hans mat.

## Comment 15
Author: Uppkatten

#11 Katter i det fria äter ca 20 ggr per dygn, så jag ser ingen anledning till eller fördel med att begränsa födointaget om inte kattens hull kräver det?

Naturligtvis måste man inte ha fri tillgång på så sätt att maten står framme jämt, men inte minst till gamla katter kan det vara viktigt att det finns mat framme ofta.

På katthemmen serverar man gärna 4 måltider per dygn för att undvika onödig stress och fetma hos katterna. Det är bättre än att servera t ex 1-2 mål per dygn.

Har sett att det sprids på FB att man inte ens behöver mata sin katt varje dag, med hänvisning till att vilda djur inte äter varje dag. Men det vet vi ju att det inte vore nyttigt varken psykiskt eller fysiskt för katten att glesa ut maten på det sättet.

## Comment 16
Author: Uppkatten

Kan tillägga att här hemma får katterna mat så snart de ber om det och det fungerar utmärkt.

## Comment 17
Author: Silvestris

#15

Katter i det vilda har ett mycket större energibehov än våra väl omhändertagna katter som serveras mat. Katter i det vilda lyckas med kanske 30% av sina försök att ta ett bytesdjur så de förbrukar ju en massa energi bara för att få tag i mat.

Vill vi efterlikna kattens naturliga födobeteende krävs det mer än att servera ma 20 ggr/dag. Mycket mer.

Sedan är jag ytterst tveksam till att siffran 20 kommer rån studier av kattens naturliga födosöksbeteende, det finns väldigt få av dem.

Det finns däremot forskning som visar attkatter som har fri tillgång till torrfoder i genomsnitt äter 20 måltider/dag, men det säger inget o m hur naturligt eller bra det är. Det är bara en iakttagelse.

## Comment 18
Author: Uppkatten

Ja, det stämmer att katter i det vilda har ett större energibehov än många ägda katter. Jag tror siffran 20 kommer från studier av kattens naturliga födosöksbeteende eftersom man nämnde att det inte är "stora byten" varje gång utan det kan röra sig om t ex insekter. Men det var länge sedan jag läste om det.

Som du ser så ger jag ett exempel som innebär att man serverar mat 4 ggr/dag. Jag anser också att gamla katter kan behöva ha fri tillgång till mat om det krävs för att hålla hullet. Mina egna katter har fri tillgång på blötmat, så till vida att de får berätta när de vill ha mer. Fungerar för en del katter men inte för alla.

Men att en katt äter ofta kan knappast vara fel om den håller sig lagom i hull.

Tror inte att du heller tycker att man ska begränsa maten för en gammal katt som behöver kunna äta ofta för att må bra, eller att du tycker att det är OK att låta bli att servera mat till katten vissa dagar (som förespråkas på en del sajter på t ex FB)?

## Comment 19
Author: cattisa

Min Kurre är normalviktig, kanske på gränsen till smal. 

Han är kastrerad och har fri tillgång till mat. Han har ätit lite sämre ett tag under hösten när han fällde som mest, men har börjar äta lite mer nu sedan ett par veckor igen. Eftersom han verkar kunna reglera sin vikt bra själv ser jag ingen anledning att begränsa maten.

## Comment 20
Author: Silvestris

#18
Jag tycker inte att några katter ska ha fri tillgång på mat då det inte är artanpassad utfodring. Jag anser inte att katter ska svältas 1) för att lagen anger att de ska utfodras dagligen 2) det är inte artanpassat.

## Comment 21
Author: Uppkatten

#20 Hade jag en gammal katt som behövde äta många små måltider för att hålla hullet så bra som möjligt, och själv inte hade möjlighet att servera mat ofta, så hade jag definitivt velat ha den katten på fri tillgång till mat. 

Artanpassat eller inte - i det fria hade en gammal katt förmodligen svultit ihjäl i det läget, och då tycker jag att vi kan erbjuda bättre alternativ.

Ibland kanske individanpassat är väl så viktigt som artanpassat...?

## Comment 22
Author: Maria

#20 Vad är artanpassat när det gäller katter?

## Comment 23
Author: MonicaLagerquist

#22 Kött inälvor och ben

## Comment 24
Author: Silvestris

#21

Om en gammal katt magrar av finns det en orsak till det. Det lösesinte med fri tillgång på mat utan man letar reda på grundorsaken och ändrar eventuellt kosten. Många ”seniorfoder” är energisnåla och fiberrika vilket är raka motsatsen till vad de generellt sett behöver. De behöver energirik och lättsmält mat.

#22

Artanpassat är att äta flera måltider och att de aktiveras innan. Katter är rovdjur och behöver jaga för att få tag i mat. Det är vad som bör efterliknas.

## Comment 25
Author: Uppkatten

#24 Jag vet självklart vilken diagnos min gamla katt som magrade av hade, OCH han behövde dessutom fri tillgång till mat (eller små portioner ofta). Det är ju inte så att diagnos och utfodringsmönster står i kontrast till varandra, utan det följs ju ofta åt. Seniorfoder skulle jag aldrig drömma om att ge till katt.

## Comment 26
Author: Maria

Då innebär det i min värld att artanpassat är att jaga och äta när man är hungrig. Alltså fri tillgång till mat😉

## Comment 27
Author: Uppkatten

#26 Exakt! Man jagar matte tills hon tar fram maten 😊 .

## Comment 28
Author: Silvestris

#26

Fri tillgång till mat är motsatsen till att jaga för att få mat. Katter lyckas medunderteckna 30% av sina jakter och de måste vara aktiva för att få mat. Att bara gå till sin skål och käka när man vill är inte det minsta likt det naturliga födobeteendet. 

Betande djur har (i bästa fall) fri tillgång på mat. Rovdjur har det inte.

## Comment 29
Author: Uppkatten

Dock kan det vara intressant att känna till att jakt och ätande styrs av olika motivationssystem hos katter. Även den mätta katten kan vara uppfylld av behovet att få jaga. Många kattägare ser t ex hur katten som matats där hemma sedan går ut och dödar bytesdjur som aldrig äts upp, för näring har katten redan fått i sig.

Men det jag blir nyfiken på #28 är hur du matar dina katter? För jag antar att du utgår från kattens naturliga födobeteende och låter katterna jaga ett antal gånger per dag innan du serverar mush eller barf eller liknande? Eller har du frigående katter? Vad ser du för fördelar av "jakt-matning" jämfört med att servera katten blötmat t ex 4 ggr per dygn samtidigt som katten får härja runt med t ex lekspöet när katten berättar att den är sugen på det under dagen...? Far den senare katten illa, trots att den får både mat och jaga, menar du?

Sedan tycker jag alltid att det känns lite märkligt att prata om vikten av naturligt födobeteende och artanpassad föda etc samtidigt som vi serverar våra katter nöt, gris o s v.... som ju inte alls känns särskilt artanpassat...

## Comment 30
Author: Uppkatten

#28 Jag skulle också vilja få veta *hur länge* en katt anses behöva jaga innan man serverar katten mat för att det ska anses vara "godkänt" som ett konstgjort "naturligt födobeteende".

Katter har ju därtill två olika sätt att jaga på. Antingen så genomsöker de ett område långsamt och noga, eller så sitter de stilla på en utvald plats i väntan på att ett lämpligt offer ska dyka upp. Bör man som kattägare då försöka stimulera båda dessa typer av jaktbeteende och hur går man i så fall tillväga rent praktiskt om man har en innekatt?

Och vad gör man om man har en katt som varken är överviktig eller intresserad av jaga-lekar?

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Nej, mina är normalviktiga, även om den ena kanske är nära gränsen.

#25 Varför skulle du aldrig drömma om att ge seniorfoder?

## Comment 32
Author: Uppkatten

#31 Katter är gjorda för att äta möss och småfåglar mm, tänker jag, och det är förmodligen det som de mår bäst av. Jag ger huvudsakligen blötfoder, och har svårt att se att en katt behöver annat från 7 års ålder (det är då kattmatstillverkarna tycker att man ska börja servera seniorfoder, vilket oftast är ett torrfoder). 

Många torrfoder innehåller ju därtill väldigt mycket som man undrar vad det ö h t har i kattmat att göra, och många gånger är det inga jättestora skillnader mellan ett torrfoder för vuxen katt och ett seniortorrfoder. 

Jag vill ge blötmat, inte minst till äldre katter, för att få i dem ordentligt med vätska (många äldre katter har problem med hård mage, begynnande njursvikt o s v och behöver få i sig ordentligt med vätska). Katter har därtill en dålig törstreflex.

Om katten av hälsoskäl skulle behöva specialkost skulle jag förmodligen överväga det, diskutera det noga, och servera det om jag finner det lämpligt. Men jag går inte och köper ett seniorfoder för att katten har fyllt 7 år, och därefter ett "supersenior"-foder när katten fyller 12 år.  Har aldrig köpt seniorfoder och tror aldrig att jag kommer att göra det. I så fall ska det först till bra forskning (som ej är beställd av fodertillverkarna själva).

Uppfattar också att torrfoder sannolikt är relaterad till en del sjuklighet hos katt, t ex övervikt, diabetes o s v.

Jag använder torrfoder (med högt köttinnehåll) som godis, till matsök då och då mm, men ger hellre blötmat som deras huvudsakliga kost.

## Comment 33
Author: Uppkatten

#31 En del torrfoder för seniora katter beskrivs också som det här: *"Fodret bidrar med tillräckligt med energi för att katten ska fortsätta utforska världen utan att gå upp i vikt."* 

Men en senior katt har inte per automatik problem med att den går upp i vikt.

## Comment 34
Author: Silvestris

#29/30

Mina katter får mat 3 ggr/dag. Skulle de matas oftare än så skulle portionerna bli så pass små att de inte blir mätta. De aktiveras innan (självklart även i andra sammanhang än med mat) eller under matning. Maten kan gömmas i leksaker, spridas ut i hemmet så de får leta, vara en riktigt seg köttbit eller ett köttben så de får jobba lite osv. Ute i rastgården lägger jag gärna spår.

Det är bara fantasin som sätter stopp för hur du hjälper katten att få utlopp för sina naturliga beteenden. Som djurägare bör du alltid sträva efter att se till att ditt djur får utlopp för så många naturliga beteenden som möjligt. Finns ingen siffra på hur länge katten måste aktiveras, men generellt sett är katter explosiva och tröttnar ganska snabbt så det brukar funka bättre med många korta pass än få långa.

Och visst är nöt, lamm, gris osv. suboptimalt men det är så nära det naturliga de flesta av oss kan komma. Jag köper ofta kanin direkt från uppfödare och serverar grovstyckat med päls. Det är mycket uppskattat. Döda möss serverade ger katterna inte mycket för men de jagar gärna sin egen mat när de är ute i rastgården.

Om en har en katt som inte gillar att leka är det extra viktigt att aktivera den mha maten. Särskilt hos äldre katter då det har en positiv effekt på den kognitiva förmågan. Foderaktivering är sällan framgångsrikt så länge katten har fri tillgång till mat och inte har någon slags motivation att jobba för sin mat.

## Comment 35
Author: Uppkatten

#34 En utelevande katt behöver motsvarande 8-12 möss per dag, har jag läst, (och naturligtvis mer energi än en innekatt). Det innebär att de ofta ägnar relativt mycket tid åt någon form av jakt. Min fundering, mot den bakgrunden, är om 3 måltider per dag kan anses vara ett "artanpassat naturligt födobeteende" åt katten som ju är en jägare i grunden (en husmus väger i snitt 12-40 gram, en gråsparv väger ca 24-40 gram). Min uppfattning är att det är mer naturligt för katten att äta små måltider och oftare än 3 ggr per dag (vilket inte behöver innebära fri tillgång till mat, och inte att innekatten ska äta motsvarande 8-12 möss dagligen). 

Min erfarenhet är därtill att katter som äter fler måltider per dag blir mindre tjatiga och inte utvecklar hetsätning/övervikt i samma utsträckning (och då talar vi fortfarande inte om fri tillgång till torrfoder). På katthem serveras ofta flera måltider per dygn för att undvika stress/övervikt. 

Att gömma rå föda/blötmat i leksaker eller att sprida ut den i hemmet känns tveksamt tänker jag. I en del leksaker fungerar det säkert bra, men många leksaker är avsedda för torrfoder och svåra att hålla riktigt rena. Och det är klart att har man ytor som är lätta att hålla rena så kanske det fungerar i många bostäder också, i min lägenhet skulle det inte vara möjligt att sprida ut blötmat/rå föda. Det är en strikt hygienfråga. Redan att torka rent köksgolvet dagligen efter dessa båda tjejer tar sin tid... Att ha maten kvar i eller nära matskålarna är inte att tänka på, enligt dem...

Sedan undrar jag fortfarande om den katt som får jaga dagligen, men inte inför måltid, mår/fungerar sämre än den katt som får jaga inför måltid. Min ena katt säger t ex till när hon vill äta, och hon säger till när hon vill jaga, och jakt och ätande styrs av olika motivationssystem hos katter. Min uppfattning är att hon mår utmärkt. Tio år och en hyfsat aktiv katt som är med på det mesta. Hon är väldigt kommunikativ.

Min tio-åriga (fd) "skyggis" kan jaga (fångat fågel på balkongen), vilket hon lärde sig i kolonin innan hon kom in, då yngre än halvåret gammal. Men jaga-lekar visar hon väldigt litet intresse för. "Fejk", tycks hon anse. Även där går det förstås att se att hon ibland behöver lite extra aktivering, någon gång får jag henne att nappa på "jakt", men oftare är det beröring som verkar stå högst upp på listan de gångerna (hon har ett lite komplicerat förhållande till gos 😊). 

Att erbjuda jakt med t ex lekspön får henne ofta att gå undan och gömma sig (kan uppskattas enstaka gånger), den jakt hon gillar bäst är när matte kastar torrfoderprickar som hon får jaga (vilket då kommer i konflikt med mattes ovilja att servera torrfoder).

Ja, det är inte lätt det här med foder, och vad som är optimalt för var och en av våra (inne-)katter. Men säkert är det bra att tänka efter: vad är katter gjorda för att äta och vilket liv är de gjorda för att leva.

Enligt JBVs regler är du därtill skyldig att aktivera din katt.

## Comment 36
Author: [Borttaget]

#32 Jag vet att blötmat är bättre än torrfoder. Men om man har övertagit en vuxen katt som bara är van att äta torrfoder, så är det mycket svårt att få den på andra tankar. Möjligen kan den då slicka i sig såsen/gelén, men absolut inte mer. Tro mig, vi har försökt i flera år!

Nu är kissen lite äldre och på gränsen till knubbig. Veterinären rekommenderar seniorfoder. Och hon får seniorfoder av ett bra märke, plus sås och gelé från den andra kattens blötmat. Sköter vattendrickandet bra och är i övrigt frisk.

Du skriver:

*"många gånger är det inga jättestora skillnader mellan ett torrfoder för vuxen katt och ett seniortorrfoder."*

Så då kanske det inte spelar så stor roll i det här fallet?

## Comment 37
Author: Fridaaaa

#36 Vi tog över en 12 årig honkatt, tog ett år att få henne till blötmat men det gick med envishet :) Sällan det inte går.

## Comment 38
Author: [Borttaget]

#37: Grattis! 
Du skriver *Sällan det inte går.* Har du provat det flera gånger med samma resultat?

## Comment 39
Author: Fridaaaa

#38 Har fasat över på 3 katter, som ätit torrfoder tidigsare så ja, mer än en katt.

## Comment 40
Author: [Borttaget]

Ok, då var de mindre envisa än min katt. Ska göra ett försök igen för den goda sakens skull...

## Comment 41
Author: Fridaaaa

#40 Nix hon som tog ett år var extremt envis dam

## Comment 42
Author: MonicaLagerquist

Jag har också fört över ett gäng torfoder katter till blötmat.Det tar sin lilla tid och man får vara envis men det brukar gå.

## Comment 43
Author: Kattpatrullen

Min katt äter inte blötmat. Hon visar inget intresse överhuvudtaget för något annat än torrfoder och kattgodis. Om man lägger lite blötmat på hennes torrfoderfat äter hon inte torrfodret. Hon äter inte torrfoder med vatten i, oavsett om det stått 1 minut eller 1 timme. Hon äter inte kyckling, tonfisk, någon form av kött (nöt, gris o.s.v). Vill inte ha kycklingvingar eller -hjärtan, inte räkor eller någon form av fisk. Vill inte ha varken rått eller tillagat, kallt, ljummet, fryst o.s.v. Hon har aldrig smakat på något annat  än sitt torrfoder oavsett om hon haft mat framme hela tiden eller fått gå hungrig så länge som man vågar med en katt. När hon fick lov att gå ut åt hon gladeligen en mus då och då, men i övrigt har hon aldrig visat något som helst intresse för något annat än torrfoder och kattgodis. (Hon äter inte heller blötmat eller kött med favoritgodis på, blandat i o.s.v.). Äter inte mush, köttfärs, äggula, mjölk, smör, leverpastej, skinka... Ja, ni fattar. Vi har testat ALLT vi kunnat komma på eller läst oss till. 

Jag förstår att det är lätt att, när man själv lyckats, säga att det alltid går. Men det är ungefär som att säga att det alltid går att få katter att vänja sig vid buren genom att den får stå framme, göra den till trygg plats, etc. Alla katter är inte lika, och att man själv lyckats med sina katter behöver inte betyda att man hade lyckats med andras. Dessutom hade det, i mitt tycke, varit väldigt mycket trevligare att skriva något i stil med "Jag förstår att det här är jättesvårt, jag har själv lyckats genom att vara envis och göra si eller så" så kanske andra som kämpar (eller kämpat och gett upp) får lite nya idéer och/eller ny energi i stället för att kanske känna sig som sämre kattägare.

Kämpa på alla ni som försöker få över era torrfoderkatter till blötmat. Enligt min erfarenhet så går det tyvärr inte alltid, men jag hoppas att ni lyckas och några av de grejer vi försökt med kan ni läsa ovan. Kanske funkar något av tricken för er!

## Comment 44
Author: Uppkatten

Det viktigaste är alltid ATT katten äter. 

VAD katten äter kommer i andra hand. 

Jättebra om man successivt kan få över katten på blötmat, men många kan nog vittna om att det kan vara rejält svårt med en del katter.

Många katter är väldigt bestämda på vad som är ätbart och inte, och påverkas mycket av vad de fått lära sig av kattmamman en gång i tiden.

Sedan har vi andra katter som verkligen är nyfikna och gärna prövar nytt (och som verkar tröttna på att få samma mat), och katter som tycker att allt går bra - bara det är mat (ju mer desto bättre!).

Ja, man får vara lite ödmjuk, men gärna envis som kattägare. Gillar katten sås/gele så låt den äta det ihop med sitt torrfoder. Sedan kan man prova att mosa i bara någon prick blötmat i såsen så att katten får börja vänja sig vid konsistensen, och så ökar man successivt på. Därmed inte sagt att det kommer att fungera för varje katt.

Det viktigaste vi har att lära är nog att introducera kattungar tidigt för det vi vill att de ska äta. Det är avsevärt svårare med en äldre katt med bestämda matpreferenser (ofta får man dock katten först sedan den blivit vuxen).
