# Geggigt öga katt
Author: nanismatte

Min katt har de senaste 4 dagarna haft lite rinniga ögon under kvällarna. Tänkte inte så mycket på det då jag själv är precis likadan.  
Men igår kväll var det vänstra ögat klart och normalt, medans det högra var gojsigt och extra rinnigt. I reflektion av ljus såg det ut som hon hade en gröngrå hinna över hela ögat, och slemhinnan i innerhörnet täckte även den nästan halva ögat. Tyckte hon var segare än någonsin med och åt sin mat lite långsammare än vanligt. När vi vaknade imorse så var hon som vanligt i beteendet och ögat var helt öppet, slemhinnan normal men det var fortfarande som en, fast mycket tunnare, gröngrå hinna över ögat. Nu på eftermiddagen är hinnan borta och ögat ser ut som vanligt. Funderar på vad det kan vara. Var igårkväll helt redo på att åka till veterinären med henne idag men just nu är hon och hennes ögon ju helt som vanliga igen, så tänkte avvakta lite och se om det händer igen. Men är konstigt tycker jag. Någon som har några tankar eller erfaranheter?

## Comment 1
Author: Zepp

Kika främst efter blinkhinneframfall, det är som regel ett dåligt tecken på katt.

Men som du oxå är inne på, man/katten får ibland skit i ögat/lite olika infektioner som kan ge lite olika äckliga grejer i ögat.

Som regel om det går över på något dygn, gäller både katt och människa så är det inget att söka veterinär/läkare för.

Om det kvarstår och övergår till blinkhinneframfall så är det något att söka veterinär för.

## Comment 2
Author: Karmatarerskanise

Min hona hade en skada på hornhinnan. Jag gick till vet redan första dygnet trots att det började bli bättre. Då upptäkte dom skadan. 

Problem med ögonen bör alltid kollas upp.

## Comment 3
Author: Karmatarerskanise

Jag hade absolut kollat upp det. För så ska det inte se ut.

## Comment 4
Author: burmamys

Jag hade absolut tagit henne till veterinär. Blinkhinneframfall kan vara tecken på att katten är sjuk/försvagad av något, eller så har det hänt något med ögat.

http://xn--ntvet-gra.se/sjukdomar-hos-katt/oegat/blinkhinneframfall.html

## Comment 5
Author: nanismatte

Hon väntar på veterinären just nu men såhär såg det ut imorse. Blinkhinnan mer tillbaka men den suddiga hinnan som kvällen innan. Det är myckrt mindre nu igen. Tänker gråstarr, men det beter ju sig heeeelt annorlunda eller?

## Comment 6
Author: Karmatarerskanise

#6 är det inte din bild i ditt förra inlägg på den ljusa katten? 

Berätta gärna vad vet säger.

## Comment 7
Author: nanismatte

Nej den hittade jag genom google. Gör jag!

## Comment 8
Author: Emelie-E

Det är min bild i #3. Uppskattar om sajtvärd/medarbetare kan ta bort bilden :)

## Comment 9
Author: Karmatarerskanise

#8 Det är inte lagligt att ta bilder från Google och lägga ut på nätet om du inte har fått tillstånd av bildägaren!

#9 Lättast är nog att skriva pm till någon som är aktiv i admin eller anmäla inlägget. Det går kanske fortare om ingen i admin är aktiv.

## Comment 10
Author: Emelie-E

#10 Håller på för fullt. Inte så lätt dock då väldigt många medarbetare inte har varit inne på många år. Anmäla kan jag tyvärr inte göra då jag inte har insider.

## Comment 11
Author: Karmatarerskanise

#11 Ja tyvärr är det ju så :/

Jag har anmält i alla fall. Skickar insider till dig.

## Comment 12
Author: Emelie-E

#12 Tack så mycket! :D

## Comment 13
Author: Zepp

Som sagt vad.. grums i ögat kan vi alla få.. blinkhinneframfall kan tyda på något värre eller bestående irritation/allmänt sjukligt tillstånd av annan orsak.

Dubbelsigt blinkhinneframfall tyder mer på allmänt dåligt tillstånd,, avmaska medans du väntar på Veterinärbesök!

## Comment 14
Author: Karmatarerskanise

#14 Nu gällde det inte dubbelsidig.

## Comment 15
Author: Zepp

Ingen anung.. men det ser dubbelsidigt ut?

## Comment 16
Author: Karmatarerskanise

#16 Då tittar du på fel bild. Och läser inte vad ts skriver.

## Comment 17
Author: Zepp

Mm, möjligt,, trodde första bilden var hennes egen katt?

## Comment 18
Author: Karmatarerskanise

#18 Det är alltid bra att läsa kommentarer i en tråd som man kommenterar. Då hänger man med i vad som händer. Så mitt råd är att du läser inläggen från och med första bilden så blir det rätt. Står klart och tydligt att det inte är ts katt.

## Comment 19
Author: nanismatte

Är självklart inte okej att sno bilder för komersiella syften men trodde inte någon skulle ta illa upp eftersom det handlar om att hjälpa djur.

## Comment 20
Author: Karmatarerskanise

#20 Tänk på att aldrig göra det igen. För många tar illa upp när andra snor deras bilder. Du som stjäl bilden kan få betala väldigt mycket för det om bildägaren går vidare med det.

Spelar ingen roll av vilken anledning du tar bilden. Det gäller alla bilder oavsett anledning.

## Comment 21
Author: nanismatte

Veterinären och en ögonspecialist lyste och undersökte min katt och ögat länge utan att veta vad det är för något. Det är inte starr, ingen yttre skada, inget skräp, ingen inflammation, inget övertryck/undertryck och troligtvis inget inre eftersom det bara gäller ett öga och blir värre när katten är trött(kväll och tidig morgon). I början av vetbesöket när hon fortfarande var lugn reagerade pupillerna väldigt olika men när hon senare stressat upp sig lite reagerade de likadant, alltså hänger det ihop med trötthet. Det grumliga hon har är på yttre delen av ögat, de inre delarna är helt klara men de kan inte hitta några skador med färgtest, som gjordes flera gånger. Hon får nu dock vanliga ögondroppar för båda ögonen, medicindroppar(vet inte vad de gör) för det sjuka ögat och metacam ifall det skulle vara någon inflammation ändå.  Hon ska tillbaka på återbesök om 1 1/2 vecka. Jag tog katten från djurskyddsföreningen för 3 mån sedan så hon avmaskades då och har varit innekatt hittils. Alla tänderna fina, allmäntillstånd bra. Får samma mat, kissar och bajsar normalt, inte gjort något annorlunda.. Veterinärerna sa att det var ett mycket svårt fall men berömde henne också för att hon var en extremt snäll katt, så det är vi i alla fall glada för!

## Comment 22
Author: Karmatarerskanise

#22 Men vad jobbigt att inte få veta vad det är!  Hoppas det går över fort.

## Comment 23
Author: Emelie-E

#20 Jag väljer att inte gå vidare med något av den anledningen att det handlar om att hjälpa en katt. Jag vill ha bort bilden just för att markera att det är fel att ta andras bilder. Hade du länkat till inlägget där min bild ligger så hade jag inte sagt någonting, men nu har du faktiskt snott min bild och det är inte okej. Tänk på det till nästa gång, länka hellre.

## Comment 24
Author: Zepp

#22

Du har gjort vad du kan och sen får man så om det är bättre vid återbesöket!

Iallafall, det är nackdelen med katt/djur, de kan inte själva tala om hur de mår!

Enkelsidigt blinhinneframfall tyder hur som helst på att det handlar om något i just det ögat.

Geggan tyder lite på samma sak.

Inget av dem måste nödvändigtvis betyda att det är något allvarligt problem!

Själv är jag allergiker och kan ha geggiga ögon, ibland bara ena, andra gånger det andra samt undantagsvis bägge!
