# Kattens värsta fiende!
Author: Lena

Visste du att trafiken är kattens största fiende? Trafikdöden är den överlägset vanligaste dödsorsaken för svenska katter.  Långt över alla sjukdomar och andra dödsorsaker som finns. Vi vaccinerar, försäkrar, går till veterinären vid sjukdomar, ger katten bra mat mm. Men allt för många blundar för trafiken och släpper ut sin katt i trafikfarliga miljöer.

## Comment 1
Author: Nettis!

Biltrafiken är en av anledningarna till att mina katter är innekatter.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Här är länken till Agrias artikel:

[https://www.agria.se/katt/artiklar/skotsel-och-vard/veterinarerna-bilen-kattens-varsta-fiende/](https://www.agria.se/katt/artiklar/skotsel-och-vard/veterinarerna-bilen-kattens-varsta-fiende/)

_"Utekatter utsätts för faror dagligen och har ofta en betydligt kortare livslängd än en innekatt."_

## Comment 3
Author: micki78

Skulle aldrig i livet låta mina katter springa ute fritt. Vansinnigt!

Min grannes katt blev ju påkörd av en bil, på vår gård, där bilarna kör i snigelfart, och ändå hände det. Nä är man rädd om sina katter håller man dom inomhus.

## Comment 4
Author: Kajsas matte

För många år sedan, när trafiken inte var så tät, så fick jag två katter ihjälkörda med ett års mellanrum. Sedan dess har jag bara haft innekatter. Men jag vet flera som fått sina katter dödade inom vårt bostadsområde där man inte bör köra hur fort som helst. Om inte annat med tanke på lekande barn.
