# Klippa klorna på katt
Author: Viccan92

Jag har nu äntligen lyckats övertala sambon att få ta hem min snart 13år gamla hankatt. Han har bott hos mina föräldrar sedan jag flyttade hemifrån men nu är han alltså här. 

Ett problem jag har är att jag klipper klorna på honom för att när han spinner så åker klorna in i personen han ligger på. Klipper klorna kort, kort en gång i veckan trots det så bara någon dag efter jag klippt så känner men klorna igen. Vilket gör att jag har jättemånga kliande sår på kroppen som inte läker ordentligt. 

Är det verkligen så att jag måste klippa klorna på honom så ofta. Haft många katter men har faktiskt aldrig behövt klippa klorna alls på de tidigare och så får jag denna killen som är helt galet. Klorna kan väl inte växa så fort.  

Lägger upp en bild på min pensionär.

## Comment 1
Author: Maria

Det går ju knappast att få klorna hur korta som helst på en katt. Jag klipper klorna ganska ofta på mina innekatter men kanske inte en gång i veckan.

Bara du inte skadar pulpan så funkar det väl.

## Comment 2
Author: kattöga

(Jag använder kudde i knät... )

## Comment 3
Author: -Aida-

Katter gör så med klorna när dom myser så det går nog inte att klippa bort problemet, Jag har alltid en filt på mig eller tjocktröja så jag inte får klorna i huden.

## Comment 4
Author: Viccan92

Försöker ha en filt på mig så ofta det går men med två hundar i knäet med så blir det ofta väldigt varmt om jag ska ha en filt också men lär väl få ligga nacken under filten. Vill inte klippa för kort heller om han nu skulle behöva  klättra upp i ett träd ute.

## Comment 5
Author: Maria

Han får ju absolut inte har för korta klor om han är utekatt.

Ett sådant beteende är svårt att få bort då det handlar om att fjäska och må bra.

## Comment 6
Author: Viccan92

#5 Ne precis är ju det. Vill ju gärna att han kan säga ifrån till grannens hund om det nu skulle behövas tyvärr. 

Han har alltid gjort så. Han spinner bara man tittar på honom eller pratar med honom.
